بزرگ شدن سینه در مردان مشکلی است که آقایان ممکن است در سن بلوغ یا سنین بالاتر با آن مواجه شوند. در دوران بلوغ، این مشکل به دلیل بزرگ شدن غدد سینه در مردان در اثر تغییرات هورمونی رخ می‌دهد. اما در سنین بالاتر، مردان ممکن است به دلیل اضافه وزن، بیماری و… با ژنیکوماستی مواجه شوند.

با توجه به شرایط بدنی فرد، ممکن است ژنیکوماستی در یک سینه یا هر دو سینه رخ دهد که به عنوان ژنیکوماستی یک‌طرفه یا دوطرفه شناخته می‌شود. برای درک بهتر ژنیکوماستی شدید، علت و علائم آن، با کلینیک وی آی پی تهران در این مقاله همراه باشید. در صورتی که قصد دارید عمل ژنیکوماستی را انجام دهید نیز توصیه می‌کنیم که حتماً با متخصصین تیم کلیک وی آی پی تهران ارتباط بگیرید و مشاوره لازم را جهت انجام این عمل زیبایی دریافت کنید.

 

انواع گرید ژنیکوماستی (شدت بزرگی سینه مردان)

ژنیکوماستی عارضه‌ای است که در آن بافت غده سینه مردان بیش از حد رشد می‌کند و شبیه سینه زنانه می‌شود. این مشکل می‌تواند در هر سنی بدن آقایان را تحت تأثیر قرار دهد؛ اما به طور معمول در نوجوانان بیشتر دیده می‌شود. زیرا در این دوران فرد اختلالات هورمونی را تجربه می‌کند و هورمون استروژن یا هورمون زنانه بیشتری در بدن او به وجود خواهد آمد.

انواع گرید ژنیکوماستی

انواع گرید ژنیکوماستی

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

با کاهش هورمون تستوسترون یا هورمون مردانه آقایان، در این دوران با اضافه وزن چاقی و بزرگی سینه‌ها مواجه خواهند شد. به طور معمول، پس از 6 ماه تا 2 سال شاهد کوچک شدن سینه‌های آقایان رفع این عارضه خواهیم بود. با توجه به نوع ژنیکوماستی و علت رخ دادن آن این عارضه در چهار گروه زیر دسته‌بندی می‌شود.

۱) ژنیکوماستی گرید ۱

ژنیکوماستی نوع یک، به عنوان خفیف‌ترین نمونه این عارضه شناخته می‌شود و فقط ناحیه کوچک اطراف آرئول تحت تأثیر آن قرار می‌گیرد. در واقع در ژنیکوماستی خفیف اطراف نوک پستان می‌شود و نوک پستان مانند سینه زنان برجسته خواهد شد.

معمولاً رنگ این ناحیه نیز با رنگ طبیعی پوست تفاوت دارد و بزرگی سینه بسیار خفیف است و از روی لباس مشخص نمی‌شود. در صورتی که فرد درگیر نوع یک‌طرفه آن شده باشد، بزرگی نوک سینه یا بزرگی سینه در این حالت محسوس‌تر خواهد بود و یک سینه بزرگ‌تر از سینه دیگر دیده می‌شود.

 

2) ژنیکوماستی گرید ۲

در این حالت بزرگی سینه فقط محدود به آرئول نمی‌شود و رشد در سراسر قفسه سینه دیده می‌شود. به طور معمول، بزرگی سینه در این مرحله از روی تیشرت‌های تنگ دیده می‌شود؛ اما در صورتی که فرد لباس گشادی بپوشد نمی‌توان این عارضه را تشخیص داد. معمولاً در این دوران، پزشکان از رژیم غذایی کم استروژن کمک می‌گیرند، تا بتوانند شدت ژنیکوماستی را کاهش دهند.

 

3)ژنیکوماستی گرید ۳

ژنیکوماستی گرید ۳ حالتی است که در آن سینه کاملاً برجسته می‌شود و در ناحیه سینه پوست اضافی دیده می‌شود. در این حالت، بزرگی سینه از روی لباس مشخص است و فرد دچار استرس و اضطراب اجتماعی می‌شود و نیاز به درمان دارد.

4) ژنیکوماستی گرید ۴

ژنیکوماستی گرید 4 به عنوان ژنیکوماستی شدید نیز شناخته می‌شود. در این حالت، سینه‌ها کاملاً شبیه سینه زنانه می‌شود و پوست اضافه سینه بیشتر از حالت طبیعی است و نوک سینه‌ها برجسته می‌شوند. برخی از آقایان تجربه افتادگی سینه را نیز به دلیل ژنیکوماستی گرید ۴ یا شدیدترین نمونه ژنیکوماستی تجربه می‌کنند. در این حالت، تنها راه درمانی که برای رفع این عارضه وجود دارد، برداشتن پوست، چربی‌های اضافه و اصلاح حالت سینه آقایان با عمل ژنیکوماستی خواهد بود.

تشخیص ژنیکوماستی درجه‌های مختلف

با توجه به اینکه کدام یک از گرید های بیماری ژنیکوماستی را دارید علائمی که با آن مواجه می‌شوید متفاوت خواهد بود به طور معمول علائم ژنیکوماستی شدید گرید ۴ نسبت به سایر موارد بیشتر است. در ادامه برخی از علائم نشانه‌هایی که در گریدهای مختلف ژنیکوماستی ممکن است فرد به آن‌ها مواجه شود را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

گرید ژنیکوماستی علائم و نشانه‌ها
گرید یک ژنیکوماستی نوع خفیف عارضه ژنیکوماستی

برجستگی اطراف آرئول

خیلی قابل مشاهده نیست

عدم تاثیر روی خطوط قفسه سینه

گرید دو ژنیکوماستی قطر برجستگی سینه به ۲ سانتی‌متر می‌رسد.

بزرگی سینه گسترده‌تر از نوک پستان

شدید شدن حساسیت نوک سینه

دیده شدن پریشانی و مشکلات روانی در فرد

گرید سه ژنیکوماستی بزرگ شدن قابل توجه سینه

پوست اضافی و افتادگی سینه

نوک سینه در موقعیت پایین‌تر قرار می‌گیرد.

پریشانی و مشکلات روانی قابل توجه

محدودیت در فعالیت‌های بدنی و مشکل در پیدا کردن لباس مناسب

گرید چهار ژنیکوماستی نوع شدید ژنیکوماستی که سینه به طور قابل توجهی بزرگ می‌شود.

سینه تا زیر قسمت چین سینه آویزان می‌شود.

نوک پستان به سمت پایین قرار می‌گیرد.

ناراحتی جسمی فرد

پریشانی و نارضایتی از بدن

ناتوانی برای شرکت در فعالیت‌های بدنی و کاهش عزت نفس فرد

علت اصلی ژنیکوماستی گرید 4 یا شدید

عوامل مختلفی می‌تواند موجب بروز ژنیکوماستی شدید در افراد مختلف شود. از جمله مواردی که می‌تواند بروز نوع ۴ را به همراه داشته باشد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.

علت اصلی ژنیکوماستی گرید 4 یا شدید

علت اصلی ژنیکوماستی گرید 4 یا شدید

 

1) تغییرات هورمونی

بدن آقایان مستعد به هم خوردن تعادل هورمون‌ها و تغییرات هورمونی است. در صورتی که میزان ترشح هورمون تستوسترون یا هورمون مردانه کاهش پیدا کرده و هورمون استروژن یا هورمون زنانه بیش از حد ترشح پیدا کند و سطح آن در بدن بالا برود، بزرگی سینه‌ها رخ خواهد داد. با توجه به اینکه شدت تغییر هورمون‌ها چقدر است، ممکن است ژنیکوماستی از نوع گرید یک تا گرید ۴ باشد.

 

2) مصرف دارو

مصرف داروهای ضدافسردگی داروهای استروئیدی، استروژن‌ها عضله ساز نیز می‌تواند موجب بروز ژنیکوماستی در مردان شود. بنابراین کسانی که بدن‌ساز هستند یا به دلیل ابتلا به بیماری‌های مختلف داروهای خاصی را مصرف می‌کنند نیز با این عارضه دست و پنجه نرم خواهند کرد.

3) ژنتیک و وراثت

وراثت یکی دیگر از مواردی است که ژنیکوماستی ۴ را در پی دارد. افرادی از همان بدو تولد با این مشکل به دنیا می‌آیند و برخی دیگر از افراد در ادامه زندگی خودشان شاهد بزرگ شدن سینه‌هایشان به صورت غیرعادی هستند. با توجه به اینکه شرایط بدنی فرد چگونه است، ممکن ژنیکوماستی خفیف یا شدید باشد.

 

4) چاقی و اضافه وزن

چاقی یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند ژنیکوماستی را در بدن آقایان تشدید کند. کسانی که اندام چاق‌تری داشته باشند، تجمع چربی در سینه‌هایشان بیشتر خواهد بود و همین موضوع می‌تواند عارضه ژنیکوماستی را شدت دهد.

5) ابتلا به بیماری‌های مختلف

سرطان ریه، هیپوفیز و غده آدرنال، بیماری‌های کبدی، نارسایی کلیوی، بیماری‌های بیضه و اختلال تیروئید نیز روی افزایش حجم سینه‌ها و بزرگ شدن آن‌ها مؤثر هستند.

 

چگونه شدت ژنیکوماستی را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص شدت ژنیکوماستی چندین راه وجود دارد. در صورتی که در ناحیه سینه پوست اضافی ندارید و سینه‌هایتان افتاده نیست احتمالاً بزرگی سینه شما از نوع خفیف یا ژنیکوماستی تا نوع ۱ و ۲ است. در صورتی که در قسمت سینه‌هایتان پوست اضافی دیده می‌شود و بافت چربی و بافت غده سینه بیش از ۵۰۰ گرم است، ژنیکوماستی نسبتاً شدید در ناحیه سینه‌ها رخ داده است.

ژنیکوماستی در مردان واقعی است یا کاذب؟

شدت ژنیکوماستی

شدت ژنیکوماستی

 

ژنیکوماستی شدید در سنین مختلف

بروز ژنیکوماستی گرید 3 و 4 یا خفیف در سنین مختلف دلایل متفاوتی دارد. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

علت ژنیکوماستی گرید 3 و 4 در بزرگ‌سالان

ژنیکوماستی نسبتاً شدید در افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند، به طور معمول به دلیل داشتن سبک زندگی ناسالم ،مصرف الکل ،غذاهای نیمه آماده و فست فودها ، استفاده از داروهای شیمیایی یا بروز تومورهای سرطانی ،سوء تغذیه، سیروز کبدی یا مشکلات مشابه این موارد است.

 

علت ژنیکوماستی گرید 3 و 4 در نوجوانان

نوجوانانی که با بزرگی سینه مواجه می‌شوند نیز ممکن است با مشکل ترشح تستسترون و استروژن مواجه شده باشند. با توجه به اینکه در این دوران به طور معمول این عارضه به شکل تورم و بزرگ شدن بافت سینه خودش را نشان می‌دهد، اغلب نوجوانان حساسیت زیادی نسبت به آن دارند.

اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که ژننیکوماستی برای نوجوانان ماندگار نیست و بعد از به تعادل رسیدن هورمون‌ها پس از دوران بلوغ به طور طبیعی برطرف می‌شود؛ اما در صورتی که دو سال یا بیشتر از بروزژنیکوماستی در بلوغ گذشته و هنوز این عارضه دیده می‌شود و شدت نیز پیدا کرده باید فرد به دنبال درمان برود.

 

علت ژنیکوماستی گرید 3 و 4 در نوزادان

نوزادان به دلیل ترشح از سینه مادر و حضور ۹ ماهه در بدن مادر  و تغذیه از بند ناف دچار ژنیکوماستی می‌شوند. برای کاهش  شدت این عرضه در نوزادان لازم است که تغییرات هورمونی و تغییراتی در سبک زندگی مادر انجام شود. یعنی فرزندان پسر باید استروژن کمتری از بدن مادر دریافت کنند، تا بتوانند کم‌کم در طول دوران رشد حالتی که برای سینه‌هایشان رخ داده را کاهش داده و به زندگی طبیعی برگردند. بنابراین با کاهش استروژن وارد شده بدن نوزادان می‌توانید تا حد امکان از بروز این عارضه یا شدت گرفتن آن پیشگیری کنید.

 

درمان انواع گرید ژنیکوماستی

برای درمان ژنیکوماستی خفیف پزشکان متخصص داروهای مخصوص را تجویز می‌کنند، یا اینکه سعی می‌کنند با به تعادل رساندن هورمون‌ها وضعیت سینه‌های فرد را به حالت نرمال در بیاورند .گاهی مواقع ممکن است ژنیکوماستی خفیف نیز نیاز به برداشت بافت چربی با کمک پزشک داشته باشد. بنابراین در این حالت بدون عمل جراحی فرد نمی‌تواند به تناسب‌اندام دلخواهش برسد.

 

سؤالات متداول+ جواب

1) ژنیکوماستی در بدنسازی چیست؟
ژنیکوماستی شدید در بدنسازی به دلیل تزریق آمپول یا مصرف بیش از اندازه مکمل ها باعث  عدم تعادل هورمون‌ها در بدن و تغییر و بزرگی بافت سینه می‌شوند. کسانی که به دلیل بدنسازی دچار این مشکل شده‌اند  میتوانند با ورزش اصولی زیر نظر مربی بافت سینه را کوچکتر کنند.
2) عوارض جراحی ژنیکوماستی در مردان چیست؟
لخته شدن خون، خونریزی بیش از حد، نامتقارن بودن اندازه سینه‌ها، کبودی، جای زخم، بی‌حسی یا کاهش حساسیت سینه‌ها و درد برای مدت زمان طولانی از جمله عوارض این عمل زیبایی محسوب می‌شوند که معمولا بعد از حداکثر یک ماه از بین خواهد رفت.
3) نحوه درمان ژنیکوماستی با تاموکسیفن چیست؟
تاموکسیفن از طریق کاهش هورمون زنانه یا افزایش هورمون مردانه به درمان ژنیکوماستی کمک می‌کند.
4) هزینه عمل ژنیکوماستی چقدر است؟
هزینه عمل ژنیکوماستی با توجه به مهارت پزشک، نوع بیمارستان و محل بیمارستان مشخص می‌شود. معمولا هزینه جراحی ژنیکوماستی در تهران بیشتر از شهرستانها هست و حدودا بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان باتوجه به پزشک و بیمارستان طرف قرارداد متغیر است.

 

نتیجه گیری

در این مطلب کلینیک وی آی پی تهران نکاتی را درباره انواع گرید ژنیکوماستی و ژنیکوماستی شدید ارائه کرده‌ایم. همچنین نحوه درمان و کنترل این مشکل را تا حد امکان برایتان آورده‌ایم. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.در صورتی که قصد درمان ژنیکوماستی با جراحی را دارید، فرم مشاوره را تکمیل کرده یا در واتساپ درخواستتان را برای مشاورین کلینیک وی آی پی تهران پیام ارسال کنید.

در صورتی که تجربه انجام عمل جراحی ژنیکو را داشته‌اید، لطفاً درباره کاهش درد بعد از انجام عمل، داروهایی که مصرف کرده‌اید، راهکارهایی که به نظرتان مناسب است را در کامنت ها ذکر کنید، تا کسانی که عمل ژنیکوماستی را  در پیش رو دارند بتوانند دورن نقاهت آن را با موفقیت پشت سر بگذارند.

 

 

آیا شما کاندید عمل پروتز سینه هستید یا خیر؟ در واتساپ به ما پیام بدید

واتساپ