هر عمل جراحی ضروری یا زیبایی نیاز به مراقبت‌های ویژه خود دارد. عمل جراحی بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که برای برطرف شدن افتادگی پلک بر روی پلک‌های بالا یا پائین بیمار انجام می‌گیرد. البته این جراحی برای کسانی که به‌طور مادرزادی با مشکل بلندی پلک به دنیا آمده‌اند، جنبه درمانی دارد؛ همچنین برای کسانی که در اثر ضربه به این ناهنجاری دچار شده‌اند. لازمه موفقیت کامل یک عمل جراحی، مراقبت‌های پس از آن هست ست. از مهم‌ترین موارد موثر در موفقیت عمل بلفاروپلاستی هم مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک است.

جوانی دوباره با بلفاروپلاستی

جوانی دوباره با بلفاروپلاستی

عمل افتادگی پلک نوعی جراحی سرپایی هست و نیازی به بستری شدن ندارد، اما مانند هر عمل جراحی دیگر نیاز به مراقبت‌های پس از آن دارد. با ما در کلینیک VIP همراه باشید تا مراقبت‌های پس از عمل بلفاروپلاستی را مرور کنیم.

نکته‌های مهم در مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک:

نخستین نکته‌ای که باید در این زمینه بدانید، این هست که جراحی بلفاروپلاستی تنها روی پوست بیرونی پلک‌های شما انجام نمی‌گیرد. لایه‌های داخلی پلک، مانند ماهیچه‌های پلک هم درگیر این جراحی هستند و لایه‌های چربی نیز از زیر پلک‌ها برداشته شده‌اند. شما می‌توانید زخم و بخیه روی پلک‌ها را ببینید، اما زخم‌های بافت داخلی پلک‌ها از چشم‌های شما پنهان هستند البته این بستگی به کلینیک و پزشک شما دارد که کلینیکVIP نهایت دقت را در این زمینه دارد.

جهت مشاوره رایگان و تماس کارشناسان ما با شما لطفا فرم زیر را پر کنید

[/fusion_text]

به‌طور معمول سرعت بهبودی زخم‌های بیرونی بیشتر است، اما زخم‌های داخلی کندتر بهبود می‌یابند. به همین دلیل ممکن است در هفته‌های اول پس از جراحی، پلک‌های شما سخت و سفت به نظر برسند، اما نگران نباشید! پس از گذشت چند ماه به حالت عادی بازمی‌گردند.

همچنین ممکن هست ابروها و پلک‌های شما کمی نامتقارن به نظر برسند. این نکته به‌دلیل هماهنگ نبودن سرعت ترمیم زخم‌های داخلی و خارجی در پلک‌های شما است. اما پس از بهبودی این زخم‌ها، پلک‌ها و ابروهای شما تقارن پیشین خود را بازمی‌یابند. بهترین نتیجه عمل بلفاروپلاستی پس از گذشت چند ماه از عمل پدیدار می‌شود.

نکته‌های مهم در مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک:

1- مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک از محل برش و زخم پلک‌ها:

  • اولین اقدام ضروری شما پس از عمل جراحی، کنترل التهاب و تورم پلک‌ها است. برای همین منظور پس از جراحی، و با توجه به دستور پزشک، از کمپرس آب سرد یا یخ بر روی پلک خود استفاده کنید. توصیه بیشتر پزشکان استفاده هر 15 دقیقه یک بار از کمپرس آب سرد یا یخ در 24 ساعت اولیه است.
  •  یکی از اقدامات مهم در مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک، شست‌وشوی پلک‌ها و محل زخم‌ها است. درباره شست‌وشوی چشم‌ها، نظر پزشک خود را بدانید و به کار ببرید. بعضی از پزشکان اجازه شستن پلک‌ها را با آب و صابون می‌دهند. برخی نیز توصیه می‌کنند تا شستن پلک‌ها در دو سه روز اول با سرم‌های دارویی باشد.
  •  پس از جراحی ممکن هست پلک شما مورمور شود یا خارش داشته باشد. دقت کنید که تا چهار هفته پس از جراحی از دست زدن به پلک‌های خود خودداری کنید.

2- مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک، عمومی:

* پس از جراحی، بازگشت شما به حالت عادی تا چند روز طول می‌کشد. از نکته‌های مهم مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی پلک این هست که فعالیت خود را تا ده روز پس از جراحی بلفاروپلاستی محدود کنید.

* در هفته‌های اول پس از جراحی بلفاروپلاستی، چشم‌ها نسبت به نور و وزش باد حساس هستند، پس باید از آنها در برابر این عوامل طبیعی محافظت کنید. همچنین از موارد مهم مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک این هست که تا یک سال پس از عمل جراحی، چشم‌های خود را در برابر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. در این مدت با استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی از چشمان خود در برابر پرتوهای نور خورشید نگهداری کنید.

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی

* در هفته اول پس از جراحی بلفاروپلاستی، هر فعالیت چشمی که به خستگی چشم‌های شما منجر می‌شود را متوقف کنید. مطالعه، تماشای تلویزیون، نگاه کردن به نمایشگر رایانه، کار کردن با گوشی‌های هوشمند و تبلت از اقداماتی هست که چشم‌های شما را خسته می‌کنند.

* بیشترین مشکلات پس از عمل جراحی مربوط به دو روز اول هستند. به همین دلیل همیشه پزشکان توصیه می‌کنند در این دو روز، یا دست‌کم در 24 ساعت اول فردی همراه بیمار باشد.

3- مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک، شخصی:

* در سه تا چهار هفته اول پس از جراحی، از فعالیت‌هایی که خون بیشتری به سر و چشم‌های شما پمپاژ می‌کند، خودداری کنید. فعالیت‌هایی مانند برداشتن بار سنگین و فعالیت‌های ورزشی از این گروه فعالیت‌ها هستند.

* در روزهای اول پس از جراحی، خوب استراحت کنید. به پشت دراز بکشید، سر خود را بر روی بالش بلندی قرار دهید و چشم‌های خود را ببندید.

* از حرف زدن زیاد، خندیدن بلند و شدید و گریه کردن که فشار به چشم‌ها می‌آورند، خودداری کنید.

* با گام‌های آرام راه بروید.

* بهتر است تا یکی دو روز اول پس از جراحی، در خانه هم از عینک آفتابی استفاده کنید.

* استفاده از لنزهای چشمی خود را به دو هفته پس از عمل جراحی موکول کنید.

* یک نمونه مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک برای خانم‌ها، خودداری کردن از آرایش چشم‌‌ها تا دو هفته پس از عمل جراحی هست.

4- مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک در زمینه خوراکی‌‌ها:

* در سه یا چهار روز اول پس از بلفاروپلاستی، از خوردن و جویدن خوراکی‌های سفت خودداری کنید.

* آب و مایعات فراوان بنوشید.

* از خوردن خوراکی‌های شور و نمکی خودداری کنید.

5- مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک در زمینه مصرف داروها:

پس از عمل جراحی پزشک برای شما داروهایی تجویز می‌کند که باید آنها را در زمان مشخص خود مصرف کنید. همچنین اگر به شما دستور منع مصرف دارویی داده شده، از مصرف آن خودداری کنید. در چند روز نخست پس از عمل ممکن هست درد، سوزش، خارش، خشکی و ترشح چشمی داشته باشید.

درد، سوزش، خارش پس از عمل پلک

درد، سوزش، خارش پس از عمل پلک

داروهای تجویزشده به‌وسیلۀ پزشک شامل موارد مختلفی است:

قطره چشمی:

ممکن است پزشک قطره‌های چشمی مختلفی مانند اشک مصنوعی برای شما تجویز کرده باشد. اشک مصنوعی چشم‌های شما را مرطوب نگه می‌دارد و از خشک شدن آنها جلوگیری می‌کند. این قطره‌های چشمی را در زمانی که پزشک توصیه کرده مصرف کنید.

 پماد چشمی:

پمادهای چشمی به‌دلایل مختلفی مانند جلوگیری از خشکی و عفونت چشم‌ها برای شما تجویز شده است. آنها را هم در زمان خود استفاده کنید. پمادهای چرب‌کننده پلک زدن شما را در دوره درمان آسان‌تر می‌کند. برخی از پمادهای چشمی ممکن هست باعث تاری دید شما شوند که نباید درباره آنها نگران باشید.

 داروی مسکن:

پیش از شروع درد، مصرف داروی مسکنی که پزشک برای شما تجویز کرده را شروع کنید. همیشه پیشگیری از شروع درد آسان‌تر از کنترل آن هست.

 

 استفاده نکردن از برخی داروها:

تا یک هفته پس از جراحی از پروفن، آسپیرین و سایر داروهایی که پزشک مشخص کرده، خودداری کنید.

 

مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک چقدر طول می‌کشد؟

اگر پلک‌ها در عمل جراحی بلفاروپلاستی بخیه شده باشند، پنج روز پس از جراحی کشیده می‌شوند. پس از آن مراقبت‌ها دیگر به‌شدت روزهای اول نیست، اما تا دو هفته پس از بلفاروپلاستی باید ادامه پیدا کند. البته مراقبت بعد از جراحی تا یک سال پس از آن هم ادامه دارد. پوشاندن چشم‌ها با عینک آفتابی از نور خورشید، یکی از این موارد هست.

خطرهای عمل جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

سوای اتفاقات نادر، اگر جراحی بلفاروپلاستی به‌وسیله پزشک متخصص و در شرایط استاندارد انجام شود، خطری برای بیمار در بر ندارد. البته این عمل جراحی هم مانند هر عمل جراحی دیگر نیاز به مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک دارد. برخی پیامدهای این عمل جراحی معمول هست، اما بعضی نیز عادی نیستند و باید به آنها توجه کنید:

  • اگر پس از جراحی دچار تنگی نفس شدید.
  • اگر درد در قفسه سینه داشتید.
  • چنانچه ضربان قلب شما غیرعادی بود.
  •  اگر خون‌ریزی غیر معمول داشتید. خون‌ریزی کم از زخم پلک در یک دو روز اول غیرعادی نیست.
  •  چنانچه مشکلات بینایی شدید داشتید یا بینایی خود را از دست دادید.
  •  اگر با چشم درد شدید روبه‌رو شدید.
  •  اگر با باز شدن بخیه‌های پلک مواجه شدید.

چه مدت طول می‌کشد زخم بخیه‌های بعد از عمل افتادگی پلک از بین برود؟

با مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک، بهبودی جای بخیه‌ها و ناپدید شدن آنها به حدود دو ماه زمان نیاز دارد. توجه داشته باشید که جای برش روی پلک هیچ‌گاه به‌طور کامل از بین نمی‌رود، اما در بین چین پلک‌ها مخفی می‌شود. در واقع دیگران به آسانی متوجه جای برش نمی‌شوند.

شماره تماس: 09120634472

شش هفته پس از جراحی، برای کم رنگ شدن جای برش و بخیه‌ها می‌توانید از ویتامین E استفاده کنید و آن را به آرامی روی محل برش ماساژ دهید. همچنین در زمان خارج شدن از خانه روی بخیه‌ها را کرم ضد آفتاب بزنید تا بهبودی آنها سرعت پیدا کند.

بهبودی بعد از عمل افتادگی پلک

بهبودی بعد از عمل افتادگی پلک

 

تا چند روز پس از عمل بلفاروپلاستی نمی‌توان سیگار کشید؟

بهتر هست افراد سیگاری پیش از عمل جراحی، سیگار کشیدن را متوقف کنند. مصرف نکردن سیگار باید تا زمان بهبودی زخم‌‌ها ادامه پیدا کند. کشیدن سیگار و قلیان تورم پلک‌ها را پس از عمل جراحی زیاد می‌کند. می‌توان گفت دود سیگار تاثیر منفی در روند بهبودی افرادی می‌گذارد که پلک‌های خود را جراحی کرده‌اند. این نکته به‌اندازه‌ای مهم هست که توصیه شده افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، حتی در معرض برخورد با دود سیگار و قلیان قرار نگیرند.

مشاهده نمونه کار های جراحی پلک در اینستاگرام

بهترین کلینیک درمان افتادگی پلک کجاست؟

بهترین کلینیک درمان افتادگی پلک دارای ویژگی‌های مختلفی هست. نخست آنکه کادر پزشکی آن را پزشکانی تحصیل‌کرده در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی تشکیل داده‌ باشند. نکته دوم تجربه پزشکان کلینیک هست که تعداد جراحی‌های موفق آنها گویای این نکته است. پس از آن می‌توان به اخلاق پزشکی حکمفرما در این کلینیک‌ها و رابطه دوستانه بین پزشک و بیمار اشاره کرد. البته وجود تجهیزات مدرن و پیشرفته کلینیک در زمینه جراحی‌های زیبایی را نمی‌توان نادیده گرفت. اگر سری به کلینیک VIP بزنید، همه این ویژگی‌ها را در آن خواهید یافت.

پرسش‌های متداول:

1- بلفاروپلاستی چه فایده‌ای دارد؟

جراحی بلفاروپلاستی پلک‌ها را کوتاه‌تر می‌کند، آویزان شدن آنها را برطرف می‌سازد و چشم‌ها و چهره شما را جوان‌تر می‌کند.

2- ایا پف زیر چشم هم با جراحی بلفاروپلاستی درمان می‌شود؟

بله، پف زیر چشم در نتیجه جمع شدن چربی در زیر پوست پلک هست و با این جراحی برطرف می‌شود.

سخن پایانی:

برای داشتن چشم‌هایی زیبا و نگاهی تاثیرگذار، مراقبت بعد از عمل افتادگی پلک را جدی بگیرید. هیچ عمل جراحی بدون مراقبت‌های پس از آن نمی‌تواند بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد. اکنون که مشکل پلک‌های شما برطرف شده و زیبایی گذشته به آنها بازگشته، با مراقبت‌های پس از جراحی با سرعت بیشتری به زندگی عادی خود بازگردید.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید. کلینیک VIP از زمان تصمیم‌گیری، تا انجام عمل جراحی و تا دوران بهبودی کامل، همراه شما خواهد بود.

برای شروع عکس خود را در واتس آپ برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند که آیا شما کاندید مناسب “بلفاروپلاستی” هستید یا خیر.*

واتساپ