دیه جراحی پلک چه مقدار است؟ یکی از مسائل مهمی که در زمینه پزشکی مطرح می‌شود پرداخت دیه به متقاضیان در صورت صدمه وارد شدن به اعضای بدن مانند پلک است؛ یعنی در صورتی که فرد برای انجام عمل‌های زیبایی مانند جراحی پلک به کلینیک یا بیمارستان و غیره مراجعه کرده باشد و دچار حادثه شده باشد، به او دیه تعلق می‌گیرد.

با توجه به اینکه کدام پلک آسیب‌دیده و شدت آسیب‌دیدگی چقدر است، دیه پلک بالا و پایین مشخص خواهد شد. در این مطلب کلینیک وی آی پی تهران درباره دیه جراحی پلک و دیه پارگی پلک و شرایط پرداخت آن در سال ۱۴۰۳و  نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم.با ما همراه باشید

برای اینکه بتوانید بدون بروز این مشکلات عمل‌های زیبایی مانند بلفاروپلاستی را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم به مراکز زیبایی معتبر مانند کلینیک وی آی پی تهران که از پزشکان متخصص و حرفه‌ای جهت ارائه خدمات استفاده می‌کنند مراجعه کنید.

 

جهت مشاوره رایگان و تماس کارشناسان ما با شما لطفا فرم زیر را پر کنید

انواع دیه پلک کدام است؟

دیه مبلغی است که طبق قانون مجازات اسلامی در صورت ارتکاب جنایات به قربانی یا اولیای دم او پرداخت می‌شود. مبلغ دیه به دو صورت مقدر و غیر مقدر تقسیم شده. دیه مقدر مبلغ مشخصی است و هر سال میزان آن توسط قانون تعیین می‌شود. در دیه مقدر، نرخ دیه کامل انسان به صورت سالانه توسط رئیس قوه قضاییه اعلام شده و نرخ دیه اعضای بدن مانند دیه جراحی پلک نیز نسبت به آن محاسبه خواهد شد. قاضی نقشی در تعیین این مبلغ ندارد.

دیه غیر مقدر یا همان ارش به جنایاتی مرتبط است که مبلغ دیه مشخصی برای آن‌ها وجود ندارد. در این شرایط دادگاه با توجه به نوع جرم انجام شده و تأثیر آن بر سلامت فرد و میزان خسارت وارد شده به فرد، دیه را بر اساس نظر کارشناسان تعیین و اعلام می‌کند؛ یعنی دیه ارش در مواردی پرداخت می‌شود که مبلغ دیه از قبل در قانون تعیین نشده باشد.

 

 

دیه پارگی پلک بالا 1403

در صورتی که پلک بالای فرد آسیب‌دیده باشد، دیه پارگی پلک بالا باید محاسبه شود. طبق ماده 590 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که پلک به طور کامل از بین برود، فردی که این آسیب را وارد کرده مستلزم به پرداخت دیه کامل خواهد بود.

دیه پارگی رگ چشم اثر رخ دادن این حادثه نیز طبق ارش تعیین شده توسط قاضی و بر اساس از بین بردن منفعت عضو بدن  محاسبه می‌شود. به طور کلی آنچه برای دیه پارگی پلک بالا در نظر گرفته شده، یک ششم دیه کامل برای هر کدام از پلک‌های بالا است. در سال ۱۴۰۳ مبلغ دیه کامل و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شده و مبلغ دیه پارگی پلک بالا 1403 معادل ۲۰۰ میلیون تومان است. در صورتی که هر دو پلک آسیب‌دیده باشد، لازم است که دیه هر دو پلک بالا به صورت جداگانه به فردی که صدمه دیده پرداخت شود.

نتیجه عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

نتیجه عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

دیه پارگی پلک پایین ۱۴۰۳

مبلغ دیه پلک پایین طبق قانون مجازات اسلامی به صورت جداگانه محاسبه می‌شود. بر اساس ماده ۵۹۱ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که در اثر جراحت یا عمل‌های زیبایی و غیره به صورت عمدی یا غیر عمد هر کدام از پلک‌های پایین دچار پارگی شده باشند، لازم است که یک چهارم کامل به فرد آسیب‌دیده پرداخت شود. یک چهارم دیه کامل در سال 1403 برابر ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود. در صورتی که هر دو پلک آسیب‌دیده باشند، مبلغ دیه برابر با مجموع دیه هر پلک به صورت جداگانه است.

چگونه اسکار بلفاروپلاستی را پنهان کنیم؟

 

دیه دامیه پلک چشم

اگر جراحت به نحوی باشد که اندکی وارد گوشت شده و موجب جاری شدن مقدار کم یا زیادی خون شده باشد، دیه دامیه پلک چشم باید پرداخت شود. این مبلغ معادل 2 درصد دیه کامل است و بر اساس نرخ در سال 1403 برابر ۲۴ میلیون تومان خواهد بود.

بنابراین در صورتی که آسیب وارده به صورت به پلک به نحوی باشد که تنها موجب جراحت شده باشد، دیه دامیه پلک طبق قانون محاسبه می‌شود و فردی که مرتکب این موضوع شده باید این مبلغ را بپردازد.

دیه فلج شدن پلک

اگر پلک در اثر جراحت وارده فلج شده باشد، بر اساس ماده ۵۶۴ قانون اسلامی فلج کردن عضو دارای دیه معین و برابر دو سوم دیه آن عضو و از بین بردن عضو فلج برابر یک سوم دیه همان عضو خواهد بود؛ یعنی در فلج کردن نسبی عضو که درصد از کارایی آن از بین می‌رود، دیه بر اساس کاهش شدت کارایی توسط قانون تعیین خواهد شد. در صورت فلج شدن پلک به خاطر عمل جراحی باید دو سوم دیه پلک به فرد پرداخت شود. اگر این صدمه آسیب‌های دیگر همراه باشد نیز مقدارش بر اساس نظر قاضی مشخص خواهد شد.

چه زمانی آسیب رساندن به پلک موجب دیه غیر مقدر یا همان آرش است؟

گاهی مواقع ممکن است آسیب وارده به پلک به نحوی باشد که موجب از بین بردن یا شکافتگی پلک نشود. در این شرایط با توجه به اینکه حد دیه جراحت وارد شده در قانون مشخص نشده، این مبلغ بر اساس رای دادگاه و نظر کارشناس مشخص خواهد شد.

ارش در قانون به معنای دیه معین نشده است؛ یعنی طبق ماده ۵۸۴ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که تمام یا قسمتی از موی پلک یا موهای بدن یا غیره از بین برود یا صدمه‌ای به بینایی یا رگ‌های چشم وارد شود، باید دیه بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص شود.

 

مبلغ دیه پلک باید به چه کسی پرداخت شود؟

در جنایات نفس یا وقتی که جنایتی که رخ داده قتل باشد، پرداخت دیه به عنوان مجازات تعیین می‌شود. در این شرایط باید دیه به اولیای دم مقتول پرداخت شود. اولیای دم همان ورثه مقتول هستند که مطابق با قواعد مربوط به طبقات ارث تعیین می‌شود. در صورتی که فرد وارثی نداشته، دیه به بیت‌المال تعلق خواهد گرفت.

در جنایات مادون نفس یا جنایتی که پایین‌تر از جنایات نفس هستند مانند زخمی کردن فرد، از بین رفتن اعضای بدن یا از بین بردن منافع اعضای بدن مانند کور کردن فرد، مبلغ دیه به خود منجی علیه پرداخت می‌شود. منجی علیه همان قربانی جرم است؛ یعنی کسی که جنایت بر جسم او وارد شده؛ بنابراین دیه آسیب رساندن به پلک یا همان دیه پارگی پلک برای هر کدام از پلک‌های بالا و پایین باید بر اساس قانون محاسبه شده به فردی که صدمه دیده پرداخت شود.

نتیجه عمل بلفاروپلاستی در تهران

نتیجه عمل بلفاروپلاستی در تهران

آیا در ایران برای بلفاروپلاستی می‌توان دیه گرفت؟

در ایران به عمل زیبایی جراحی پلک (بلفاروپلاستی) دیه تعلق نمی‌گیرد. زیرا دیه در نظام حقوقی ایران بر اساس نوع و شدت آسیب‌های بدنی تعیین می‌شود و اعمال جراحی زیبایی مانند بلفاروپلاستی در این دسته قرار نمی‌گیرند؛ اما در صورتی که به دلیل سهل انگاری یا قصور جراح، آسیب‌های ثانویه به متقاضی وارد شده باشد، فردی که صدمه دیده با ارائه مدارک و شواهد کافی می‌تواند برای دریافت دیه‌اش اقدام کند. جهت دریافت این مبلغ، اثبات رابطه علی و معلولی بین عمل بلفاروپلاستی و آسیب‌های ثانویه، نظر پزشک متخصص و قوانین حقوقی مطرح شده در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

اینستاگرام جراحی پلک

سخن پایانی

هرگونه آسیب یا جراحتی در اثر حادثه یا عملیات پزشکی به فردی وارد شود؛ مستلزم پرداخت دیه است. مبلغ دیه بر اساس قانون مجازات اسلامی به صورت همه ساله اعلام می‌شود. در صورتی که یک بار یک پلک از بین رفته باشد، یا اینکه هرکس را هر از دست داده باشد، لازم است مجرم مبلغ دیه محاسبه شده توسط قاضی یا قانون را به فرد آسیب‌دیده بپردازد.

با توجه به اینکه آسیب‌های چشمی گاهی مواقع ممکن است بسیار شدید باشد، لازم است که متقاضیان برای انجام عمل‌های زیبایی حتماً به مراکزی مراجعه کنند که دارای مجوزهای لازم بوده و از پزشکان و متخصص برای انجام این کار کمک می‌گیرند. در صورتی که قصد دارید عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک را در مراکز زیبایی مجهز و امروزی انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک وی آی پی تهران مراجعه کرده و تحت نظر بهترین پزشکان این حوزه عمل را انجام دهید. تا صدمه‌ای به پلک‌هایتان وارد نشده و دچار مشکل جدی نشوید.

 

سؤالات متداول+ جواب

دیه جراحی پلک چقدر است؟
دیه در سیستم حقوقی ایران بر اساس نوع و شدت جراحت تعیین می‌شود و برای اعمال جراحی زیبایی مانند بلفاروپلاستی باید امکان اعمال دیه بررسی شود.
در چه شرایطی ممکن است دیه برای جراحی پلک تعلق گیرد؟
در صورتی که به دلیل سهل انگاری جراح مشکلاتی مانند آسیب به چشم یا عصب صورت ایجاد شود، ممکن است فرد بتواند از جراح شکایت کرده و دیه تعیین شده توسط قانون را دریافت کند.
میزان دیه چشم و پلک چقدر است؟
میزان دیه پلک و چشم بر اساس قانون و رای قاضی دادگاه و با توجه به شدت جراحت تعیین خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تمامی اطلاعات مورد نیاز شما را در باره دیه جراحی پلک خدمتتان ارائه کنیم .در صورتی که درباره جراحی پلک را تجربه دارید، از طریق کامنت‌ها آن را مطرح کنید. تا متقاضیان این عمل زیبایی، درباره نحوه کاهش درد عمل، داروهای لازم برای مصرف و راهکارهایی که برای این عمل زیبایی مناسب هستند اطلاعات کافی به دست بیاورند.همچنین اگر درباره عمل بلفاروپلاستی سوالی داشتید میتوانید با مشاورین ما در ارتباط باشد.

برای شروع عکس خود را در واتس آپ برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند که آیا شما کاندید مناسب “بلفاروپلاستی” هستید یا خیر.*

واتساپ