ممکن است هرکدام از ما با پف پلک‌های بالا روبه‌رو شده‌ باشیم. دانستن دلیل پف پلک‌ها اولین گام در برطرف کردن آن است. البته پف چشم‌ها در افراد مختلف دلایل گوناگونی دارد که به سبک زندگی و سن هر فرد بازمی‌گردد. بهترین راه برای برطرف کردن پف پلک‌ها، کشف دلیل آن است. برای درمان پف پلک بالای چشم راه‌های مختلفی پیش روی شما هست.

برخی از این راه‌های درمانی پزشکی هستند و راه آنها مراجعه به پزشک است. برخی نیز راه‌های ساده‌ای هستند که نیازی به رفتن به کلینیک پزشکان ندارند. در مواردی هم این راه‌ها تاثیرگذارتر از بسیاری از کرم‌ها و پمادهایی هستند که تجویز می‌شوند. با ما در کلینیک vip همراه باشید تا بعضی از این راه‌های آسان و موثر در برطرف کردن پف پلک‌ها را به شما معرفی کنیم.

علت پف پلک بالای چشم چیست؟

پف پلک‌های بالا دلیل‌های مختلفی دارد. اگر دقت کرده باشید، هرچقدر سن بالاتر می‌رود، پف پلک‌ها هم بیشتر دیده می‌شود. بالا رفتن سن با جمع شدن مایعات در زیر پلک همراه می‌شود که دلیل اصلی آن هنوز شناخته نشده است.

از عوامل دیگری که باعث پدید آمدن پف پلک‌ها می‌شود، کم‌خوابی و بی‌خوابی هست. کم‌آبی بدن، گریه کردن، مالیدن چشم، استفاه از کرم‌های استروئیدی و استفاده از برخی مواد آرایشی هم از عوامل دیگر پف پلک‌های بالا است. پف پلک‌ها شما را خسته و خوب‌ آلود نشان می‌دهد و درمان پف پلک بالای چشم چهره شما را سرحال‌تر و حتی زیباتر نشان می‌دهد. کلینیک  VIP این خدمات رو به شما عزیزان ارائه می دهد.

آیا درمان پف پلک بالای چشم ضروری است؟

جدا از حالت خواب‌آلودگی و خستگی، گاهی پف پلک‌های بالا باعث پدید آمدن مشکلاتی در زندگی روزانه می‌شود. در این شرایط است که درمان پف پلک‌های بالا ضروری به نظر می‌رسد. گاهی اوقات چشم‌ها در تمام روز متورم است و پف پشت پلک‌ها هیچگاه از بین نمی‌رود. در این زمان‌ها هم نیاز هست تا این مشکل برطرف شود. بعضی اوقات نیز پف پلک‌ها باعث پدید آمدن پوست اضافی در دور چشم‌ها می‌شوند. در این شرایط نیز درمان پف پلک بالای چشم” دارای اهمیت است.

گاهی نیز پف پلک‌ها شرایطی برای خانم‌‌ها پیش می‌آورد که آرایش کردن چشم‌ها برایشان مشکل می‌شود. در این شرایط نیز درمان پف پلک‌های بالا شرایط را برای خانم‌ها آسان‌تر می‌کند.

جهت مشاوره رایگان و تماس کارشناسان ما با شما لطفا فرم زیر را پر کنید

راه‌های درمان پف پلک بالای چشم:

درمان‌های مختلفی برای پف پلک بالای چشم وجود دارد:

* روش‌های پزشکی برای درمان پف پلک بالای چشم:

برخی از انواع “درمان پف پلک بالای چشم” در کلینیک‌ها، و به دست پزشکان انجام می‌شود. از نمونه درمان‌های پزشکی می‌توانی به درمان با لیزر اشاره کرد. گاهی نیز پزشکان با تجویز پمادها و کرم‌های دور چشم تلاش می‌کنند تا پف پلک‌های شما را درمان کنند.

* عمل جراحی:

عمل جراحی بلفاروپلاستی روشی قطعی برای درمان پف پلک بالای چشم و همین‌طور افتادگی پلک است. در درمان با این روش، مایعات و چربی زیر پوست پلک خالی می شود و پوست کش‌آمده و اضافه پلک برداشته و جدا می‌شود.

* راه‌های خانگی برای درمان پف پلک بالای چشم:

بعضی از درمان‌های پف پلک بالا سنتی و خانگی هستند و می‌توان آنها را به‌راحتی در خانه انجام داد. البته درباره این درمان‌ها چند نکته را باید در نظر داشته باشید:

* بیشترین تاثیر درمان‌های خانگی پف پلک بالا در صورت مداومت در انجام این درمان‌‌ها پدیدار می‌شود.

* کمترین زمان استفاده از ماسک‌های خانگی بیست دقیقه است.

* به قرار دادن ماسک‌های مختلف بر روی چشم‌های خود به زمانی برای آرامش نگاه کنید و فکر و ذهن خود را آرام کنید.

درمان پف پلک بالای چشم در خانه:

درمان‌های خانگی زیادی برای پف پلک‌های بالا وجود دارد. در ادامه به برخی از این درمان‌‌ها اشاره می‌کنیم.

1- چای کیسه‌ای:

چای سیاه، چای سبز و چای بابونه سه درمان خانگی برای درمان پف پلک بالای چشم های شما هستند. پیش از استفاده از کیسه‌ های چای، آنها را دو یا سه دقیقه در آب داغ فرو ببرید. سپس کیسه‌های چای را درآورید و در یخچال قرار دهید. پس از خنک شدن کیسه‌های چای، آنها را بردارید و حدود 20 تا 30 دقیقه روی پلک‌های خود بگذارید. در پایان صورت خود را با آب سرد بشوئید و حسی تازه را تجربه کنید.

چای سبز و چای بابونه دارای آنتی اکسیدان‌هایی هستند که استفاده از آنها به‌عنوان ماسک پف پلک‌ ها را تا حدود کمی برطرف می‌کند. رفع خستگی چشم‌ها و شاداب‌تر شدن پوست صورت و پلک‌ها نیز نتیجه دیگر استفاده از این ماسک‌های موثر خانگی است.

خواص چای سبز برای درمان پف پلک

خواص چای سبز برای درمان پف پلک

2- سفیده تخم‌مرغ:

برای استفاده از ماسک سفیده تخم‌مرغ، یک سفیده تخم‌مرغ را هم بزنید. پس از آن با یک برس نرم و مخصوص آن را به دور چشم‌های خود بزنید و بگذارید 20 دقیقه روی پوست شما بماند. خاصیت سفیده تخم‌مرغ کشیدن پوست است. با کشیده شدن پوست دوروبر چشم شما پف و حتی افتادگی پلک‌ها اندکی بهبود پیدا می‌کند. پس از 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید.

3- آب یخ و قاشق سرد:

قاشق استیل و آب یخ را در هر خانه‌ای می‌توانید پیدا کنید. برای بهره‌گیری از این درمان خانگی، چهار قاشق استیل و مقداری آب و یخ آماده کنید. قاشق‌ها را داخل ظرف آب و یخ قرار دهید. به پشت دراز بکشید و دو تا از قاشق‌ها را از آب دربیاورید و آنها را روی پلک‌های خود بگذارد. خاصیت فلزات مطابقت زودهنگام آنها با دمای محیط هست. پس باید زودبه‌زود قاشق‌ها را عوض کنید و قاشق‌های قبلی را درون ظرف آب و یخ قرار دهید.

اگر هم روزی بیدار شدید و با پلک‌های پف‌کرده خود روبه‌رو شدید و زمانی برای استفاده از ماسک‌های خانگی نداشتید، صورت خود را با آب سرد بشویید. آب سرد رگ‌های خونی صورت شما را جمع و منقبض می‌کند و باعث می‌شود تا پف پلک‌های شما کمتر شود. در نتیجه با چهره‌ای شاداب‌تر از خانه خارج شوید. شستن صورت و پلک‌های خود در درازای روز با آب سرد هم تاثیر زیادی در رفع خستگی و پف پلک‌های شما دارد.

4- خیار:

خیار یکی از ماسک‌های طبیعی بسیار خوب برای درمان پف پلک بالای چشم و حتی افتادگی پلک‌ها است. خاصیت جمع کردن رگ‌های خونی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد خیار است. برای این کار خیار را به‌صورت نازک برش دهید و برش‌های آن را برای 20 تا 30 دقیقه روی چشم‌های خود قرار دهید. پس از آن صورت خود را با آب سرد بشویید.

5- سیب‌زمینی:

یکی از راه‌های موثر خانگی در “درمان پف پلک بالای چشم”، استفاده از سیب‌زمینی است. برای استفاده از این ماسک موثر گیاهی، ابتدا یک سیب‌زمینی را در یخچال قرار دهید تا خنک شود. پس از آن سیب‌زمینی را به ورقه‌های نازک برش دهید. در جایی با خیال راحت دراز بکشید و ورقه‌های نازک سیب‌زمینی را روی چشم‌های خود قرار دهید. 20 دقیقه در همان حالت باشید و پس از آن، آنها را بردارید و صورت خود را با آب سرد بشویید.

راه دیگر استفاده از این گیاه مفید برای رفع التهاب چشم‌ها، رنده کردن آن است. این روش از برش دادن سیب‌زمینی نیز موثر‌تر است. پس از رنده کردن سیب‌زمینی، آن را در پارچه تمیز نخی بریزید. اکنون دراز بکشید و کیسه سیب‌زمینی را روی چشم‌های خود بگذارید تا 20 دقیقه بماند. پس از آن صورت خود را با آب سرد بشوئید.

6- شیر:

از شیر هم می‌توانید در “درمان پف پلک بالای چشم” استفاده کنید. برای بهره بردن از این درمان موثر، دو گلوله پنبه را در شیر خیس کنید. به پشت دراز بکشید و گلوله‌های آغشته به شیر را روی چشم‌های خود بگذارید. 20 تا 30 دقیقه صبر کنید و پس از آن صورت خود را بشوئید. شیر ماده‌ای است که کمک می‌کند تا آب‌رسانی به پوست شما انجام شود و پلک‌های شما شاداب‌ تر و جوان‌ تر شود.

خواص شیر برای جوان شدن پلک ها

خواص شیر برای جوان شدن پلک ها

7- ویتامین E:

یکی از درمان‌های خانگی استفاده از ویتامین E است. برای بهره بردن از این ماسک ویتامینه، در یک کاسه مقدار کمی آب خنک بریزید و سپس چند قطره ویتامین E به آن اضافه کنید. اکنون دو گلوله پنبه‌ای را در این محلول خیس کنید و آن را برای 20 دقیقه روی چشم‌های خود قرار دهید.

8- نوشیدن آب کافی:

نوشیدن آب داروی هر دردی است. بسیاری از بیماری‌ها به‌دلیل کم‌آبی بدن ما پدید می‌آیند یا شدت پیدا می‌کنند. یکی از عوارض کم‌آبی بدن، پف پلک‌ها است. پزشکان عقیده دارند کم‌آبی بدن باعث می‌شود تا بدن بخواهد آب را در بعضی نقاط خود، مانند پلک‌ها ذخیره کند. به این ترتیب درمان پف پلک بالای چشم هم با نوشیدن آب کافی در طول روز ممکن می‌شود.

دو زمان مناسب برای نوشیدن آب، یکی اول صبح و دیگری پیش از خواب است. نوشیدن یک لیوان آب پیش از خوابیدن دوای بسیاری از دردها هست. اما توجه داشته باشید در تمام طول روز باید آب بنوشید. پس بهتر است چه در خانه، و چه در بیرون خانه، لیوان یا بطری آب همراه شما باشد.

9- روغن نارگیل:

روغن نارگیل از موادی است که خواص زیادی برای پوست و موی شما دارد. روغن نارگیل ضد باکتری و ضد قارچ قوی است. این روغن جریان خون را در پوست سرعت می‌بخشد و به کاهش التهاب پلک‌ها کمک می‌کند.

برای بهره بردن از این روغن پرخاصیت، یک قاشق از آن را در دمای معمولی محیط قرار دهید. پس از آن روغن را به آرامی بر روی پلک‌های بالا و پائین خود بمالید و 30 ثانیه به آرامی ماساژ دهید. این کار را می‌توانید شب‌ها انجام دهید و صبح روز بعد صورت خود را بشویید.

10- آلوئه ورا:

قرار دادن ماسک آلوئه ورا بر روی چشم‌ها هم یکی از بهترین راه‌های “درمان پف پلک بالای چشم” است. ژل آلوئه ورا سرعت جریان خون را در پلک‌ها بالا می‌برد و نه‌تنها در کاهش پف پلک‌ها تاثیر خوبی دارد، بلکه از چین‌وچروک پوست هم کم می‌کند.

راه‌های دیگر درمان پف پلک بالای چشم:

* آب و نمک:

خوراکی‌های نمکی و شور، و خوردن غذاهای پرنمک برای سلامتی شما ضرر دارد. اما استفاده از آب و نمک برای “درمان پف پلک بالای چشم” مفید است. برای درست کردن این محلول، نصف یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید. دقت کنید تا نمکی که استفاده می‌کنید از نوع نمک طبیعی باشد. همچنین می‌توانید محلول نمکی استریل را از داروخانه‌ها خریداری کنید. هر روز در زمان خستگی چشم‌ها، توپ‌های پنبه را در این محلول فرو ببرید و آن را برای ده دقیقه بر روی چشم‌های خود قرار دهید.

* قرار دادن سر بالاتر از بدن در زمان خواب:

در زمان خواب دو بالش، یا یک بالش بلند در زیر سر خود قرار دهید تا سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد. در این صورت هم امکان جمع شدن آب در زیر پلک‌های شما کمتر می‌شود و کمتر دچار پف پلک‌ها می‌شوید.

قرار دادن 2 بالش زیر سر برای جلگیری از پف پلک

قرار دادن 2 بالش زیر سر برای جلگیری از پف پلک

* دست‌کاری نکردن چشم‌ها:

دقت کنید تا در شروع روز چشم‌های خود را نمالید. البته دست نزدن به چشم‌ها در تمام طول روز امکان هرگونه آسیبی را به چشم‌های شما کمتر می‌کند.

* دقت در استفاده از وسایل آرایش:

بسیاری از خانم‌ها در مقطعی از زندگی دچار پف پلک‌ها می‌شوند. در این زمان دقت کنید آیا وسیله آرایشی جدیدی استفاده کرده‌اید؟ برخی از وسایل آرایشی دارای موادی مانند فرمالدئید هستند که باعث پف پلک‌ها می‌شوند. درمان پف پلک بالای چشم در چنین مواردی در کنار گذاشتن وسیله آرایشی مورد نظر است.

اگر هر زمانی به وسایل آرایش خود شک کردید، به‌صورت تک‌تک استفاده از هرکدام از آنها را برای یکی دو هفته کنار بگذارید. پس از آن نتیجه را بر روی پف پلک‌های خود ببینید و در صورت تشخیص ماده آرایشی مضر، آن را برای همیشه کنار بگذارید.

* ورزش چشم:

برخی ورزش‌ها هم می‌تواند شما را از شر پف پلک‌ها نجات دهد. اما بهترین و در دسترس‌ترین ورزشی که بدون زحمت در اختیار شما هست، این است که در زمان کار با رایانه به چشم‌های خود استراحت بدهید. اگر کار شما در طول روز نگاه کردن به نمایشگر رایانه است، هر بیست دقیقه یک بار، و برای بیست ثانیه نگاه خود را از مانیتور بردارید و به دورترین جایی که برایتان ممکن است، نگاه کنید.

* پاکیزه کردن محل خواب و استراحتتان:

بسیاری مواقع آلودگی‌های مختلف روی رختخواب و ملافه‌ها باعث ایجاد تورم در پلک‌ها می‌شوند. برای پاک کردن بالش و رختخواب خود از گردوغبار و آلودگی‌ها، هر هفته ملافه‌ها را بشویید. همواره روی رختخواب خود را با روتختی تمیزی بپوشانید. همچنین از وارد شدن حیوانات خانگی به رختخواب خود جلوگیری کنید.

 

مشاهده نمونه کار های جراحی پلک در اینستاگرام

 

* خواب منظم:

خواب منظم و به‌اندازه از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. یکی از عوارض خواب کم یا خواب خیلی زیاد، تغییر در ظاهر چشم و پلک‌های شما است.

* بهره بردن از صابون‌های ضدحساسیت:

صابون‌هایی را برای شستن صورت خود به کار ببرید که آلرژی‌زا نباشند. همچنین استفاده از صابون‌هایی با رنگ‌ها و اسانس‌های مصنوعی را کنار بگذارید.

پرسش‌های معمول درباره پف پلک بالا:

1- درمان‌های کلینیک پف پلک شامل چه مواردی هستند؟
از نمونه درمان‌های کلینیکی پف چشم می‌توان به لیزردرمانی، تزریق ژل، کرم‌های چشمی و در نهایت، جراحی پلک اشاره کرد.
2- آیا ماساژ صورت و پلک‌ها در درمان پف پلک بالا موثر است؟
ورزش‌های مختلفی برای درمان پف پلک‌ها توصیه شده است. یک نکته را در این رابطه در نظر داشته باشید. ورزش نامناسب می‌تواند پف و افتادگی پلک‌ها را شدیدتر کند. بنابراین پیش از انجام هر ورزشی، از نتیجه‌بخش بودن آن مطمئن شوید.
3- آیا خوردن مواد مختلف می‌تواند به از بین بردن پف پلک‌ها کمک کند؟
بله، خوراکی‌های سرشار از پتاسیم تاثیر خوبی در از بین بردن پف پلک‌ها دارند. موز یکی از این خوراکی‌ها است.

سخن پایانی:

درمان پف پلک بالای چشم حالت سرحال بودن و شادابی را به چهره شما برمی‌گرداند. اما یک نکته را در این زمینه به خاطر داشته باشید. در صورتی که پف پلک‌های شما مزمن بود و با درمان‌های خانگی برطرف نشد، ممکن است نشان یک بیماری باشد. در صورت نتیجه نگرفتن از درمان‌های خانگی به یک پزشک مراجعه کنید تا مشکل به‌صورت دقیق‌تری بررسی شود. برای مشاوره درمانی با ما نیز می‌توانید با کلینیک VIP تماس بگیرید.

برای شروع عکس خود را در واتس آپ برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند که آیا شما کاندید مناسب “بلفاروپلاستی” هستید یا خیر.*

واتساپ