آیا ورزش بعد از لیپوماتیک ضروریه؟ یا کسانی که این عمل زیبایی رو انجام دادند نیازی به فعالیت‌های بدنی بعد از لیپوماتیک ندارند! این سؤال رو اغلب کسانی که قصد دارند لیپوماتیک رو انجام یدهند مطرح می‌کنند. چون لیپوماتیک یکی از عمل‌های پیکرتراشی هست که کلیه چربی‌های اضافی رو از بدن خارج کرده و بدن روخوش‌تراش می‌کنه.


با وجود اینکه لیپوماتیک چربی‌های اضافی بدن رو از بین می‌بره، کسانی که این عمل زیبایی رو انجام می‌دهند برای حفظ نتایج لیپوماتیک و رسیدن به تناسب‌اندام باید تغذیه مناسب داشته باشند و فعالیت‌های ورزشی رو جدی بگیرند.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

چون در لیپوماتیک فقط چربی‌های اضافی ناحیه شکم و پهلو، پشت، ران‌ها، باسن و… تخلیه می‌شه؛ و بدن قدرت تولید چربی خودش رو از دست نمی‌ده؛ بنابراین به محض اینکه به تغذیه سابقتون برگردید و فعالیت‌های بدنی روکنار بگذارید شاهد چربی زدن بدنتون و افزایش وزنتون خواهید بود.

در این مطلب کلینیک زیبایی vip تهران نکات لازم برای انجام فعالیت‌های ورزشی بعد از لیپوماتیک و نحوه انجام این فعالیت‌های ورزشی رو ارائه کرده.

 

چند وقت بعد از لیپوماتیک میشه ورزش کرد؟

در لیپوماتیک پزشک متخصص ابتدا ناحیه‌ای که نیاز به برداشت چربی داره رو بی‌حس می‌کنه، سپس کلیه چربی‌های زائد انباشته شده در این ناحیه رو با کمک ارتعاشات لوله‌های کانولا به حالت مایع درآورده و از این ناحیه خارج می‌کنه. برای اینکه نتیجه لیپوماتیک ماندگاری داشته باشه و بعد از عمل به تناسب‌اندام برسید؛ لازمه که ورزش کردن رو در برنامه روزانه‌تون قرار بدهید.

 

نتیجه لیپوماتیک با ورزش کردن

نتیجه لیپوماتیک با ورزش کردن

 

برای ورزش بعد از لیپوماتیک لازمه که ابتدا دوران نقاهت این عمل زیبایی رو پشت سر بگذارید؛ و جای زخم‌هایی که برای برداشت چربی‌ها ایجاد شده بهبود پیدا کنه. پس از اون می‌تونید طبق دستورالعمل پزشک متخصص ورزش کردن رو شروع کنید و بدن ایده آلی برای خودتون بسازید.

 

زمان شروع ورزش بعد از عمل لیپوماتیک

تا سه روز بعد از لیپوماتیک لازمه که استراحت کنید. بعد از این سه روز، پیاده‌روی سبک رو شروع کنید تا مواد زائد ناشی از عمل بهتر از بدنتان خارج بشه؛ و بتونید بدنتون رو از حالت کرختی و سستی خارج کنید. روزهای اول پیاده‌روی نیازی نیست که مسافت زیادی راه برید؛ از مسافت‌های کوتاه شروع کرده و به مرور زمان پیاده‌روی‌تون رو طولانی‌تر کنید.

 

شماره تماس: 09120634472

در طول پیاده‌روی از خم و راست شدن، بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین بپرهیزید. چون این فعالیت‌ها می‌تواند باعث باز شدن زخم‌ها و طولانی شدن دوران نقاهت بعد از عمل بشه.

پس از سه هفته می‌توانید زیر نظر پزشک متخصص انجام فعالیت‌های ورزشی هوازی سبک رو شروع کنید؛ و از ذخیره مجدد چربی در نواحی که لیپوماتیک شده‌اند پیشگیری کنید.

 

مزایای ورزش بعد از لیپوماتیک

مزیت‌های انجام ورزش بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک عبارتند از:

• پیشگیری از لخته شدن خون در بدن

• تخلیه مواد زائد و مایعات بدن بعد از عمل و کاهش ورم و التهاب نواحی لیپوماتیک شده

• عدم تشکیل چربی‌های جدید در بدن

• افزایش آرامش و بهبود روحیه متقاضی بعد عمل

• بالا رفتن کالری سوزی و بهبود عضله سازی

• پیشگیری از نیاز به انجام پیکرتراشی یا لیپوماتیک مجدد بدن

• حفظ ماندگاری نتیجه لیپوماتیک

 

عوارض ورزش بعد از لیپوماتیک

با وجود اینکه ورزش کردن بعد از لیپوماتیک به حفظ نتیجه این عمل زیبایی کمک می‌کند؛ اما در صورتی که تحت نظر پزشک متخصص ورزش کردن رو شروع نکنید و فعالیت‌های ورزشی سنگین انجام بدهید امکان داره که به بدنتون آسیب وارد کنید.

 

زمان شروع ورزش بعد از عمل لیپوماتیک

زمان شروع ورزش بعد از عمل لیپوماتیک

 

اگر بعد از پیکرتراشی ورزش‌های سنگین و فعالیت‌های بدنی شدید داشته باشید ممکنه با عوارض زیر مواجه شوید:

• افزایش کبودی و ورم پوست

• افزایش سرعت گردش خون و احتمال خونریزی از محل‌های زخم شده

• افزایش احتمال عفونت بدن پس از لیپوماتیک به خاطر تعرق بالا

• بی‌حسی، حالت تهوع و خستگی شدید بدن

• افت فشارخون و قند خون و تشدید احساس سرگیجه

• طولانی شدن دوران نقاهت پس از پیکرتراشی

 

ورزش‌های مناسب بعد از لیپوماتیک

برای اینکه بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک فعالیت بدنی خوبی داشته باشید، لازمه که ورزش‌های مناسبی که برای بعد لیپوماتیک وجود دارند رو بشناسید. در ادامه لیست فعالیت‌های بدنی که کاندیداهای لیپوماتیک می‌تونند بعد از انجام این عمل زیبایی آن‌ها رو انجام دهند را ارائه کردیم.

 

ورزش‌های هوازی

یکی از عوارض لیپوماتیک لخته شدن خون در بدن هست. ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، ایروبیک و لیپوماتیک از این مشکل پیشگیری می‌کنه. سه روز بعد از انجام لیپوماتیک می‌تونید پیاده‌روی آرام رو شروع کنید. به مرور می‌تونید مسافتی که برای پیاده‌روی در نظر گرفته‌اید رو بیشتر کنید.

اگر به دوچرخه‌سواری و ایروبیک علاقه دارید، باید دوران نقاهت سه هفته‌ای پس از لیپوماتیک رو پشت سر بگذارید. سپس دوچرخه‌سواری و ایروبیک را به صورت سبک شروع کنید تا به بدنتون فشاری وارد نشه. اگر احساس سرگیجه یا حالت تهوع داشته باشید، باید فعالیت ورزشی رو متوقف کنید. چون این علائم نشان دهنده تحت فشار بودن بدن هستند.

 

ورزش‌های استقامتی

کسانی که قصد ورزش بعد از لیپوماتیک رو دارند معمولاً به دنبال عضله سازی و جمع شدن پوست نواحی شکم، پهلو و… هستند. ورزش‌های استقامتی بهترین گزینه برای سفت شدن پوست و عضله سازی هستند و قدرت بدنی فرد رو افزایش می‌دهند؛ اما برای شروع این ورزش‌ها نمی‌تونید عجولانه عمل کنید. توصیه می‌شه که ورزش‌های استقامتی رو حداقل یک ماه بعد از لیپوماتیک و تحت نظر پزشک متخصص شروع کنید.

همچنین باید این نکته رو در نظر داشته باشید که شروع فعالیت‌های بدنی با تمام توانایی بدن منطقی نیست و نباید 100% قدرت بدنی‌تون رو انجام فعالیت‌های استقامتی در نظر بگیرد. چون در این شرایط بدن مجبور به تحمل فشار زیادی می‌شه و احتمال آسیب وارد شدن به فرد بیشتر خواهد شد.

 

تمرینات پایداری بال کرانچ

این تمرینات به صورت نشسته و با کمک توپ پیلاتس انجام بشه. برای تمرینات پایداری بال کرانچ باید روی توپ بشینید و زاویه پاهایتان 90 درجه باشه. سپس دست‌هاتون رو پشت سرتون گذاشته و بدنتون رو به سمت پشت خم کنید تا بدن حالت خوابیده روی توپ پیدا کنه. مجدداً به شکل نشسته روی توپ قرار بگیرید و این حرکت رو روزی 10 مرتبه تکرار کنید.

پلانک جلو

پلانک یکی از تمرینات مفید برای تقویت عضله سازی بدن و بهبود خاصیت کشسانی شکم و پهلو هست. برای انجام این تمرین ورزشی لازمه که سه هفته از عمل لیپوماتیک گذشته باشه. چون در لیست ورزش بعد از لیپوماتیک پلانک به عنوان یکی از تمرینات استقامتی نسبتاً سنگین در نظر گرفته می‌شه.

برای پلانک جلو لازمه که بازوهاتون رو روی زمین بگذارید، سپس روی نوک پنجه بلند شوید. بعد از اون لازمه که 20 ثانیه در این حالت بمونید و به بدن استراحت بدهید. این تمرین رو 10 بار در روز انجام دهید تا عضلات شکم و پهلو بعد از لیپوماتیک تقویت بشه.

 

راهکارهای مکمل برای حفظ نتایج لیپوماتیک

برای اینکه لیپوماتیک ماندگاری بالایی داشته باشه و پس از اتمام پیکرتراشی مجدداً شاهد چاقی موضعی و کشیدگی پوست نواحی که لیپوماتیک شده نداشته باشید؛ لازمه که علاوه بر ورزش بعد از لیپوماتیک نکات ضمیمه‌ای که توسط پزشک متخصص ارائه می‌شه رو رعایت کنید؛ چون بدون رعایت نکات تغذیه‌ای و… تنها با ورزش کردن نمی‌تونید به حفظ تناسب‌اندامتون بعد از این عمل زیبایی امیدوار باشید.

 

راهکارهای مکمل برای حفظ نتایج لیپوماتیک

راهکارهای مکمل برای حفظ نتایج لیپوماتیک

 

راهکارها مکمل ورزش که پزشکان برای حفظ نتیجه لیپوماتیک پس از انجام این عمل زیبایی در نظر می‌گیرند

• اجتناب از مصرف دخانیات و الکل

• عدم مصرف مواد غذایی شیرین، چرب و شور

• داشتن برنامه غذایی سالم و سرشار از مواد غذایی و ویتامین

• استفاده از گن مخصوص تجویز شده برای جمع شدن پوست پس از لیپوماتیک

• نوشیدن آب به اندازه کافی و هیدراته نگه داشتن بدن

• استفاده از میان وعده‌های مفید مانند آجیل‌ها و مغزها

 

سوالات متداول+ جواب

1) آیا لیپوماتیک جایگزین رژیم غذایی یا ورزش می‌شود؟
لیپوماتیک برای تخلیه چربی‌های زائد بدن مناسبه و نمی‌تونه جایگزین رژیم غذایی یا ورزش برای حفظ تناسب‌اندام بشه. چون بعد از این عمل زیبایی بن همچنان قابلیت تولید چربی رو داره.

 

2) چند وقت پس از عمل لیپوماتیک باید ورزش را شروع کنیم؟
بعد از چند روز گذاشتن از عمل لیپوماتیک می‌تونید پیاده‌روی رو شروع کنید. برای انجام فعالیت‌های هوازی و … باید حداقل سه هفته صبر کنید.

 

3) آیا ورزش کردن پس از لیپوماتیک عوارض دارد؟
اگر به توصیه‌های پزشک متخصص توجه نکنید و خودسرانه فعالیت‌های بدنی پس از لیپوماتیک رو شروع کنید احتمال بروز عوارضی مانند سرگیجه، تهوع یا خونریزی محل عمل براتون وجود خواهد داشت.

 

4) بهترین ورزش بعد از لیپوماتیک چیست؟
بهترین ورزش برای بعد از لیپوماتیک پیاده‌روی هست. چون پیاده‌روی گردش خون رو در بدن بالا می‌بره و مانع از لخته شدن خون می‌شه.

 

5) آیا بلافاصله بعد از لیپوماتیک می‌توان ورزش را شروع کرد؟
پزشکان توصیه می‌کنند که تا سه روز به بدنتون استراحت بدهید و سپس ورزش کردن رو شروع کنید.