آیا تا به حال این جمله به گوشتان خورده هست که چشم‌ها رازها را آشکار می‌کنند؟ بله، چشم‌های ما بدون اینکه سخنی بگوییم، بهترین ارتباط را بین ما و دوستان و عزیزانمان برقرار می‌کنند. پس عجیب و غیرمعمول نیست تا بخواهیم اثرگذاری و جذابیت این اعضای تاثیرگذار بدنمان را همواره حفظ کنیم. متاسفانه افتادگی پلک و پف پلک زیبایی و شادابی چشم‌های ما را کم می‌کند و جذابیت آنها را در پشت پلک‌ها پنهان می‌سازد. درمان‌های مختلفی برای افتادگی پلک وحود دارد که یکی از آنها، قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک است.

اینکه این قطره‌ها تا چه اندازه در رفع افتادگی پلک موثر هستند، پرسشی هست که باید پاسخ آن را پیدا کنیم. با کلینیک VIP همراه باشید تا بدانیم تاثیر قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک چقدر است؟

نتیجه بلفاروپلاستی پلک بالا

نتیجه بلفاروپلاستی پلک بالا

 

افتادگی پلک چیست و چه تفاوتی با پف پلک دارد؟

دلیل اصلی افتادگی پلک، بالا رفتن سن هست. اما پف پلک به جمع شدن آب و چربی در زیر پوست پلک بالا یا پائین گفته می‌شود. پف پلک‌ها هم می‌تواند در نتیجه بالا رفتن سن باشد، اما دلایل دیگری هم دارد. بیشترین دلیل پف پلک‌ها، بیماری‌های مختلف بدن، آلرژی، عفونت‌های چشمی و موارد بسیار دیگر است.

 

جهت مشاوره رایگان کلینیک VIP و تماس کارشناسان ما با شما لطفا فرم زیر را پر کنید

قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک:

قطره‌های چشمی مختلفی در درمان افتادگی پلک مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطره‌هایی مانند آپراکلونیدین، آپنیک و آفلاگان سه نمونه از این قطره‌ها هستند.با توجه به دستور پزشک هریک از قطره‌ها را روزی یک تا سه بار می‌توانید استفاده کنید. هر بار نیز یک یا دو قطره در هر چشم ریخته می‌شود. البته توجه شما را به نکته مهمی جلب می‌کنیم و آن اینکه این قطره‌ها باید با تجویز پزشک تهیه شوند. پزشک با دیدن مقدار افتادگی پلک شما و دلیل آن، ممکن هست چنین قطره‌هایی برایتان تجویز کند.

 

کارکرد اصلی قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک:

بیشتر پزشکان در مواقع خاصی قطره‌های چشمی را برای رفع افتادگی پلک تجویز می‌کنند. گاهی در اثر تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس عصب‌های پلک بالا از کار می‌افتند و پلک دچار افتادگی می‌شود. در این‌طور مواقع پزشکان این قطره‌ها را برای رفع موقت افتادگی پلک تجویز می‌کنند تا زمانی که تاثیر سم بوتولینوم به‌طور کامل از بین برود. می‌توان گفت اصلی‌ترین دلیل ساخت این قطره‌ها، مانند آپراکلونیدین، رفع افتادگی پلک پس از بوتاکس بوده است.

روش کارکرد قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک:

قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک پس از تماس با چشم و پلک‌ها، به‌سرعت ماهیچه‌های پلک بالا را منقبض می‌کند و رو به بالا می‌کشد. به این ترتیب می‌بینید که افتادگی پلک شما در زمان کوتاهی برطرف می‌شود. اما یک نکته را نمی‌توان نادیده گرفت. این قطره‌ها روی همه افرادی که با بوتاکس دچار افتادگی پلک شده‌اند، موثر نبوده است.

 

مقدار تاثیرگذاری قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک:

همان‌طور که گفته شد، تاثیر قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک در زمان کوتاهی در چهره شما نمایان می‌شود. این قطره‌ها ماهیچه مولر پلک‌های بالا را منقبض می‌کنند و پلک‌های بالا را یک تا سه میلی‌متر بالاتر می‌برند. این تاثیر می‌تواند در صورت استفاده هرروزه، تا 10 روز در چهره شما نمایان باشد. گفته‌شده در صورتی که خواهان تاثیرگذاری دائمی برخی از این قطره‌های چشمی باشید، باید شش ماه از آنها استفاده کنید. اما پیش از استفاده، بروشور هریک از این قطره‌ها را به‌طور دقیق بخوانید.

تاثیرگذاری قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک

تاثیرگذاری قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک

 

آشنایی با دو قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک:

* قطره آپراکلونیدین:

قطره آپراکلونیدین شناخته‌شده‌ترین قطره برای رفع افتادگی پلک هست. سرعت تاثیرگذاری این قطره زیاد هست، اما عوارض آن را نباید نادیده بگیریم. از عوارض این قطره، تاری دید، خشکی چشم، سردرد، سرگیجه، خستگی چشم، قرمزی و سوزش چشم، خشکی دهان و ریزش اشک هست. هریک از این عوارض می‌تواند زندگی عادی شما را دچار اشکال کند. البته توجه داشته باشید که بعضی افراد هم ممکن هست نسبت به این قطره واکنش آلرژیک نشان دهند.

شماره تماس: 09120634472

وارد منع مصرف این دارو را پیش از استفاده، در بروشور آن بخوانید. همچنین در صورت بارداری، شیردهی، داشتن برخی بیماری‌های جسمی و روانی مانند فشار خون بالا، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، پارکینسون و افسردگی، ممکن هست مصرف این قطره برای شما مناسب نباشد.

* قطره آپنیک:

قطره آپنیک هم مانند مورد پیشین، با اثرگذاری روی ماهیچه مولر پلک بالا باعث بالا رفتن یک تا دو میلی‌متری پلک می‌شود. از این قطره یک بار درروز استفاده می‌شود و گفته‌شده استفاده از آن محدودیت زمانی ندارد.

استفاده از این دارو هم عوارض مختلفی به دنبال دارد. از عوارض قطره آپنیک می‌توان به خشکی چشم، تحریک یا قرمزی چشم، تاری دید و در تعداد کمی از افراد، سردرد را  نام برد.

نکته‌های مهم درباره قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک:

چند نکته مهم را درباره این قطره‌های چشمی باید بدانید:

* انواع قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک در درمان افتادگی‌هایی موثر هستند که در نتیجه اختلال در کارکرد ماهیچه‌های پلک بالا پدید آمده‌اند. برای مثال زمانی که عصب ماهیچه پلک بالا در اثر بوتاکس از کار افتاده، از این نوع قطره‌ها برای درمان موقت استفاده می‌شود.

* حتی همه افتادگی‌های پلک که در اثر تزریق بوتاکس به وجود آمده‌اند، با استفاده از این قطره‌ها درمان نمی‌شوند. اما اگر این قطره‌ها بر روی افتادگی پلک در اثر بوتاکس اثر کند، مشکل در زمان کوتاه‌تری بهبود پیدا می‌کند.

* افرادی که افتادگی پلک آنها با پوست اضافه همراه هست، تاثیر خاصی از این قطره‌ها نمی‌گیرند.

* افتادگی پلک مادرزادی را نمی‌توان با قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک درمان کرد.

* افراد دارای بیماری‌های خاص، بیماران قلبی، افراد داری فشار خون بالا، زنان باردار و شیرده و… هم باید پیش از مصرف این قطره‌ها با پزشک خود مشورت کنند.

* اگر افتادگی پلک در اثر افتادگی ابرو پیش آمده باشد، استفاده از قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک تاثیری در آن ندارد.

آیا رفع افتادگی پلک و پف پلک بدون جراحی امکان دارد؟

افتادگی‌های خفیف پلک و پف‌هایی که در اثر عوامل مختلفی مانند کم‌‌خوابی و به‌صورت موقت در صورت شما به وجود آمده را می‌توان با روش‌هایی غیر از جراحی درمان کرد. در موارد زیادی پف پلک‌ها در اثر بیماری، خواب نامنظم، آلرژی به مواد مختلف و مواردی شبیه به این پیش آمده است. درمان این نوع پف‌های موقتی با روش‌های خانگی، و با کرم و پماد امکان‌پذیر هست.

اما زمانی که پف و افتادگی پلک‌ها در اثر مسائلی مانند بالا رفتن سن یا حادثه‌های مختلف به وجود آمده باشد، درمان قطعی آنها با جراحی بلفاروپلاستی امکان‌پذیر هست.

 

بهترین روش درمان افتادگی پلک بالا کدام است؟

جراحی بلفاروپلاستی بهترین روش درمانی برای رفع افتادگی پلک بالا هست. این روش قطعی و بدون بازگشت است و اثر آن سال‌ها بر روی پلک‌ها و صورت شما دیده می‌شود. البته تشخیص نیاز به این جراحی فقط با معاینه و دیدن پلک‌ها و چهره شما صورت می‌گیرد. در صورت نیاز به این جراحی، توصیه‌های لازم به شما می‌شود و زمان جراحی مشخص می‌گردد.

در جراحی بلفاروپلاستی، ابتدا پلک‌ها و چشم شما با دارو بی‌حس می‌شود. پس از آن با برش پلک‌های بالا، چربی و آب زیرپوستی آن خارج می‌شود. همچنین ماهیچه‌های چشم که دچار افتادگی شده‌اند و کارایی موثر خود را از دست داده‌اند، سر جای خود قرار می‌گیرند. پوست اضافه پلک هم که باعث افتادن پلک روی چشم شما شده، بریده و برداشته می‌شود. با بخیه پلک، جراحی پایان می‌گیرد و شما چند هفته پس از آن می‌توانید تاثیر آن را روی چهره و چشم‌های خود ببینید. تاثیری که تا سال‌ها ادامه خواهد داشت.

مشاهده نمونه کار های جراحی پلک در اینستاگرام

پرسش‌های معمول درباره افتادگی پلک:

1- دلیل افتادگی ناگهانی پلک چیست و درمان آن چگونه است؟

اگر افتادگی پلک به‌صورت ناگهانی و یک‌باره اتفاق بیفتد، نشان از یک بیماری مانند سکته مغزی یا بیماری‌های دیگر دارد. درمان این نوع افتادگی‌های پلک در قدم اول با درمان آن بیماری است که باعث افتادگی پلک شده است.

2- آیا افتادگی پلک باید درمان شود؟

اگر افتادگی پلک روی بینایی شما تاثیری نگذاشته باشد، نیازی به درمان آن نیست. بیشتر جنبه زیبایی درمان افتادگی پلک مورد توجه افراد مختلف هست.

3- آیا جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی خطری به همراه دارد؟

جراحی افتادگی پلک جراحی ساده‌ای برای پزشکان متخصص است و خطر خاصی به همراه ندارد. البته این جراحی عوارضی دارد که تا چند هفته پس از جراحی ممکن است ادامه داشته باشد.

4- ماندگاری اثر جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا تا چه مدت است؟

5 تا 10 سال کمترین زمان ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا هست. به‌طور معمول بیماران پس از 10 تا 15 سال برای جراحی دوباره پلک خود به پزشک مراجعه کرده‌اند، که زمان قابل‌توجهی است.

سخن پایانی:

همان‌طور که در متن به آن پرداخته شد، استفاده از قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک تنها در موارد خاصی موثر است و اصولا این قطره‌ها برای همان موارد خاص ساخته شده‌اند. مواردی مانند افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس که می‌تواند پلک‌ها را برای چند ماه درگیر کند. البته تاثیر این قطره‌ها روی همه افراد هم یکسان نیست. برخی افرادی که دچار افتادگی پلک پس از بوتاکس شده‌اند، با این قطره‌ها هم درمان نمی‌شوند. همچنین عوارض استفاده از این داروها را هم نباید نادیده گرفت.

درمان قطعی و بدون بازگشت افتادگی پلک تنها با جراحی بلفاروپلاستی امکان دارد. البته نیاز پلک‌های شما به جراحی هم تنها از راه دیدن آنها و معاینه دقیق پلک‌ها مشخص می‌شود. یک نکته را هم به خاطر بسپارید! کلینیک vip همراه همیشگی شما در درمان افتادگی و پف پلک‌ها هست.

برای شروع عکس خود را در واتس آپ برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند که آیا شما کاندید مناسب “بلفاروپلاستی” هستید یا خیر.*

واتساپ