عوارض جانبی و ریسک لیپوماتیک ساق و مچ پا چیست؟ این سول برای کسانی پیش می آید که در ساق و مچ پاهای آنها چربی زیادی جمع شده است. در این مطلب کلینیک زیبایی VIP تهران، عوارضی که ممکن است این عمل زیبایی برای کسانی که می‌خواهند ساق و مچ پای خوش‌تراش داشته باشند را برای شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم. درصورتی‌که جهت انجام لیپوماتیک نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، با کارشناسان کلینیک زیبایی VIP تهران در ارتباط باشید.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

با توجه به اینکه ساق پا و مچ پا، نواحی هستند که تحرک زیادی ندارند، احتمال از بین بردن چربی‌های سرسخت آن‌ها با کمک ورزش و رژیم‌های غذایی سخت وجود نخواهد داشت. بنابراین کسانی که قصد دارند پاهای لاغر و خوش‌تراشی داشته باشند، به سراغ عمل‌های زیبایی مانند لیپوماتیک می‌روند.

 

مهم‌ترین عوارض لیپوماتیک ساق و مچ پا

برای اینکه بتوانید لیپوماتیک ساق و مچ پا را انجام دهید باید در مورد عوارض و خطرات این عمل اطلاعات داشته باشید. بعضی از این عوارض ممکن است موقتی باشند و در مدت‌ زمان کوتاهی برطرف شوند و بعضی دیگر از آن‌ها ممکن است به خاطر اشتباهات پزشکی یا عدم رعایت دوران نقاهت و … رخ‌داده باشند و مدت‌زمان ماندگاری آن‌ها بیشتر شود.

1) کبودی و تورم

وارد کردن ضربات متعدد به ناحیه چربی‌ها توسط لوله کانولا برای تبدیل آن‌ها به حالت مایع، موجب می‌شود که نواحی که لیپوماتیک در آن‌ها انجام‌ شده کمی کبودی و تورم داشته باشند. درصورتی‌که لیپوماتیک ساق و مچ پا را انجام داده باشید، احتمال دارد که کبودی که در ناحیه ساق یا مچ پا شدید یا خفیف باشد.

تخصص پزشک و متد های جراحی در میزان کبودی و تورم ایجاد شده پس از لیپوماتیک تاثیر قابل‌ توجهی دارند. اما  به‌ طور کلی، این عارضه ممکن است حدوداً چند هفته تا حداکثر 6 ماه طول بکشد و پس‌ از آن فرد شاهد کاهش کبودی و برطرف شدن آن خواهد بود. در صورتی‌ که احساس کردید کبودی رخ‌ داده در ناحیه ساق و مچ پا شدیدتر می‌شود، حتماً باید با پزشک متخصص مشورت کرده و علت این مشکل را شناسایی و آن را برطرف کنید.

کبودی و تورم از عوارض لیپوماتیک ساق و مچ پا

کبودی و تورم از عوارض لیپوماتیک ساق و مچ پا

 

2) بی‌حسی محل لیپوماتیک

پزشکان برای انجام عمل لیپوماتیک داروهای بی‌حسی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه فرد نسبت به داروهای بی‌حسی حساسیت دارد یا خیر، ممکن است بی‌حسی برای او در دوران کوتاهی به پایان برسد یا ماندگاری بیشتری داشته باشد. بی‌حسی ایجادشده در محل لیپوماتیک معمولاً طی چند هفته از بین می‌رود؛ اما گاهی مواقع ممکن است 6 تا 8 هفته طول بکشد تا میزان این بی‌حسی کاهش پیدا کند.

 

در تمام روش های لیپوماتیک، جراح داروهای بی حس کننده مانند افدرین و لیدوکائین را برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان قبل از ایجاد برش تزریق می کند. بنابراین، بی حسی اولین عارضه جانبی و اجتناب ناپذیر لیپوماتیک ساق و مچ پا است که ممکن است مدت زیادی طول بکشد از بین برود. همچنین، بی حسی می تواند به دلیل تورم بیش از حد در ناحیه عمل شده رخ دهد. خوشبختانه این نوع بی حسی با کاهش تورم از بین می رود. همچنین قابل ذکر است که فرد ممکن است در برخی موارد نادر برای همیشه دچار کاهش حساسیت در ناحیه تحت درمان شود. پس باید حتما آزمایش های لازم قبل از این جراحی را انجام دهید تا اگر به دارویی حساسیت دارید مشخص شود.

 

لیپوماتیک ساق و مچ پا چگونه انجام می شود؟

بنابراین قبل از انجام عمل زیبایی، حتما با مشاورین کلینیم vip و پزشک در ارتباط باشید تا بهترین راهکار بهتون داده بشه

 

3) باقی ماندن جای زخم و برش

در صورتی‌ که پزشک تخصص کافی درزمینهٔ ایجاد برش‌های محل لیپوماتیک نداشته باشد، یا اینکه فرد پس از انجام عمل مرتب جای زخم‌ها را لمس کرده و آن‌ها را بخاراند، احتمال باقی ماندن جای زخم‌ها در محل ساق و ران پا وجود خواهد داشت.

برای کاهش عوارض جای زخم و برش ها، حتماً لیپوماتیک را نزد پزشکان متخصص انجام داده و از لمس کردن محل عمل تا زمان بهبودی کامل زخم‌ها اجتناب کنید.

 

4) خونریزی زیر پوست (هماتوم) و خونریزی مداوم

هماتوم نوعی از خون‌مردگی و کبودی است که در طی آن خونریزی زیادی رخ می‌دهد. معمولاً این عارضه جانبی زمانی رخ می‌دهد که یکی از رگ‌های خونی بزرگ بدن آسیب جدی دیده باشد.

در صورتی‌ که تجهیزاتی که برای انجام لیپوماتیک استفاده می‌شود مانند لوله کانولا، مناسب نباشد یا پزشک متخصص، تخصص کافی در این زمینه نداشته باشد، احتمال خونریزی بروز زیرپوست و هماتوم برای فرد وجود خواهد داشت.

گاهی مواقع ممکن است فرد علاوه بر هماتوم، خونریزی مداوم محل عمل را نیز تجربه کند. اگر خونریزی بیش‌ از حد باشد و نتوان آن را برطرف کرد، لازم است که متقاضی تحت نظر پزشک متخصص باشد تا بتواند این مشکل را  کنترل کند.

 

5) آمبولی ریه

اغلب افراد تصور می‌کنند که لیپوماتیک یکی از عمل‌های زیبایی کم عارضه و مناسب است. در صورتی‌ که انتخاب پزشک نامتخصص باعث می‌شود که لیپوماتیک به یکی از بدترین عمل‌های زیبایی تبدیل شود و عوارض آن برای همیشه در بدن فرد بماند یا منجر به حتی فوت او شود.

از جمله عوارضی که می‌تواند خطر جانی برای متقاضی داشته باشد، می‌توان به تجمع مایع در ریه‌ها یا آمبولی ریه یا لخته خون در ریه‌ها اشاره کرد.

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که یک تکه از چربی‌ها به همراه خون کنده‌ شده و از بدن فرد کشیده نشده باشد. در این حالت لخته خون در بدن فرد متحرک خواهد شد و خطر مرگ به همراه دارد.

 

6) آسیب به اندام‌های داخلی در طول عمل

عمل لیپوماتیک باید توسط تجهیزات مدرن و امروزی انجام شود تا عوارض جانبی و ریسک این عمل کمتر شود. این تجهیزات به نحوی طراحی‌شده‌اند که به‌محض اینکه لوله کانولا با یکی از اندام‌های داخلی بدن، برخورد می‌کند، حرکت آن متوقف می‌شود.

اما در صورتی‌ که تجهیزات استفاده‌شده کیفیت لازم را نداشته باشند و استاندارد نباشند یا اینکه پزشک متخصص نتواند لوله‌های کانولا را به‌درستی از محل چربی‌ها عبور دهد، احتمال دارد که آسیب‌ها به اندام‌های داخلی بدن فرد مانند کلیه و … آسیب وارد شده و خطر  از دست دادن سلامتی برای متقاضی وجود داشته باشد.

 

7) عفونت محل عمل

اگر کلینیک زیبایی که انتخاب می‌کنید، استریل نباشد و مجوزهای وزارت بهداشت را نداشته باشد یا پزشکان در طول عمل، نکات بهداشتی را رعایت نکنند، احتمال عفونت محل عمل لیپوماتیک برای فرد وجود خواهد داشت.

اگر خودتان نیز پس از انجام عمل، در استخر یا سونا یا محیط‌های آلوده حضور داشته باشید نیز ممکن است محل زخم عفونت کرده و پیامدهای جدی را برایتان به همراه داشته باشد. با وجود عفونت، ترشحات زردرنگ و سبزرنگی از محل عمل دیده می‌شود که ممکن است مدت‌ها این ترشحات بد بو وجود داشته باشند و دوران نقاهت را برای فرد طولانی‌تر از همیشه کنند.

 

8)تغییر رنگ پوست در ناحیه تحت درمان

یکی دیگر از عوارض جانبی و ریسک لیپوماتیک ساق و مچ پا که پس از انجام لیپوماتیک ممکن است فرد با آن‌ها مواجه شود، تغییر رنگ پوست در ناحیه عمل است. گاهی مواقع این مشکل ممکن است به خاطر سوختگی ناشی از انجام لیپوماتیک یا عدم تخصص پزشک رخ دهد. گاهی مواقع نیز ممکن است عفونت و غیره موجب تغییر رنگ پوست ناحیه تحت درمان شده باشد.

 

مراقبت های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک ساق و مچ پا

با کمک مراقب‌های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک ساق و مچ پا می‌توانید عوارض و ریسک‌های این عمل زیبایی را تا حد امکان کاهش دهید. در ادامه برخی از این موارد را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

  • داروهایتان را در روز عمل با خودتان بیاورید.
  • تمام دستورالعمل‌هایی غذایی و مراقبتی را به خوبی اجرا کنید.
  • برای جلوگیری از خطرات خونریزی، مصرف هرگونه دارو رقیق کننده خون یا ویتامین را قطع کنید.
  • درد و تورم ناشی از عمل جراحی لیپوماتیک را با دارو کنترل کنید.
  • مراقب زخم‌هایتان باشید و از آنتی‌بیوتیک طبق نظر پزشک استفاده کنید.
  • آب فراوان بنوشید تا تورم و کبودی ناحیه جراحی‌شده کمتر شود.
  • از پوشیدن شلوار تنگ خودداری کنید و تا یک ماه شلوارهای گشاد بپوشید.
  • از مواد پروتئینی استفاده کرده و ورزش‌های قدرتی جهت عضله سازی در ناحیه ساق پا به خوش‌فرم ماندن آن انجام دهید.
  • استفاده از گن مناسب به روند بهبودی‌تان و جلوگیری از افتادگی پوست ران و مچ پا کمک می‌کند.
مراقب‌های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک ساق و مچ پا


مراقب‌های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک ساق و مچ پا

 

هزینه لیپوماتیک ساق و مچ پا

برای تخمین هزینه لیپوماتیک ساق و مچ پا، باید موارد متعددی را در نظر داشته باشید. از جمله این موارد می‌توان به آزمایش‌های قبل از عمل، هزینه تسهیلات ارائه‌ شده توسط بیمه در صورت وجود، هزینه‌های مربوط به بیهوشی، دارو و کلینیک محل عمل، دستمزد جراح، لباس مخصوص و گنی که باید پس از انجام عمل بپوشید و ویزیت‌های لازم اشاره کرد. هزینه این عمل در تهران حدودا بین 50 تا 60 میلیون است.

 

چرا کلینیک زیبایی وی آی پی تهران برای لیپوماتیک؟

کلینیک زیبایی VIP تهران دارای پروانه وزارت بهداشت است و پزشکان حرفه‌ای و باتجربه در این مرکز فعالیت دارند. کسانی که در این کلینیک عمل زیبایی مانند لیپوماتیک را انجام داده‌اند با مشکلاتی مانند عفونت، آمبولی و… مواجه نخواهند داشت.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

سخن پایانی

اگر ران و ساق و مچ پای درشتی دارید می‌توانید با کمک عمل لیپوماتیک، پیکرتراشی این ناحیه را انجام داده و پاهایی خوش‌فرم و زیبا داشته باشید. لیپوماتیک یک عمل کم عارضه و سرپایی است و بعد از چند روز بعد عمل می‌توانید به زندگی عادی خودتان برگردید ولی اگر مراقبت های قبل و بعد از عمل را رعایت نکنید خطرات جدی به همراه دارد .در صورتی که تجربه یا سوالی درباره عمل لیپوماتیک لیپوماتیک ساق و مچ پا دارید، نظرات خودتان را در بخش کامنت‌ها را با ما در میان بگذارید.

 

سؤالات متداول

1) آیا خارش پوست بعد از لیپوماتیک ساق و مچ پا ماندگار است؟
خارش پوست بعد از انجام لیپوماتیک ساق و مچ پا ممکن است حدود چند روز یا چند هفته طول بکشد.

 

2) ورم بعد از لیپوماتیک ساق و مچ پا چقدر طول می‌کشد؟
معمولاً ورم لیپوماتیک ساق و مچ پا حدود یک هفته بعد برطرف می‌شود.

 

3) درد بعد از لیپوماتیک ساق و مچ پا زیاد است؟
بعد از عمل لیپوماتیک ساق و مچ پا می‌توانید با کمک مسکن و کمپرس یخ درد ناشی از این عمل را کنترل کنید.

 

4) دوره نقاهت لیپوماتیک ساق و مچ پا چند ماه است؟
دوران نقاهت عمل حدود دو تا سه هفته خواهد بود.

 

آیا شما کاندید عمل لیپوماتیک هستید یا خیر؟ در واتساپ به ما پیام بدید

واتساپ