هر عمل جراحی، حتی ساده‌ترین آنها، می‌تواند عوارضی برای ما داشته باشد. در موارد نادر، بعضی جراحی‌های زیبایی خطر جانی هم برای بیماران به دنبال داشته است. جراحی زیبایی پلک یکی از عمل‌های جراحی معمول در ایران و بسیاری از کشورها است. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی عوارض مختلفی دارد که برخی از آنها طبیعی، و بعضی نیز غیرمعمول هستند و بیشتر در شرایط جراحی غیراستاندارد دیده می‌شوند. اما عوارض جراحی پلک بالا چیست و چگونه باید آنها را برطرف کرد؟ با ما در کلینیک VIP در بررسی این موضوع همراه باشید.

انواع خطرها یا عوارض جراحی پلک بالا:

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی اگر توسط فوق تخصص انجام نشود می‌تواند، چند نوع خطر یا پیامد غیرمعمول برای بیمار داشته باشد:

 

1- از دست رفتن زیبایی پلک‌ها و چهره:

جراحی بلفاروپلاستی در بیشتر موارد برای درمان پف پلک‌ها و همچنین افتادگی آنها صورت می‌گیرد. در واقع نخستین هدف از جراحی پلک بالا، زیباتر شدن چهره افراد است.

حال اگر این جراحی باعث شود زیبایی پلک یا چشم‌ها از دست برود، نه‌تنها بیمار سود نبرده، بلکه دچار ضرر بزرگی هم شده است. ضرری که شاید با جراحی‌های بعدی درمان شود. شاید هم هرگز درمان نشود. عوارض جراحی پلک بالا در زمینه زیبایی شامل چند مورد مختلف می‌شود:

 

جهت مشاوره رایگان کلینیک vip و تماس کارشناسان ما با شما لطفا فرم زیر را پر کنید

 

* مشخص بودن محل برش یا زخم پلک:

هر جراحی که روی پلک بالا انجام شود، دارای برش و زخمی روی پلک است. اما جراحان باتجربه در کلینیک VIP این برش‌ها را در محل چین‌خوردگی پلک ایجاد می‌کنند. نتیجۀ جراحی هم پنهان شدن زخم در میان چین‌های پلک است. اما دیده شدن این زخم در زمان باز بودن چشم، از عوارض جراحی پلک بالا است.

 

* ناصاف یا گود شدن پلک‌ها:

گود شدن پلک‌ها در محل جراحی یا ناصاف شدن آنها نیز از عوارضی است که زیبایی پلک‌ها را از بین می‌برد. این مشکل نتیجه برداشت نادرست پوست پلک و چربی‌های زیر آن است.

* از دست رفتن تقارن در پلک‌های دو چشم:

اصولا سمت راست و چپ بدن ما دارای تقارن کامل نیست، اما این مسئله فقط با دقت و ریزبینی دیده می‌شود. در جراحی بلفاروپلاستی، مقداری از پوست پلک‌ها و چربی زیر آن برداشته می شود.

شماره تماس: 09120634472

اگر این مقدار در دو چشم کم یا زیاد شود، دو چشم کاملا با یکدیگر متقارن نمی‌شوند. جراحی پلک بالا در تهران باید به شکلی باشد که چشم‌ها تقارن خود را حفظ کنند، یا نامتقارن بودن چشم‌ها به‌صورت محسوس قابل دیدن نباشد.

پوست پلک در جراحی بلفاروپلاستی

پوست پلک در جراحی بلفاروپلاستی

* تغییرات رنگی در پوست دوروبر چشم:

تغییرات رنگی و تیرگی در پوست اطراف پلک هم از جمله مواردی است که ممکن است زیبایی فرد را به خطر بیندازد. در موارد بسیاری، این مشکل با تجویز پمادهای مناسب از طرف پزشک درمان می‌شود. اما در مواردی نیز ممکن است این تغییرات رنگی تا مدت‌ها روی پوست بر جا بماند. دوری کردن از تابش آفتاب یکی از راه‌های بهبودی لکه‌های تیره در اطراف چشم است.

2- از دست رفتن عملکرد درست پلک‌ها:

خطر عوارض عملکردی پلک هم یکی از عوارضی است که جراحی غیراستاندارد می‌تواند به دنبال داشته باشد. از نمونه این عوارض به موارد مختلفی می‌توانیم اشاره کنیم:

* کوتاه شدن پلک‌ها و بسته نشدن کامل چشم:

کوتاه شدن پلک‌ها از دیگر عوارض جراحی پلک بالا است. این مشکل پیامد جدا کردن بیش از اندازه بافت پلک‌ها است. کوتاه شدن پلک‌ها در درجه اول باعث می‌شود چشم‌ها به‌طور کامل بسته نشوند. یعنی پلک نمی‌تواند به‌طور کامل روی چشم‌ها را بپوشاند. این اتفاق خود باعث خشکی چشم، سوزش چشم و مشکلات دیگری می‌شود.

* سخت شدن پلک زدن:

سخت شدن پلک زدن در اثر بخیه‌ها، زخم و آسیب به ماهیچه‌های داخلی پلک است. اگر این مشکل در اثر جمع شدن خفیف ماهیچه پلک باشد، موقتی است و با ماساژ ملایم پلک برطرف می‌شود. اما اگر ادامه‌دار باشد و حرکت پلک سخت و محدود شود، ممکن است نیاز به جراحی دیگری برای اصلاح آن باشد. این نکته نیز لزوم انتخاب بادقت جراح باتجربه و کلینیک پزشکی شناخته‌شده را برای شما آشکار می‌سازد.

* برگشت پلک یا افتادگی پلک:

برگشت پلک به سمت بیرون یا داخل چشم از عوارض جراحی پلک بالا به دست افراد غیرمتخصص است. این مسئله به‌دلیل کشیدگی زیاد پلک اتفاق می‌افتد. همچنین اگر در جراحی بلفاروپلاستی، آسیبی به ماهیچه بالابرنده پلک وارد شود، مشکلی به نام افتادگی پلک روی می‌دهد. البته افتادگی پلک در مواردی که آسیب خفیفی به ماهیچه بالابرنده وارد شده هم ممکن است رخ دهد. در این‌طور مواقع، افتادگی پلک پس از مدتی برطرف می‌شود.

تجربه جراحان باتجربه در یک کلینیک باسابقه جراحی پلک در تهران، مانند کلینیک VIP احتمال همه این خطرها را به صفر نزدیک می‌کند.

3- آسیب‌های چشمی و اختلال در عملکرد چشم‌ها:

اختلال در عملکرد چشم‌ها نتیجه جراحی غیراصولی بلفاروپلاستی است و عوارض آن به شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد:

* آسیب به کره چشم و خون‌ریزی داخلی:

از خطرناک‌ترین عوارض جراحی پلک بالا، آسیب به کره چشم و قرنیه است. پلک‌ها نزدیک‌ترین عضو به چشم‌های شما هستند و هرگونه خطا در جراحی می‌تواند به قرنیه چشم و بافت‌های دیگر چشمی آسیب وارد کند. در صورت چنین پیامدهایی، چشم باید مورد درمان و شاید، جراحی قرار گیرد. توجه داشته باشید که پیشگیری از همه این خطرهای احتمالی، فقط سپردن جراحی پلک خود به دست پزشکان باتجربه در کلینیک‌های تخصصی است.

4- خطرهای مربوط به داروی بیهوشی یا بی‌حسی:

بیشتر جراحی‌های بلفاروپلاستی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. اما در برخی موارد که به صلاح‌دید پزشک، این عمل با بیهوشی انجام شود، ممکن است عوارضی در بیمار دیده شود. مشابه عوارض بیهوشی در عمل پلک، در همه جراحی‌ها دیده می‌شود. داروی بیهوشی ممکن است در بعضی افراد مشکلات تنفسی یا مسائل دیگری پدید آورد. البته بی‌حسی موضعی هم در موارد نادر ممکن است باعث ایجاد آلرژی در بعضی بیماران شود.

بی حسی موضعی در جراحی بلفاروپلاستی

بی حسی موضعی در جراحی بلفاروپلاستی

5- خطر عفونت:

عفونت هم می‌تواند یکی از عوارض جراحی پلک بالا باشد و سلامت فرد را به خطر بیندازد. خطر عفونت در جراحی بلفاروپلاستی در کلینیک‌های استاندارد بسیار پائین است. اما اگر همین جراحی در محیط‌های نامناسب از نظر پزشکی، یا به دست افراد غیرمتخصص انجام شود، خطر عفونت بیشتر می‌شود. عفونت از نمونه عوارض جراحی پلک بالا است که می‌تواند بینایی فرد را هم به خطر بیندازد. البته شما با مراجعه به کلینیک‌های استانداردی مانند کلینیک VIP خود را در برابر همه این خطرها بیمه می‌کنید.

6- خطر خون‌ریزی:

خون‌ریزی در محل بخیه‌های پلک و در زیر پوست یکی از عوارض جراحی پلک بالا است. در صورت بروز خون‌ریزی، این مسئله باید با دارو و اقدامات لازم پزشکی متوقف شود تا منجر به عفونت‌های داخل کره چشم نشود. همچنین لخته شدن خون در زیر پوست هم می‌تواند از عوارض بلفاروپلاستی در تهران باشد.

7- عوارض معمول جراحی پلک بالا در تهران:

هر جراحی عوارض طبیعی و معمولی هم دارد که پس از مدتی از بین می رود. از عوارض معمول جراحی پلک در تهران مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

* تورم و کبودی در پلک‌ها و دوروبر آن:

تورم یکی از عوارض جراحی پلک بالا، و در اثر جمع شدن مایعات چشمی در اطراف پلک‌ها است. ورم کردن پلک‌ها باعث می‌شود که پلک زدن هم برای فردی که عمل کرده، سخت شود. بهترین پیشگیری و درمان ورم چشم کمپرس آب یخ است که همواره از طرف پزشکان به افراد جراحی‌شده توصیه می‌شود. تورم پلک در صورتی مشکل‌ساز می‌شود که پس از هفت تا ده روز بهبود پیدا نکند و ادامه‌دار باشد.

* احساس درد:

حتی یک زخم کوچک هم که بر روی بدن به وجود بیاید، درد دارد. طبیعی است برش پلک‌ها و دست‌کاری بافت داخلی آنها نیز با درد همراه است. اما این درد باید پس از چند روز برطرف شود. ادامه‌دار بودن و کاهش نیافتن شدت درد می‌تواند نشانه مشکلی باشد که باید آن را با پزشک در میان گذاشت.

* خشکی و سوزش چشم:

خشکی و سوزش چشم نیز از عوارض جراحی پلک بالا است که پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. در چند روز اولیه پس از جراحی پلک بالا در تهران، خشکی و سوزش چشم امری طبیعی است. البته این مشکل هم مانند موارد پیشین نباید ادامه‌دار باشد و باید پس از مدتی بهبود یابد.

آیا عوارض جراحی پلک بالا خطرناک و همیشگی است؟

همان‌طور که اشاره شد، بیشتر عوارض معمول جراحی پلک بالا در تهران طبیعی است و مدتی پس از عمل جراحی از بین می‌رود. اما اگر عوارض غیرطبیعی و غیرمعمولی مانند آسیب به عصب‌های بینایی یا ماهیچه‌های چشمی ایجاد شود، ممکن است هیچ‌گاه جبران نشود. تنها راه پرهیز از عوارض غیرمعمول جراحی پلک بالا در تهران، سپردن جراحی پلک خود به متخصصان باتجربه و کارآزموده در کلینیک‌های تخصصی، مانند کلینیک VIP است.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

عوارض جراحی پلک بالا در کدام جراحی‌ها دیده می‌شود؟

هر جراحی پلک که در هر کلینیکی انجام شود، دارای عوارضی کم یا زیاد است. برخی پیامدهای عمل جراحی طبیعی است و گریزی از آنها نیست. اما برخی جراحی‌ها با عوارض شدید و در مواردی، غیرقابل‌جبران روبه‌رو می‌شوند. بیشترین جراحی‌هایی که دچار این مشکل می‌شوند، مواردی هستند که در کلینیک‌های غیرمعتبر، و به دست افراد و پزشکان غیرمتخصص انجام می‌گیرند.

راه گریز از این مشکلات نیز روشن است. انتخاب کلینیک معتبر و جراح متخصص و باسابقه شما را از بروز این عوارض نامطلوب جراحی، و پشیمانی پس از آن دور نگه می‌دارد.

راه‌های پیشگیری از عوارض جراحی پلک بالا چیست؟

برای پیشگیری از این عوارض سه راه پیش روی شما است:

1- بهترین متخصص جراحی پلک در تهران را انتخاب کنید:

خوشبختانه ما جراحان پلاستیک و زیبایی زیادی در کشور و در شهر تهران داریم. اولین قدم شما برای دوری از عوارض جراحی پلک بالا، سپردن جراحی پلک‌های خود به یک پزشک متخصص است. برای انتخاب بهترین متخصص جراحی پلک چند نکته مختلف را در نظر داشته باشید:

* تخصص پزشک در انجام جراحی‌های پلک نخستین گزینه‌ای است که باید مورد نظر شما قرار بگیرد. تحصیل یک متخصص جراحی پلک در زمینه جراحی زیبایی بوده، و در این راستا دوره‌های تکمیلی را گذرانده است. گواهینامه‌های معتبر و مجوز کار پزشک متخصص هم گویای این نکته است. کلینیک VIP افتخار دارد که از کادر پزشکی متخصص در این زمینه استفاده می‌کند.

* تخصص یک پزشک زیبایی تنها گزینه مورد نیاز برای انجام جراحی‌های زیبایی نیست. پس از تخصص، تجربه و تعداد جراحی‌های زیبایی و موفق یک پزشک مهم‌ترین گزینه در انتخاب و اعتماد به او است.

* رعایت کردن اخلاق پزشکی ویژگی بعدی در انتخاب پزشک است. اخلاق پزشکی یک متخصص را بر آن می‌دارد تا درصد موفقیت جراحی و خطرهای آن را برای شما بازگو کند. همچنین در صورتی که شرایط لازم برای جراحی بلفاروپلاستی را نداشته باشید، شما را از آن آگاه کند.

مشاهده نمونه کار های جراحی پلک در اینستاگرام

2- بهترین کلینیک جراحی پلک در تهران را انتخاب کنید:

سومین نکته برای دوری از عوارض جراحی پلک بالا، انتخاب کلینیک استاندارد و دارای مجوز از وزارت بهداشت است. اکنون در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که تب جراحی‌های زیبایی بالا گرفته و ممکن است افراد غیرمتخصص نیز با کارآموزی‌های کوتاه‌مدت، و برای دستیابی به سود مادی دست به گشایش کلینیک‌های زیبایی بزنند. پس یکی دیگر از راه‌های پیشکیری از خطرات جراحی پلک بالا، درمان و جراحی پلک‌های خود در یک کلینیک معتبر، استاندارد و دارای مجوز و باتجربه است.

انتخاب کلینیک استاندارد در بلفاروپلاستی

انتخاب کلینیک استاندارد در بلفاروپلاستی

3- مراقبت‌های پس از جراحی بلفاروپلاستی در تهران را جدی بگیرید:

  • پس از جراحی، توصیه‌هایی از طرف پزشک به شما می‌شود که تاثیر زیادی در پیشگیری از عوارض نامطلوب جراحی بلفاروپلاستی دارند. از نمونه مراقبت‌های پس از عمل جراحی به موارد مختلفی می‌توانیم اشاره کنیم:
  •  در دو سه روز اول استراحت در خانه و بیرون نرفتن از خانه بهترین مراقبت است.
  •  داروهای آنتی بیوتیک و سایر داروها را در زمان مشخص آن مصرف کنید.
  •  استفاده از عینک آفتابی را فراموش نکنید.
  • استفاده دوباره از لنز را تا اجازه پزشک به تاخیر بیندازید.
  •  در صورت نیاز، از اشک مصنوعی برای مرطوب نگه داشتن چشم‌های خود استفاده کنید.
  • تا مدتی مصرف سیگار و الکل را فراموش کنید.

پرسش‌های متداول:

1- آیا جراحی بلفاروپلاستی خطرناک است؟
خیر، این جراحی به‌هیچ‌وجه جزو جراحی‌های خطرناک شناخته نمی‌شود و انجام آن به دست جراحان باتجربه و متخصص خطری برای شما ندارد.
2- از کجا باید بدانیم جراحی پلک بالا برای ما عوارض خطرناکی ندارد؟
هیچ پزشک متخصصی قبل از معاینه کامل شما و اطمینان از نتیجه مثبت جراحی، این عمل را به شما توصیه نمی‌کند. متخصصان کارآزموده و متعهد جراحی پلک بالا در تهران با انجام آزمایش‌هایی پیش از جراحی مطمئن می‌شوند این عمل خطری برای شما در پیش نداشته باشد.
3- خطر جراحی بلفاروپلاستی چه زمانی بیشتر است؟
اگر کلینیک غیراستاندارد و پزشک غیرمتخصصی را برای این عمل جراحی انتخاب کرده باشید، خود را در معرض خطرهای عوارض جراحی پلک بالا قرار داده‌اید. یک پزشک بی‌تجربه حتی می‌تواند به اعصاب بینایی چشم‌های شما آسیب برساند.
4- کدام بیماری‌ها می‌توانند جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا را با خطر روبه‌رو کنند؟
داشتن بیماری‌های مختلفی مانند گواتر، پرکاری تیروئید، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، بیماری‌های مربوط به گردش خون و دیابت می‌توانند هر عمل جراحی را با خط روبه‌رو کنند. پزشکان با آگاهی از این بیماری‌ها اقدامات لازم را در پیش می‌گیرند.
5- چه عواملی عوارض جراحی پلک بالا را بیشتر می‌کند؟
در درجه اول مهارت نداشتن پزشک، انتخاب روش اشتباه برای جراحی و کلینیک غیراستاندارد، و در مرحله بعدی مراقبت نکردن درست پس از جراحی بلفاروپلاستی می‌تواند عوارض این جراحی را بیشتر کند.
سخن پایانی:

مهم‌ترین هدف بیشتر افرادی که تصمیم به جراحی بلفاروپلاستی در تهران می‌گیرند، برطرف شدن پف و افتادگی پلک‌هایشان است. به‌عبارتی، هدف اصلی این افراد دستیابی به زیبایی پیشین چشم‌ها و چهره است. اگر شما هم درمان قطعی افتادگی و پف پلک خود را در بلفاروپلاستی پلک بالا می‌بینید، باید آن را به دست پزشکانی بسپارید که بیشترین تجربه را در انجام این عمل جراحی دارند. شما می‌توانید بدون ترس از عوارض جراحی پلک بالا، درمان خود را به پزشکان متخصص ما در کلینیک VIP بسپارید.

برای شروع عکس خود را در واتس آپ برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند که آیا شما کاندید مناسب “بلفاروپلاستی” هستید یا خیر.*

واتساپ