کاملا مشخص است که پس از عمل لیپوماتیک امکان ورزش کردن و انجام فعالیت‌های ورزشی برای شخص وجود دارد. اتفاقاً پزشکان بعد از عمل همیشه به بیماران توصیه می‌کنند که حتما برنامه ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهند. اما آنچه که اهمیت دارد، این است که ابتدا به طور کامل دوره نقاهت شما سپری شود. اگر در زمانی که هنوز از زخم‌ها و کبودی و التهاب درمان نشده است برای ورزش کردن اقدام کنید، ممکن است نتیجه دلخواهی که از جراحی انتظار داشتید برای شما حاصل نشود و همچنین به محل جراحی فشار زیادی وارد شود. بنابراین ورزش بعد از لیپوماتیک دوره زمانی مخصوص به خود را دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که امکان ورزش کردن بعد از عمل برای شخص وجود دارد.

ورزش بعد از این عمل چه مزایا و تاثیراتی دارد؟

در نهایت آنچه که به شما کمک می‌کند پس از عمل لیپوماتیک دوره نقاهت بهتری داشته باشید، انجام فعالیت‌های ورزشی است که در ادامه به برخی از مزایای ورزش بعد از لیپوماتیک را برای شما بیان خواهیم کرد:

مانعی برای لخته شدن خون

هنگامی که بافت چربی از نواحی مورد نظر بدن شما خارج می‌شود و محل زخم بخیه می‌شود، باید انعقاد خون در محل زخم صورت بگیرد. اما لخته شدن خون در جریان بدن ممکن است بسیار خطرناک باشد و نه تنها دوره نقاهت شما را طولانی‌تر کند، بلکه آسیب‌های حاصل از آن به سیستم ایمنی بدن شما نیز وارد شود. ورزش کردن می‌تواند مانعی برای لخته شدن خون باشد.

 

بهبود ظاهر پوست و عضله

پس از عمل لیپوماتیک ممکن است به علت خروج چربی‌ها پوست دچار شل شدگی و افتادگی شود یا چروکیده به نظر برسد، اگر اضافه وزن شدید داشته باشید، حتما پزشک به شما توصیه می‌کند عمل لیفت پوست را نیز انجام دهید.

تفاوت لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی + جدول مقایسه

اما اگر اضافه وزن شما شدید نباشد، مقدار شل شدگی و افتادگی بسیار محدود خواهد بود که در نتیجه می‌توانید با کمک ورزش کردن این مشکل را حل کنید. زیرا پوست افتاده برای هیچکس جذاب نیست و ممکن است همین موضوع بر اعتماد به نفس شما تاثیرگذار باشد. با انجام این ورزش‌ها به راحتی می‌توانید این مشکل را حل کنید و یک پوست صاف و یکدست دست پیدا کنید. همچنین عضلات شما کاملاً قوی و قدرتمند خواهند شد و دیگر امکان بازگشت چربی وجود نخواهد داشت.

 

جلوگیری از بوجود آمدن سلول چربی جدید

درست است که سلول‌های چربی قبلی کاملا از نواحی مختلف بدن خارج شده‌اند، اما بدن می‌تواند مجدداً با مصرف مواد غذایی مختلف مثل چربی‌ها و کالری بیش از حد، این سلول‌های چربی جدید را ایجاد کند. سلول‌های چربی جدید مجدد می‌توانند در همان ناحیه تجمع پیدا کنند و این موضوع باعث می‌شود که اندام ایده آل شما کاملاً به هم بریزد و دوباره چاقی را تجربه کنید.

قطعاً هیچ‌کس نمی‌خواهد که پس از عمل لیپوماتیک زانو به این مرحله برسد. بنابراین ورزش بعد از لیپوماتیک به شما کمک می‌کند که تمامی سلول‌های چربی که در لحظه برای شما ساخته می‌شود را بسوزانید و از بین ببرید. سوزاندن کالری‌های جدید کار بسیار راحتی خواهد بود. در حالی که اگر می‌خواستید چربی‌های قدیمی را با استفاده از ورزش کردن بسوزانید، ممکن بود پس از چندین ماه تلاش و ورزش باز هم به نتیجه دلخواه نرسید.

 

سلامت روحی و جسمی

ورزش کردن باعث می‌شود که مواد غذایی مضر به بدن شما جذب نشود و وضعیت ذهنی و روحی شما نیز بهبود پیدا کند. شما باید فقط فعالیت ورزشی متناسب با خود را پیدا کنید و به صورت روزانه آن را انجام دهید.

 

ورزش بعد از این عمل چه مزایا و تاثیراتی دارد؟

ورزش بعد از این عمل چه مزایا و تاثیراتی دارد؟

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

چه ورزش‌هایی را میتوان بعد از عمل لیپوماتیک انجام داد؟

تمام حرفه‌ها و رشته‌های ورزشی می‌تواند برای سلامتی جسم و روح مفید باشد. اما در ادامه برخی از ورزش‌هایی که پس از عمل لیپوماتیک می‌تواند به شما کمک بیشتری کند را پیشنهاد می‌کنیم:

چه ورزش‌هایی را میتوان بعد از عمل لیپوماتیک انجام داد؟

چه ورزش‌هایی را میتوان بعد از عمل لیپوماتیک انجام داد؟

 

ورزش‌های استقامتی

یکی از ورزش‌هایی که به شما پیشنهاد می‌شود حتماً پس از عمل لیپوماتیک آن را انجام دهید، تمرینات و ورزش‌های استقامتی هستند. این ورزش‌ها با سرعت کمی انجام می‌شوند. در نتیجه به بدن شما فشاری وارد نمی‌کنند. شما می‌توانید ورزش‌های استقامتی را با حرکت‌های ساده شروع کنید و به مرور زمان در انجام آنها حرفه‌ای شوید. حدود ۱۴ روز پس از جراحی زمان مناسبی برای شروع تمرینات استقامتی خواهد بود.

البته اگر احساس کردید که با انجام این ورزش‌ها کبودی، تورم و درد شما افزایش پیدا کرده است، آن را متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید. ورزش‌های استقامتی به شما کمک می‌کند که بافت و پوست بدن شما سفت و محکم شود و افتادگی و شل شدگی که پس از جراحی برای شما به وجود آمده بود از بین برود.

 

ورزش‌های هوازی

ورزش‌های هوازی بهترین پیشنهاد برای شما در روزهای اول پس از جراحی می‌باشد. ورزش‌های هوازی باید به شکل ساده انجام شود. مثلاً پیاده روی آرام یا دو با سرعت کم در هفته‌های اول پس از جراحی به شما کمک بیشتری خواهد کرد. این ورزش‌ها می‌توانند به جریان خون بدن شما کمک کنند. در نتیجه از لخته شدن خون جلوگیری خواهند کرد و میزان ورم و التهاب و کبودی را نیز به مرور کاهش خواهند داد. سعی کنید به طور کل تا حدود سه هفته اول پس از جراحی تمامی ورزش‌ها از جمله ورزش‌های هوازی را با سرعت کم و به شکل ملایم و آرام انجام دهید. دو سرعتی به هیچ وجه تا یک ماه اول پس از جراحی به شما پیشنهاد نمی‌شود.

 

ورزش بال کرانچ

ورزش بال کرانچ نیز یکی از بهترین انواع ورزش بعد از لیپوماتیک است که به شما کمک می‌کند بعد از اتمام دوره نقاهت و بهبودی کامل سلول‌های چربی جدیدی که در بدن شما تولید می‌شود را بسوزانید. این ورزش با کمک یک توپ انجام می‌شود. شما باید ابتدا به پشت روی توپ بخوابید.

یعنی پشت بدن شما باید روی توپ قرار بگیرد و زانوی شما باید نسبت به زمین ۹۰ درجه باشد. حرکات ورزشی بال کرانچ بسیار آرام و ملایم هستند و هیچ گونه آسیبی به بدن شما وارد نمی‌کنند. دستان خود را پشت سر قرار دهید و به آرامی بدن خود را بالاتر از سطح توپ ببرید. هنگامی که به این فاصله رسیدید، مجدد بدن خود را پایین بیاورید و این کار را تکرار کنید.

 

پیچش روسی

پیچ روسی نیز یکی دیگر از ورزش‌های آرام بعد از عمل لیپوماتیک است که نقش مهمی در سوزاندن چربی‌های ناحیه شکم دارد.برای انجام این کار ابتدا روی زمین بنشینید، سپس پاهای خود را نسبت به زمین با زاویه ۴۵ درجه جمع کنید. سپس در حالت نشسته بدن خود را به سمت چپ متمایل کنید و سپس به سمت جلو برگردید و مجدداً به سمت راست متمایل شوید. توجه کنید که پاها، شکم و لگن شما نباید حرکتی داشته باشند و تمامی حرکت‌ها مربوط به بخش بالایی نیم تنه بدن و عضلات شکم خواهد بود.

 

پلانک

یکی از تمرینات ورزشی بعد از لیپوماتیک که هیچ گونه آسیبی به بدن شما وارد نمی‌کند، حرکت پلانک می‌باشد. این حرکت تحرک بسیار کمی دارد.در نتیجه باعث آسیب به زخم‌های بدن شما نخواهد شد. البته باید گفت که با وجود اینکه میزان تحرک در حرکت پلانک بسیار کم است، اما فشاری که هنگام انجام این حرکت به بدن شما وارد می‌شود ممکن است باعث آسیب به زخم‌ها شود. در نتیجه در روزهای اول پس از جراحی به هیچ وجه این حرکت را انجام ندهید. حرکت پلانک یکی از بهترین حرکت‌ها برای چربی سوزی ناحیه شکم و پهلو می‌باشد.

 

 چه نوع ورزش‌هایی بعد از لیپوماتیک ممکن است خطرناک باشد؟

اگر مدت زیادی است که در دوره نقاهت شما به پایان رسیده است و در بهبودی کامل هستید، هیچ نوع ورزشی نمی‌تواند برای شما خطرناک باشد. پس از گذشت ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل، شما به بهبودی کامل خواهید رسید. اما در ماه‌های اول پس از عمل لیپوماتیک برخی از ورزش‌ها می‌تواند خطرناک باشد.

ورزش بعد از لیپوماتیک باید حساب شده و با مشورت پزشک انجام شود. مثلا برخی از ورزش‌های هوازی سنگین مثل رقصیدن، دو سرعتی و مواردی مانند این که می‌تواند فشار بسیار زیادی به بدن وارد کنند، خطرناک هستند و تورم و التهاب پوست بدن شما را افزایش می‌دهند.

همچنین برخی از ورزش‌هایی که به عضلات شما فشار زیادی وارد می‌کنند نیز خطرناک هستند. مثلاً وزنه زدن دو تا سه ماه اول پس از جراحی به هیچ وجه به شما توصیه نمی‌شود. ورزش‌های خطرناک مثل بوکس که میزان تعرق و فشار بدن شما در آن زیاد است، بهتر است پس از گذشت ۶ ماه انجام شود تا مطمئن شوید که بهبودی کامل به دست آوردید.

 

بهترین زمان شروع ورزش چقدر بعد از عمل هست؟

در واقع شما ورزش کردن را باید ۴۸ ساعت بعد از جراحی شروع کنید. اما نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که ورزش‌هایی که پس از چند روز شروع می‌کنید، باید بسیار ملایم و آرام باشند. مثلاً پیاده روی در محیط خانه یا حیاط یا خیابان آن هم با سرعت کم و با تنفس منظم باید پس از چند روز از عمل لیپوماتیک انجام شود تا از لخته شدن خون جلوگیری شود. برای انجام ورزش حرفه‌ای به حدود یک الی دو ماه زمان نیاز دارید. در واقع خود شخص بهتر از هر کس دیگری متوجه وضعیت بدنی خود خواهد بود. ابتدا شما باید به طور کامل ببینید که آیا ورم پوستی و التهاب‌ها کاهش پیدا کرده‌اند یا خیر.

 

بهترین زمان شروع ورزش چقدر بعد از عمل هست؟

بهترین زمان شروع ورزش چقدر بعد از عمل هست؟

 

 مشکلات عدم انجام ورزش مناسب بعد از لیپوماتیک چیست؟

اگر شما پس از عمل لیپوماتیک بدن خود را به حال خود رها کنید و به انجام فعالیت‌های ورزشی و رعایت رژیم غذایی نپردازید، خیلی زود مجدداً تجمع سلول‌های چربی در ناحیه مورد نظر اتفاق خواهد افتاد و ممکن است به اندام اولیه خود باز گردید. اگرچه این موارد بسیار نادر هستند. چرا که اکثر پزشکان بعد از عمل لیپوماتیک به بیماران توصیه می‌کنند که طبق برنامه و دستورالعملی که به آنها داده شده است عمل کنند تا بتوانند نتایج حاصل از عمل لیپوماتیک را حفظ کنند.

 

سؤالات متداول

چه ورزش‌هایی بعد از لیپوماتیک مناسب است؟
ورزش‌های هوازی، استقامتی، بال کرانچ و پلانک و… .
در صورت رعایت نکردن ورزش بعد از لیپوماتیک چه اتفاقی می‌افتد؟
امکان تجمع مجدد سلول‌های چربی جدید در نواحی بدن وجود خواهد داشت.
بهترین زمان شروع ورزش بعد از لیپوماتیک چه زمانی است؟
پس از چند روز اول باید ورزش‌های آرام و ملایم انجام شود که هیچ آسیبی به زخم و بدن نرساند. پس از دو ماه می‌توان ورزش‌های سنگین انجام داد.
مزایای ورزش بعد از لیپوماتیک چیست؟
بهبود ظاهر عضله و جثه، حفظ سلامتی روحی، جلوگیری از تجمع مجدد سلول چربی، جلوگیری از لخته شدن خون.

 


سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره ورزش بعد از عمل لیپوماتیک صحبت شد و همچنین تعدادی از ورزش‌هایی که بعد از لیپوماتیک می.توانید آنها را انجام دهید به شما معرفی شد. ورزش کردن بعد از عمل لیپوماتیک فرایندی لازم و ضروری است که به شما کمک می‌کند از تجمع سلول‌های چربی جدید در نواحی مختلف بدن جلوگیری کنید. حال که هزینه و زحمت عمل لیپوماتیک را متحمل شده‌اید تا به اندام ایده آل خود دست پیدا کنید، بهتر است که با کمک ورزش کردن شکل و ظاهر اندام خود را برای همیشه زیبا و ایده آل نگه دارید.

 

آیا شما کاندید عمل پروتز سینه هستید یا خیر؟ در واتساپ به ما پیام بدید

واتساپ