یک دسته از عمل‌های زیبایی که در سالیان اخیر در بین خانم‌ها بسیار رایج شده است، عمل ماموپلاستی است. این عمل زیبایی در حال حاضر در ایران انجام می‌شود و افراد زیادی خواهان این عمل هستند. به همین دلیل، ما در این مقاله از سری مقالات کلینیک VIP تهران سعی داریم همه چیز درباره عمل ماموپلاستی را به شما بگوییم. اگر علاقه دارید بیشتر درباره عمل ماموپلاستی بدانید، تا انتها با ما همراه باشید.

درباره عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی به عمل جراحی سینه با هدف تغییر اندازه یا فرم سینه گفته می‌شود. به عمل کوچک کردن سینه ماموپلاستی گفته می شود.

 

انواع الگوی برش در عمل ماموپلاستی

در عمل‌های زیبایی، یکی از مهم ترین نکاتی که افراد باید در نظر بگیرند، الگوی برشی است که جراح برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. پس از عمل، ممکن است جای زخم‌ها ماندگار باشد، به همین دلیل بهتر است الگوی برش به درستی انتخاب شود. با توجه به آن که عمل ماموپلاستی سه نوع مختلف دارد، برای هرکدام از آنها نیز برش‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود. در عمل پروتز سینه، معمولا برش‌های بسیار کوچک و اندازه یک روزنه، در زیر سینه است. در عمل ماموپلاستی کاهشی یا جراحی بازسازی، معمولا سه نوع الگوی برش وجود دارد:

 1. الگوی برش گرد
 2. الگوی برش سوراخ کلید
 3. الگوی برش لنگر یا T وارون

در الگوی برش گرد، یک دایره دور تا دور نوک پستان یا ناحیه آرئول انجام می‌دهند و از طریق این جای برش، بافت سرطانی یا قسمت‌های اضافی سینه را خارج می‌کنند.

در الگوی برش سوراخ کلید، علاوه بر برش دور تا دور نوک سینه، یک برش نیم دایره مانند در زیر سینه هم قرار می‌دهند تا غده‌های بزرگتر از این قسمت خارج شوند.

الگوی برش لنگر یا T وارون، علاوه بر بروش‌های سوراخ کلید، یک برش عمودی از زیر سینه نیز زده می‌شود. این مورد معمولا برای سینه‌های بزرگ است و رایج ترین نوع برش سینه در عمل ماموپلاستی است.

انواع الگوی برش در عمل ماموپلاستی

انواع الگوی برش در عمل ماموپلاستی

 

کاندیدای عمل ماموپلاستی

معمولا افرادی که به دنبال عمل ماموپلاستی هستند، مشخصات زیر را دارند:

 • به دلیل اندازه یا فرم سینه‌های خود، دچار عدم اعتماد به نفس شده اند و ترجیح ‌می‌دهند که تغییراتی در ظاهر خود ایجاد کنند.
 • به دلیل بزرگی بیش از حد سینه‌ها قادر به انجام برخی از فعالیت‌ها نیستند
 • ظاهر سینه‌ها نافرم و نامتقارن است و ترجیح ‌می‌دهند تا سینه‌ها متقارن شوند
 • اگر به لحاظ جسمانی، در سلامت قرار دارند و مشکلات قلبی عروقی ندارند
 • به دلیل سرطان سینه، مجبور به تخلیه سینه‌های خود هستند.

 

سن مناسب عمل ماموپلاستی

معمولا عمل‌های زیبایی محدودیت سنی ندارند و افراد بالای 18 سال ‌می‌توانند این عمل‌ها را انجام دهند. در مورد عمل ماموپلاستی نیز همین گونه است. تنها دو نکته برای افرادی که به دنبال این عمل هستند، توصیه ‌می‌شود:

 1. بهتر است ابتدا افراد سن بلوغ خود را به صورت کامل بگذارنند تا اندازه سینه آن‌ها به درستی رشد کرده باشد و سپس به سراغ عمل ماموپلاستی بروند
 2. اگر فرد متقاضی قصد بارداری و شیردهی را دارد، بهتر است بعد از شیردهی، عمل خود را انجام دهد تا نتیجه عمل ماندگارتر باشد و در خصوص بارداری و شیردهی خود دچار مشکل نشود

اگر در هیچکدام از شرایط گفته شده نیستید، مشکل و بیماری جسمانی خاصی ندارید و بالای 18 سال سن دارید، ‌می‌توانید کاندیدای خوبی برای این عمل باشید.

 

مراحل انجام جراحی مامـوپلاستی

یکی از سوالاتی که معمولا برای متقاضیان پیش ‌می‌آید، آن است که مراحل انجام جراحی ماموپلاستی چگونه است. مانند هر عمل زیبایی دیگری، ابتدا نیاز است که فرد متقاضی به پزشک مراجعه کند و جلسات مشاوره با پزشک خود را انجام دهد.

پس از آن باید معاینات و آزمایشات مربوط به عمل را انجام دهد تا سلامت او تائید شود. پس از آن روز عمل مشخص خاهد شد.

در هنگام عمل، ابتدا ناحیه‌هایی که قرار است برش داده شود توسط پزشک مشخص ‌می‌شود. سپس نوع الگوی برش با توجه به هدف فرد از عمل مامـوپلاستی و اندازه سینه‌های او مشخص ‌می‌شود. پس از آن فرد بیهوش ‌می‌شود و عمل آغاز ‌می‌شود. در بعضی موارد، ممکن است جای نوک سینه تغییر کند و از محل اصلی آن جدا ‌می‌شود  و در ناحیه دیگری قرار داده ‌می‌شود. این امر به منظور متقارن شدن و فرم دهی درست به سینه‌ها انجام ‌می‌شود.

معمولا نتایج عمل مامـوپلاستی بعد از عمل معلوم ‌می‌شود و 6 ماه زمان ‌می‌برد تا نتایج آن عیان شود.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

انواع برش‌های ماموپلاستی برای پروتز سینه چگونه است؟

همانطور که پیش تر خدمتتان گفتیم، روش‌های برش پروتز سینه با بقیه روش‌های عمل ماموپلاستی متفاوت است. در این عمل، معمولا 3 نوع برش وجود دارد:

 1. برش در ناحیه زیر سینه: در این روش، در قسمت زیرین سینه یک برش کوچک داده ‌می‌شود و از طریق آن، پروتزها در سینه قرار ‌می‌گیرند. در این روش، جراح راحت تر ‌می‌تواند ایمپلنت‌ها را در سینه جای دهد و معمولا جای آن دیده ن‌می‌شود.
 2. برش در ناحیه زیر بغل: این نوع برش نیز در زیربغل زده ‌می‌شود و از کناره سینه‌ها، پروتز وارد سینه ‌می‌شود. این برش نیز در معرض دید نیست.
 3. برش در ناحیه نوک سینه: در بعضی موارد و برای وارد کردن پروتز سالینی، برش در ناحیه نوک سینه زده ‌می‌شود. به دلیل وجود رنگدانه در این ناحیه، محل برش‌ها پس از عمل دیده ن‌می‌شود. در این روش ایمپلنت‌های سیلیکونی قرار داده ن‌می‌شود و تنها پروتز‌های آب نمکی، به این روش در سینه قرار داده ‌می‌شوند.

 

مزایای عمل مامـوپلاستی

تما‌می‌ عمل‌ های زیبایی مزایای خاص خودشان را دارند. از جمله مزایای عمل ماموپلاستی ‌می‌توان به ایجاد تقارن و ظاهری خوشایند در سینه ‌ها اشاره کرد. کوچک شدن سینه‌ها باعث ‌می‌شود تا افراد بتوانند به بسیاری از فعالیت‌های دلخواهشان برسند و از طرفی، با ایجاد فرم دهی بهتر سینه‌ها، اعتماد به نفس افراد نیز افزایش پیدا ‌می‌کند. همچنین بسیاری از افرادی که اقدام به انجام این عمل ‌می‌کنند، از دردهای زیادی در این ناحیه رنج ‌می‌برند که ماموپلاستی ‌می‌تواند این دردها را از بین ببرد.

مزایای عمل ماموپلاستی

مزایای عمل ماموپلاستی

 

عوارض عمل مامـوپلاستی

مانند هر عمل دیگری، ماموپلاستی ‌می‌تواند عوارض خود را داشته باشد. از مهم ترین عوارض بعد از عمل ماموپلاستی ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی و عفونت
 • از بین رفتن حس در ناحیه نوک سینه
 • اختلال در امر شیردهی
 • تورم، التهاب و قرمزی
 • کبودی و خون مردگی
 • عدم تقارن سینهها
 • از بین رفتن بخشی از نوک سینه
 • ایجاد پوست اضافه، گوشت اضافه یا اسکار

این موارد البته از عوارض شایع این عمل جراحی نیست و در برخی از افراد اتفاق ‌می‌افتد که با انجام یک سری نکات قبل از عمل و بعد از عمل، ‌می‌توان احتمال عوارض این جراحی را کاهش داد.

 

جلوگیری از عوارض و خطرات ماموپلاستی | مراقبت‌های قبل از عمل ماموپلاستی

برای جلوگیری از عوارض این عمل، ‌می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید تا دوران نقاهت بهتری داشته باشید و نتایج عمل به خوبی برایتان مشخص شود.

 • بهتر از قبل از عمل به درستی تحقیق کرده باشید تا هم در مورد نحوه عمل و هم در مورد یک پزشک حاذق، اطلاعات زیاد و خوبی کسب کنید.
 • سعی کنید از دو هفته قبل از عمل، سیگار و الکل مصرف نکنید.
 • از داروهای التهابی و رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 • از خوردن غذاهای پر نمک پرهیز کنید.
 • آزمایش‌های خود را به موقع انجام دهید و حتما ماموگرافی انجام دهید.

اگر بتوانید این نکات را در کنار مراقبت‌های پس از عمل انجام دهید، قطعا دوران نقاهت راحتی خواهید داشت.

 

مراقبت‌های بعد از عمل ماموپلاستی

دوران نقاهت عمل ماموپلاستی معمولا بین 2 تا 6 هفته طول ‌می‌کشد. تقریبا این دوران، مهم ترین دوران عمل ماموپلاستی، و شاید مهم تر از عمل جراحی باشد. برای داشتن دوران نقاهتی با آرامش، نکات زیر را حتما مد نظر قرار دهید:

 1. به مدت حداقل 3 روز استراحت مطلق داشته باشید
 2. در دوران نقاهت خود به شکل طاق باز بخوابید
 3. از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.
 4. از خوردن غذاهای پرچرب و پر نمک پرهیز کنید
 5. داروهای ضدالتهابی مصرف نکنید و هر دارو و مسکنی که ‌می‌خواهید مصرف کنید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید
 6. برای بهبود زخم‌ها از آناناس استفاده کنید
 7. غذاهای آبکی مصرف کنید
 8. از سوتین‌های طبی تا حداقل 6 الی 12 ماه استفاده کنید
 9. سینه‌ها را ماساژ یا فشار ندهید
 10. تا 24 ساعت پس از عمل، استحمام نکنید
 11. جای زخم‌ها را خشک و خنک نگه دارید.
 12. داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

با رعایت این نکات ‌می‌توانید اطمنیان داشته باشید که دوران نقاهت تان به درستی و با آرا‌می‌‌‌طی خواهد شد.

 

امکان شیردهی پس از جراحی ماموپلاستی

بسیاری از افراد، دغدغه شیردهی پس از جراحی ماموپلاستی را دارند. امر شیردهی، به غدد و عصب‌های نوک سینه مربوط ‌می‌شود، بنابراین اگر عمل ماموپلاستی به نحوی انجام شود که به نوک سینه‌ ها آسیبی نرسد و در این نواحی، برشی انجام نشود، ‌می‌توان با اطمینان گفت مشکلی برای امر شیردهی به وجود نخواهد آمد. اما اگر عمل مامـوپلاستی به نحوی انجام شود که نوک پستان دچار برش و جای زخم شود، احتمال اختلال در شیردهی وجود خواهد داشت. اگر این موضوع برای شما دغدغه است، حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

ورم سینه بعد از عمل مامو پلاستی و روش درمان آن

یکی از مواردی که معمولا برای زنان پس از عمل ماموپلاستی رخ ‌می‌دهد، ورم سینه و التهاب پس از عمل است. این مورد، معمولا یکی از موارد رایج از عوارض این جراحی است. بهتر است برای کاهش این ورم، از کمپرس سرد به صورت غیرمستقیم استفاده کنید.

ورم سینه بعد از عمل مامو پلاستی و روش درمان آن

ورم سینه بعد از عمل مامو پلاستی و روش درمان آن

 

 

سوالات متدوال

عمل ماموپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

عمل ماموپلاستی با توجه به نوع آن به طرق مختلف انجام می‌‌شود اما به طور کلی، این عمل یک عمل تهاجمی‌‌بوده و به صورت بیهوشی انجام می‌‌شود.

 

آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است؟

اگر این عمل را نزد یک پزشک متخصص و در یک محل مناسب انجام دهید، عمل خطرناکی نخواهد بود.

 

عمل ماموپلاستی چند ساعت  طول می‌کشد؟

معمولا عمل ماموپلاستی با توجه به نوع آن بین 1 الی 4 ساعت به طول می‌‌انجامد.

 

جمع بندی

عمل مامـوپلاستی، یکی از عمل‌های رایج در بین زنان است. این عمل در واقع به انواع عمل‌های جراحی پستان اعم از کوچک کردن، بزرگ کردن و بازسازی، گفته می‌‌شود اما در بین مردم، نوع کاهشی آن که به هدف کوچک کردن سینه است، به نام ماموپلاستی شناخته می‌‌شود. ما در این مقاله از مقالات کلینیک VIP تهران سعی کردیم تا همه چیز درباره عمل ماموپلاستی را به شما بگوییم و به سوالات شما پاسخ دهیم. اگر همچنان در مورد این عمل سوالی دارید، می‌‌توانید با مشاورین مجرب مجموعه تماس بگیرید و سوالات خود را از آن‌ها‌ بپرسید.

کلینیک VIP تهران، یک کلینیک تخصصی در حوزه جراحی زیبایی و پلاستیک است که زیر نظر دکتر مهدی قلیچ خانی اداره می‌‌شود. در این کلینیک انواع عمل‌ها‌ی زیبایی اعم از عمل مامـوپلاستی، ژنیکوماستی، عمل‌ها‌ی کاشت مو و ریش، انواع عمل‌ها‌ی لیفت صورت، انواع عمل‌ها‌ی پیکرتراشی و زیبایی اندام انجام می‌‌شود. شما می‌‌توانید برای انجام عمل ماموپلاستی خود، به این کلینیک مراجعه کرده و جلسات مشاوره را دریافت کنید. کلینیک vip با سابقه طولانی در این حوزه، پاسخگوی شما عزیزان است.

 

آیا شما کاندید عمل پروتز سینه هستید یا خیر؟ در واتساپ به ما پیام بدید

واتساپ