مشکلات ریزش مو این روزها بسیار رایج است. کاشت مو یکی از شناخته شده ترین و موثرترین روش ها برای جایگزینی موهای از دست رفته یا نازک در پوست سر است. در حالی که جراحی کاشت مو معمولاً نتایج چشمگیر و رضایت بخشی دارد، برخی از بیماران به دنبال گزینه های درمانی کمتر تهاجمی هستند.

یکی از این روش های کم تهاجمی، روش پی آر پی است که از پلاسمای غنی از پلاکت برای تقویت رشد مجدد مو استفاده می کند. این روش غیرجراحی تکنیک جدیدتری است و بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که کدام بهتر است – پی آر پی یا کاشت مو . در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

کاشت مو در مقابل پی آر پی

کاشت مو و پی آر پی دو روش درمانی تایید شده توسط سازمان بهداشت جهانی و FDA هستند که برای درمان ریزش مو استفاده می شوند. برای انجام هر دو تکنیک از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ای استفاده می شود و خونریزی و درد بیمار بسیار کم است. دوره نقاهت پس از هر دو روش نسبتاً کوتاه است و بیمار می تواند پس از استراحت کوتاهی به محل کار یا مدرسه بازگردد. خوشبختانه جراحی سنگین و بیهوشی در هیچ یک از این روش ها مورد نیاز نیست.

کاشت مو و پی آر پی دو روش درمانی تایید شده توسط سازمان بهداشت جهانی و FDA هستند

کاشت مو و پی آر پی دو روش درمانی تایید شده توسط سازمان بهداشت جهانی و FDA هستند

کاشت مو در تهران

در کاشت مو ابتدا قسمتی از پوست سر با جراحی (ناحیه اهداکننده) برداشته می شود. سپس دو انتهای پوست را به هم نزدیک کرده و بخیه می زنند. در مرحله بعد پوست جدا شده به قطعات کوچک تقسیم می شود، به طوری که فولیکول های مو از یکدیگر جدا می شوند. اکنون برش های کوچکی در پوست نواحی هدف (مناطق گیرنده) ایجاد می شود.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

در نهایت، قطعات کوچک پوست و فولیکول های متصل در پوست بریده شده کاشته می شوند. بنابراین در کاشت مو هیچ مویی به شما اضافه نمی شود بلکه فولیکول های مو از ناحیه ای که فولیکول های بیشتری دارد برداشته می شود و در ناحیه دیگری که دارای طاسی است کاشته می شود.

 

پی آر پی

در روش پی آر پی تحریک رشد مو با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ایجاد می شود. پی آر پی باعث می شود که فولیکول های مو از فاز تلوژن (مرحله خواب) خارج شده و رشد کنند.

بدین ترتیب ابتدا مقداری خون از بازوی شما گرفته می شود. این تقریباً برابر با مقدار خونی است که در طول آزمایش خون از شما گرفته می شود که حدود 10 تا 20 میلی لیتر است.

نمونه خون شما در دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می گیرد. در این دستگاه قسمت های مختلف خون با چرخش سریع بر اساس نیروی گریز از مرکز جدا می شود.

در نهایت محلولی به دست می آید که سرشار از پلاکت خون است. احتمالاً با نقش اصلی پلاکت ها که لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی است آشنا هستید.

علاوه بر این، پلاکت ها نقش بسیار مهمی در روند بهبود آسیب های بافتی دارند. پس از جداسازی و تهیه محلول PRP، به پوست سر شما تزریق می شود. با ورود محلول به ناحیه آسیب دیده، فاکتورهای رشد از پلاکت ها آزاد می شوند.

 

 این عوامل سه عملکرد مهم را انجام می دهند:

 • آنها تولید پروتئین کلاژن را تحریک می کنند.
 • آنها باعث تشکیل رگ های خونی جدید می شوند.
 • آنها سلول ها را سازماندهی و تقسیم می کنند.

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

آیا باید پی آر پی یا کاشت مو انجام دهم؟

انتخاب درمان در وهله اول به نیاز شما و صلاحدید پزشک بستگی دارد. همانطور که قبلاً گفتیم بهترین کاندید برای کاشت مو کسانی است که قسمت های طاسی در سر داشته باشند زیرا امکان رویش مجدد مو در این نواحی وجود ندارد.

در حالی که بهترین کاندید برای PRP کسی است که برای تحریک فولیکول های خفته مو و درمان نازک شدن مو به کمک نیاز دارد. موارد زیر نیز ممکن است شما را بیشتر به یکی از این درمان ها متمایل کند:

 • کاشت مو فقط در یک جلسه انجام می شود اما روش پی آر پی نیاز به چندین جلسه درمان دارد.
 • هزینه کاشت مو معمولاً کمتر از PRP است.
 • روش پی آر پی نیاز به مراحلی زمان بر و بعضا طاقت فرسا برای بیمار دارد، مانند خون گیری، تزریق محلول، کرم های بی حس کننده و … اما در کاشت مو چنین مراحلی نیاز نیست و ساده تر است.
 • برای کسانی که از داروهای خاصی (مانند داروهای بیماری های قلبی عروقی یا تیروئیدی) در حین و بعد از پی آر پی استفاده می کنند، تمهیدات خاصی اندیشیده شده و بیمار باید تحت نظر پزشک باشد. اما در کاشت مو معمولاً اینطور نیست.
 • زمان مشاهده نتایج نهایی در پی آر پی نسبتا طولانی و گاهی بیش از یک سال است اما نتایج در کاشت مو سریعتر ظاهر می شود و بیمار احساس رضایت بیشتری می کند.
 • روش کاشت مو علاوه بر موهای سر، برای ابرو، ریش و سبیل نیز قابل استفاده است، اما روش پی آر پی عمدتاً برای کاشت مو فقط در پوست سر است.
 • PRP یک درمان کم تهاجمی است که خطرات احتمالی مانند رد پیوند، التهاب و عفونت را به حداقل می رساند. بنابراین این روش برای افرادی که به دنبال جراحی های کم تهاجمی هستند بهتر است.

مزایای این دو روش درمانی آشکار است. در برخی موارد ممکن است پزشک تصمیم بگیرد علاوه بر روش های جراحی مانند کاشت مو و روش های غیرجراحی مانند مزوتراپی، PRP نیز انجام دهد تا در کمترین زمان بهترین نتیجه را به دست آورد.

بهترین کاندید برای کاشت مو کسانی است که قسمت های طاسی در سر داشته باشند

بهترین کاندید برای کاشت مو کسانی است که قسمت های طاسی در سر داشته باشند

پانسمان پوست سر بعد از کاشت مو

در پایان عمل کاشت مو ، سر بیمار باندپیچی می شود. پانسمان از موهای کاشته شده محافظت می کند و احساس امنیت و راحتی ایجاد می کند. مراقبت از پانسمان به خصوص در شب هنگام خواب بسیار مهم است. کشیدن پانسمان روی پوست سر باعث بیرون آمدن مو از محل کاشت می شود. البته ممکن است در روز نیز این اتفاق بیفتد، به عنوان مثال ممکن است هنگام سوار شدن به ماشین، سر بیمار به در برخورد کند و تعدادی از موها کنده شود. بنابراین باید مراقب پانسمان باشید تا از آسیب به موهای کاشته شده جلوگیری کنید.

روز بعد از عمل، پانسمان در کلینیک کاشت مو برداشته می شود و موها با شامپو شسته می شوند و دوباره پانسمان می شوند. سپس با دستوراتی که به بیمار داده می شود، شامپو زدن مو در منزل ادامه می یابد. با کمی آموزش، بیماران می توانند به تنهایی پانسمان خود را در خانه عوض کنند. توصیه می شود بیماران در هفته اول پانسمان 24 ساعته داشته باشند. پانسمان باید هر روز عوض شود.

 

روند بهبودی پس از کاشت 

اکثر بیماران ظرف یک یا دو روز پس از جراحی احساس بهتری دارند، اگرچه ممکن است تا چند روز بعد از جراحی کمی بی حسی و درد خفیف وجود داشته باشد. در طول دوره نقاهت پس از جراحی، لکه های قرمز رنگی را در ناحیه پیوند خود مشاهده خواهید کرد که پس از 7-10 روز ناپدید می شوند.

موهای کاشته شده ممکن است پس از 15 روز شروع به ریزش کنند و ریزش مو ممکن است تا دو ماه اول ادامه یابد. فولیکول های موی پیوند شده هنوز در داخل پوست سر هستند و ساقه موی جدید در زیر پوست به رشد خود ادامه می دهد و در عرض 3-4 ماه به سطح خود می رسد. حدود 6 ماه بعد، نتیجه اولیه ظاهر می شود و تراکم مو افزایش می یابد. زمانی که موها با سرعت متوسط ​​1.5 سانتی متر در ماه رشد می کنند، 10 تا 12 ماه طول می کشد تا نتیجه مورد انتظار این عمل زیبایی را مشاهده کنید.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت 

توصیه می کنیم در روز بعد از کاشت مو استراحت کامل داشته باشید. برای خواب مناسب، دو بالش زیر سر خود قرار دهید تا سر در زاویه 30 درجه باشد. ترجیحا به پشت دراز بکشید و سینه و شکم رو به بالا باشد. این وضعیت هرگونه تورمی را که ممکن است پس از کاشت مو در پوست سر شما ایجاد شود کاهش می دهد

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

مدیریت درد بعد از کاشت مو

درد خفیف تا چند روز پس از کاشت مو احساس می شود. برخی از افراد در چند روز اول پس از جراحی مشکل خواب دارند. برای تسکین درد، در صورت تجویز پزشک می توان از مسکن های رایج مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کرد.

تورم بعد از کاشت 

ممکن است تورم خفیفی در پیشانی و اطراف چشم ایجاد شود و ممکن است تا 2 تا 5 روز پس از کاشت مو ادامه یابد . گاهی این تورم با کمی کبودی همراه است. البته جای نگرانی نیست. تورم بعد از کاشت مو کاملا طبیعی است و هیچ خطری برای موهای کاشته شده و سلامت فرد ندارد.

در برخی بیماران که باید زودتر سر کار بیایند، با تجویز کورتون به شکل قرص پردنیزولون یا تزریق دگزامتازون می توان تا حد زیادی از تورم جلوگیری کرد.

تورم بعد از کاشت مو

تورم بعد از کاشت مو

پوسته پوسته شدن، خارش و خونریزی بعد از کاشت مو

حدود 7 تا 10 روز پس از کاشت مو، دیگر هیچ اثری از خون خشک، اسکار یا پوسته پوسته روی پوست سر شما باقی نمی ماند. اگر بعد از 7 روز هنوز پوسته ها باقی مانده است، هنگام شستن موها به آرامی آنها را بردارید. به یاد داشته باشید که نباید سعی کنید لکه های خونی را که خشک هستند و به پوست سر می چسبند با ناخن یا آب پر فشار پاک کنید.

نحوه شستن موها بعد از کاشت مو

مهمترین روز برای کاشت مو روز اول است. در چند روز اول پس از کاشت، تارهای مو با مکان جدید خود سازگار می شوند. تمیز کردن پوست اطراف ایمپلنت بسیار مهم است زیرا به رشد موهای جدید کمک می کند. شستن سر نه تنها باعث عفونت نمی شود بلکه از عفونت و شوره سر و تجمع چربی نیز جلوگیری می کند.

 • با استفاده (بدون مالش)، لوسیون را به آرامی در ناحیه گیرنده برای حدود 45 دقیقه شروع کنید. این به بهبود زخم های اطراف موهای کاشته شده کمک می کند. بعد از 45 دقیقه، لوسیون را با آب ولرم بشویید.
 • ناحیه اهداکننده و گیرنده را با شامپوی مخصوص بشویید. برای انجام این کار، مقدار کمی شامپو را روی کف دست خود بمالید و به آرامی آن را به تمام پوست سر خود بمالید. ناحیه پیوند شده را به آرامی با نوک انگشتان خود بشویید. همچنین می توانید ناحیه اهدا کننده را برای افزایش گردش خون ماساژ دهید. سپس شامپو را به طور کامل از روی پوست سر خود بشویید. همچنین ایستادن زیر دوش پرفشار معمولی تا دو هفته ممنوع است زیرا موهای کاشته شده شل هستند و ممکن است در اثر فشار آب کنده شوند.

برای گرفتن نتایج بهتر از نگرانی بپرهیزید!

در نهایت، هر جراحی دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل خاص خود را دارد و بهتر است دقیقاً تمام دستورالعمل‌هایی را که جراح شما توصیه می‌کند دنبال کنید.

درست است که یک دستورالعمل کلی برای همه کاشت مو در تهران وجود دارد، اما بهتر است از دستورالعمل های جراح خود پیروی کنید زیرا او دستورالعمل های مناسب با شرایط شما را ارائه می دهد. علاوه بر این، مدت زمان بهبودی کامل کاشت مو در نهایت به بیمار بستگی دارد، بنابراین تا زمانی که روند بهبودی کامل شود، استراحت کامل داشته باشید.