داروهای مناسب بعد از کاشت مو رو چه موقع باید مصرف کنیم؟ آیا لازمه بعد از انجام عمل کاشت مو ویتامین خاصی بخوریم یا خیر؟ با وجود شایع شدن ریزش مو در بین مردان و زنان افراد زیادی در دنیای امروزی با این سؤالات مواجه هستند. چون کاشت مو یا پیوند مو به یکی از عمل‌های زیبایی محبوب در جهان تبدیل شده و کمتر کسی رو می‌تونید پیدا کنید که درباره این عمل زیبایی شناخت نداشته باشه.

کسانی به سراغ کاشت مو می‌روند که به خاطر از دست دادن فولیکول‌های مو دچار طاسی شدند، یا اینکه موهای بخش‌هایی از سرشان کم‌پشت شده و نیاز به پوشاندن این نواحی با موهای جدید و پرپشت شدن دوباره موهاشون دارند. برای کاشت مو لازمه که به یکی از بهترین کلینیک‌های زیبایی مراجعه کنید و این عمل زیبایی رو تحت نظر بهترین پزشکان متخصص این حوزه انجام بدهید. چون تنها در این شرایطه که فرایند کاشت مو براتون به بهترین نحو انجام می‌شه و می‌تونید از نتیجه نهایی پیوند مو رضایت داشته باشید.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

البته رعایت نکات مراقبتی دوران نقاهت پس از کاشت مو هم ضروری هست؛ و کسانی که داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص رو مصرف کنند و به نکات مراقبتی توجه داشته باشند می‌تونند نتیجه مطلوبی از این عمل زیبایی بگیرند.

قبل و بعد از کاشت مو

قبل و بعد از کاشت مو

دلیل مصرف دارو بعد از کاشت مو

هر عمل زیبایی با عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدتی مواجه هست و پزشکان برای پیشگیری از بروز این عوارض یا کاهش صدمات ناشی از اون‌ها داروهای خاصی رو برای متقاضیان تجویز می‌کنند. برای کاشت مو هم این موضوع صادق هست؛ و افرادی که پیوند مو را انجام می‌دهند باید داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص رو به موقع مصرف کنند.

داروهای مناسب بعد از کاشت مو معمولاً برای کاهش درد ناشی از پیوند مو و پیشگیری از عفونت ناحیه کاشت و برداشت فولیکول‌ها در طول دوران نقاهت تجویز می‌شوند. همچنین، با توجه به شوک وارد شده به فولیکول‌ها و تجربه ریزش مو بعد از کاشت، پزشک متخصص با تجویز دارو سعی می‌کنه شدت این عارضه رو کاهش بده و با تجویز ویتامین مناسب بعد از کاشت مو ریشه فولیکول‌های جوان رو تقویت ‌کنه.

 

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

بررسی داروها و ویتامین‌های ضروری بعد کاشت مو

در این بخش کلینیک زیبایی VIP “داروهای مناسب بعد از کاشت مو” و شرایط استفاده از اون‌ها رو بررسی کرده. با توجه به اینکه هر دارویی می‌تونه عوارض خاصی رو داشته باشه، توصیه می‌کنیم که حتماً تحت نظر پزشک متخصص ویتامین و داروهای مخصوص بعد پیوند مو رو مصرف کنید تا مشکلی براتون رخ نده.

 

داروها و مسکن‌های ضد درد

برای کاشت مو پزشک متخصص ناحیه گیرنده و بدهنده فولیکول رو بی‌حس می‌کنه. سپس فولیکول‌های مو با ابزار و تجهیزات لازم به سوراخ‌های ایجاد شده در قسمت طاس یا کم‌پشت سر پیوند زده می‌شوند. با توجه به اینکه متقاضی بعد از انجام عمل و در طول دوران نقاهت ممکنه با درد خفیف یا شدیدی در ناحیه کاشت و برداشت فولیکول‌ها مواجه بشه، پزشک متخصص داروهای ضد درد مانند استامنوفین کدیین را برای او تجویز می‌کنه.به خاطر داشته باشید که مصرف ژلوفن، ایبوپروفن و… باعث رقیق شدن خون می‌شه و نباید خودسرانه داروها ضد درد رو مصرف کنید.

مصرف خودسرانه دارو های ضد درد

مصرف خودسرانه دارو های ضد درد

تجویز آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از عفونت

در بین داروهای مناسب بعد از کاشت مو اسم آنتی‌بیوتیک‌ها هم دیده می‌شه. چون برای انجام کاشت مو پزشک روی سر سوراخ‌های ریزی ایجاد می‌کنه و همین موضوع باعث مستعد شدن سر برای عفونت می‌شه. اگر کلینیک زیبایی معتبری رو برای کاشت مو انتخاب کرده باشید احتمال مواجه شدن با عفونت براتون کم خواهد بود. با این وجود شرایط دوران نقاهت و رعایت نکات مراقبتی پس از کاشت مو هم نقش مهمی در پیشگیری از عفونت محل پیوند دهنده و گیرنده داره.

آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده مانع از بروز عفونت پس از انجام کاشت مو می‌شه و این امکان رو برای فولیکول‌های جوان کاشت شده فراهم می‌کنه که در بستری امن و عاری از هرگونه مشکل رشد کنند.
از جمله آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده برای دوران نقاهت و پیشگیری از عفونت ناشی از کاشت مو میشه به آزیترومایسین ۲۵۰ اشاره کرد. اگر فردی شرایط استفاده از این دارو را نداشته باشه یا نسبت به اون حساسیت داشته باشه، پزشک متخصص از سایر آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از عفونت محل کاشت استفاده می‌کنه.

داروهای ضد التهابی

تورم و التهاب یکی دیگر از عوارض شایع پس از کاشت مو هست. پزشکان برای برطرف شدن این مشکل توصیه می‌کنند که موقع خواب سرتان را بالاتر از بدنتون قرار بدهید، تا مایعات جمع شده در ناحیه سر کاهش پیدا ‌کنه و تورم ایجاد شده از بین بره.

از جمله “داروهای مناسب بعد از کاشت مو” که می‌تونه التهاب و تورم ایجاد شده رو کاهش بده هیدروکورتیزون هست. این دارو ساختار کورتیکواستروئیدی داره و برای درمان التهابات بدن استفاده می‌شه. کسانی که به بیماری‌هایی مانند دیابت مبتلا هستند امکان استفاده از این دارو رو ندارند. به همین دلیله که توصیه می‌شه حتماً داروهای ضد التهابی رو تحت نظر پزشک مصرف کنید تا مشکل خاصی براتون رخ نده.

تجویز داروی ضد حساسیت و خارش

پس از انجام کاشت مو ممکنه فرد با مشکلاتی مانند خارش و پوسته‌پوسته شدن ناحیه اهدا کننده و گیرنده فولیکول‌ها مواجه بشه. در این شرایط به هیچ عنوان نباید فرد مورد نظر سرش رو لمس ‌کنه یا اینکه بخارونه. چون این کار به موهای جوان کاشت شده صدمه وارد می‌کنه.

برای کاهش حساسیت و خارش ایجاد شده باید داروهای مناسب بعد از کاشت مو که توسط پزشک متخصص تجویز شده رو مصرف کنید. یکی از داروهایی که برای کنترل این مشکل استفاده می‌شه سیتریزین ۱۰ هست. البته با توجه به شرایط جسمانی و میزان حساسیت فرد پزشک متخصص ممکنه از داروهای دیگه هم برای کاهش این عارضه کمک بگیرهد.

داروهای خواب‌آور

بی‌خوابی و بدخواب شدن یکی از عوارض شایع پس از کاشت مو هست و افراد زیادی پس از انجام این عمل زیبایی با این مشکل مواجه می‌شوند. بی‌خوابی می‌تونه دلیل‌های مختلفی داشته باشه. بعضی از افراد به خاطر تغییر حال خوابیدنشون نمی‌تونند خوب بخوابند و بعضی دیگر از متقاضیان به دلیل وجود درد و … پس از پیوند مو خواب و آرامش خودشون رو از دست می‌دهند.

با توجه به اینکه خوابیدن به بدن فرصت بازسازی می‌ده و برای درمان زخم‌های سر و سپری کردن دوران نقاهت کاشت مو با موفقیت ضروری هست، پزشکان متخصص داروهای خواب‌آور رو برای کنترل خواب متقاضی پس از انجام این عمل زیبایی در نظر می‌گیرند. با مصرف این داروها می‌تونید به راحتی بخوابید و استراحت کنید و مشکلی برای استراحت و خواب بعد از پیوند مو نخواهید داشت.

والیوم یکی از داروهای تجویز شده برای خوابیدن پس از کاشت مو هست. این دارو باید طبق دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک مصرف شود تا عوارض جانبی براتون به همراه نداشته باشد.

مصرف داروهای خواب آور

مصرف داروهای خواب آور

تجویز سرم شستشو و شامپوی مخصوص

پس از کاشت مو در نواحی که پیوند انجام شده یا نواحی برداشت فولیکول زخم‌هایی دیده می‌شه. به خاطر وجود این زخم‌ها دلمه‌هایی در این نواحی تشکیل می‌شه که خارش، سوزش و احتمال خونریزی و عفونت رو پس از کاشت مو افزایش می‌ده. برای کاهش خارش و استریل نگه داشتن زخم‌های ایجاد شده، پزشکان از سرم¬های شستشو استفاده می‌کنند. یکی از سرم¬های مخصوص شستشو سر پس از کاشت مو نرمال سالین هست. این سرم و باید طبق برنامه ارائه شده توسط پزشک مصرف کنید تا به مرور دلمه‌ها و پوسته‌ها از بین بروند و پوست سر به شکل طبیعی خودش برگردد.

برای شستشو موها پس از کاشت مو هم لازم هست که طبق دستورالعمل پزشک متخصص عمل کنید و فقط از شامپوهای تجویز شده استفاده کنید. در روزهای اول کاشت مو معمولاً استفاده از شامپو بچه برای تمیز کردن سر توصیه می‌شه. پس از اون ممکنه با توجه به نیاز فرد از فوم‌های شستشو یا شامپوهای مخصوص برای تمیز کردن سر و شستن موها استفاده بشه.

مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید

مهم‌ترین وظیفه متقاضیان پس از کاشت مو پیشگیری از ریزش فولیکول‌های جوان و صدمه وارد شدن به اون‌ها هست. ماینوکسیدیل و فیناستراید از جمله “داروهای مناسب بعد از کاشت مو” هستند که مانع از ریزش مجدد فولیکول‌های جوان می‌شوند.

برای مصرف این داروها باید صبر کنید تا دلمه‌ها و زخم‌ها کامل برطرف بشه و پوست سر به شکل طبیعی خودش برگرده. سپس طبق دستورالعمل پزشک به مدت چند هفته یا چند ماه باید از این داروها استفاده کنید تا فولیکول‌های جوان رشد خوبی داشته باشند و سر رو به طور کامل پوشش بدهند.

ویتامین‌های ضروری بعد از کاشت مو

علاوه بر مصرف داروهای مناسب بعد از کاشت مو باید ویتامین‌های تجویز شده توسط پزشک رو هم استفاده کنید. این ویتامین‌ها نقش مهمی در تقویت ریشه مو، استحکام اون و ضخامت موهای جوان دارند؛ و به پرپشت شدن موهای سر و پیشگیری از ریزش اون‌ها کمک می‌کنند. در ادامه لیست ویتامین‌های لازم بعد از کاشت مو رو جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم.

مصرف ویتامین A

ویتامین A باعث تولید سبوم در بدن شده و به رشد موها کمک می‌کنه. این ویتامین از بروز شوره سر و پوسته‌پوسته شدن سر هم پیشگیری می‌کنه. کسانی که کاشت مو رو انجام دادند با مصرف داروهای مناسب بعد از کاشت و ویتامین A می‌تونند از ریزش مجدد موهای کاشت شده پیشگیری کنند و رشد موهاشون رو بهبود بدهند.

مصرف ویتامین C

برای بهبود زخم‌ها و دلمه‌های ناشی از کاشت مو و تقویت خاصیت کلاژن سازی لازمه که ویتامین C مصرف کنید. این ویتامین در مواد غذایی و میوه‌هایی مانند پرتقال و لیموشیرین وجود داره. البته با توجه به شرایط متقاضی ممکنه پزشک متخصص مکمل‌های حاوی ویتامین C رو برای دوران بعد از کاشت مو تجویز ‌کنه.

مصرف ویتامین E

فولیکول‌های جوان برای قوی شدن و رشد کردن نیاز به اکسیژن دارند. ویتامین E خون‌رسانی پوست سر رو افزایش می‌ده و باعث رشد بهتر موهای جوان پس از کاشت می‌شه.

مصرف زینک

پس از کاشت مو فولیکول‌های جوان نیاز به مراقب دارند و باید از ریزش اون‌ها پیشگیری کنید. روی یا زینک همان ویتامینی هست که باید همراه “داروهای مناسب بعد از کاشت مو” مصرف کنید. با استفاده از این مکمل می‌تونید ریشه موهاتون رو تقویت کرده و از ریزش اون‌ها پیشگیری کنید.

مصرف زینک داروهای مناسب بعد از کاشت مو

مصرف زینک داروهای مناسب بعد از کاشت مو

مصرف اسیدفولیک

اسیدفولیک از دیگر ویتامین‌های ضروری و مهمی هست که باید از کاشت مو باید مصرف کنید. این ویتامین باعث افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون می‌شه و سرعت رشد موها و بهبود زخم‌ها بعد از پیوند مو رو افزایش می‌ده.

استفاده از بیوتین

بیوتین که به عنوان ویتامین B7 نیز شناخته می‌شه یکی از ویتامین‌های ضروری برای رشد موها هست. کسانی که کاشت مو را انجام می‌دهند باید در طول دوره نقاهت و پس از اون این ویتامین را مصرف کنند تا موهاشون رشد مناسبی داشته باشه.

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

و در انتها…

برای اینکه فرایند کاشت مو نتیجه مطلوبی براتون داشته باشه و بتونید موهای پرپشت و زیبایی رو بعد از سپری کردن دوران نقاهت داشته باشید، لازمه که بعد از کاشت مو حتماً داروهای تجویز شده رو مصرف کنید و به هیچ عنوان دارویی رو خودسرانه حذف یا جایگزین نکنید. همچنین، باید برنامه غذایی سرشار از ویتامین و میوه‌ها و سبزیجات داشته باشید تا موهاتون رشد مناسبی داشته باشه تا بتونید داشتن موهایی پرپشت و زیبا رو تجربه کنید.

سؤالات متداول+ جواب

1) آیا داروهای تجویز شده برای کاشت مو رو باید مدام مصرف کنیم؟
برنامه مصرف داروهای مناسب بعد از کاشت مو توسط پزشک متخصص ارائه می‌شه؛ و در طول مدت تعیین شده توسط پزشک حتماً باید ویتامین‌ها و داروهایتان رو مصرف کنید تا فرایند رشد مو کامل بشه.

 

2) آیا زدن ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو ضروری است؟
ماینوکسیدیل مانع از ریزش موهای کاشت شده می‌شه و به اون‌ها کمک می‌کنه تا بتوانند فرآیند رشد مو رو طی کنند. به همین دلیله که پزشکان برای دوران نقاهت بعد از کاشت مو مصرف این دارو رو در نظر می‌گیرند.

 

3) آیا قرص برای خارش سر بعد از کاشت مو تجویز می‌شه؟
با توجه به اینکه کاشت مو موجب زخم شدن پوست سر و حساسیت اون می‌شه، احتمال خارش و سوزش پوست سر بعد از کاشت وجود داره. برای کنترل خارش سر بعد از پیوند مو پزشکان متخصص از پماد یا کرم یا قرص‌های ضد خارش استفاده می‌کنند.

 

4) بهترین زمان مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو چه وقت است؟
برای مصرف ماینوکسیدیل باید صبر کنید تا زخم‌های روی سر کاملاً بهبود پیدا کنند. به طور کلی معمولاً حدود یک یا دو ماه پس از کاشت مو پزشکان اجازه استفاده از این دارو رو می‌ده.