آیا کاشت مو درد داره؟ این سؤال رو اغلب کسانی که قصد انجام این عمل زیبایی رو دارند مطرح می‌کنند. اگر متقاضی کاشت مو هستید، باید این موضوع رو در نظر داشته باشید که درد کاشت مو برای تمام افراد شرایط یکسانی نداره.


حتی نوع عمل نیز میزان درد این عمل زیبایی رو تحت تأثیر قرار می‌ده؛ و افرادی که با یک روش کاشت مو رو انجام می‌دهند ممکنه درد کمتری رو نسبت به دیگران تجربه کرده باشند.
شرایط دوران نقاهت و رعایت توصیه‌های پزشک نیز در میزان درد پیوند مو تأثیرگذار هست؛ و افرادی که نکات قبل و بعد از این عمل زیبایی رو رعایت می‌کنند، شرایط متفاوتی با دیگران خواهند داشت. در ادامه درباره درد بعد از کاشت مو، دلایل درد و راهکارهای درمانی آن اطلاعات لازم رو ارائه کردیم.

نتیجه کاشت مو

نتیجه کاشت مو

علت درد ناشی از کاشت مو

چرا کاشت مو دردناک هست؟ برای اینکه بتوانید عمل زیبایی پیوند مو رو انجام دهید باید این موضوع رو در نظر داشته باشید که کاشت مو نیز یک عمل جراحی هست؛ بنابراین عوامل متعددی حین عمل وجود دارند که می‌تونند موجب ایجاد درد شوند؛ این درد حتی تا پایان دوران نقاهت نیز ادامه داشته باشه. در ادامه مهم‌ترین دلایل درد کاشت مو رو جهت شناخت بیشتر مورد بررسی قرار دادیم.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

تزریق بی‌حسی برای کاشت مو

برای انجام پیوند مو لازمه که داروی بی‌حسی به سر تزریق بشه، تا نواحی پیوند دهنده و پیوند گیرنده برای انجام این عمل زیبایی آماده بشه. نوع داروی بی‌حسی انتخاب شده برای کاشت مو، تاریخ‌دار بودن دارو، هماهنگی دارو با شرایط بدنی فرد؛ و تکنیک تزریق داروی بی‌حسی در درد حین عمل کاشت مو و بعد از اون مؤثر هستند.

البته در شرایط کلی در صورتی که داروی بی‌حسی با کمک سوزن به پوست سر تزریق بشه؛ حین تزریق دارو و بعد از کاشت مو درد رو احساس خواهید کرد؛ اما در صورتی که پزشک با بی‌حسی موضعی و بدون تزریق این عمل زیبایی رو انجام دهد، شدت درد ناشی از مصرف داروی بی‌حسی از بین می‌ره.

 

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

 

 

روش کاشت مو و برداشت فولیکول‌ها

علاوه بر درد تزریق داروهای بی‌حسی، ایجاد سوراخ‌های ریز برای برداشت فولیکول‌ها یا کاشت اون‌ها در محل پیوند گیرنده هم کمی درد رو در این نواحی ایجاد می‌کنه. با این وجود درد ناشی از ایجاد این سوراخ‌ها و تزریق داروی بی‌حسی بعد از مدتی از بین می‌ره و دردی که دارید کاهش پیدا کرده و برطرف می‌شه.

در درد کاشت و برداشت فولیکول‌ها نوع روش یا تکنیکی که برای پیوند مو انتخاب شده هم مهمه؛ و بعضی از این روش‌ها درد بیشتری را برای متقاضیان به همراه خواهند داشت. به طور کلی درد ناشی از کاشت مو در روش‌های نوین نسبت به روش‌های سنتی بسیار کمتر هست.

برداشت فولیکول های مو

برداشت فولیکول های مو

مصرف سیگار و دخانیات

اگر متقاضی به توصیه‌های پزشک متخصص توجه نکرده باشه و قبل از کاشت مو از دخانیات یا مشروبات الکلی استفاده کند، تأثیر داروی بی‌حسی برای او کمتر خواهد شد؛ و حتی حین انجام کاشت مو نیز ممکنه فرد درد رو احساس کند.

چون دخانیات باعث حبس اکسیژن و افزایش التهابات بدن می‌شه؛ و الکل گردش خون را افزایش می‌ده؛ بنابراین مصرف این موارد بدن را از حالت طبیعی خارج می‌کنه و علاوه بر درد کاشت مو، روی شرایط دوران نقاهت و طولانی شدن اون نیز مؤثر هست.

شرایط جسمانی فرد و آستانه تحمل درد متقاضی

تحمل درد و آستانه درد هر فردی با فرد دیگر متفاوته؛ و بعضی از افراد تحت شرایط استرس درد بیشتری رو نسبت به سایر مواقع احساس می‌کنند. اگر متقاضی آستانه درد کمی داشته باشه، پزشک از دوز داروی بی‌حسی استانداره برای کاهش درد ناشی از کاشت مو برای اون فرد استفاده می‌کنه.

همچنین، متقاضی می‌تونه با گوش دادن به آهنگ کنترل اعصاب خودش رو به دست بگیره و احساس آرامش بیشتری حین عمل کاشت مو داشته باشه. معمولاً در این شرایط متقاضیان درد کمتری رو تجربه می‌کنند.

در شرایطی که آستانه درد فرد بالا باشه، حین و بعد از کاشت مو درد زیادی رو حس نخواهد کرد؛ و تحمل این موضوع تا زمان بهبودی کامل برای او ساده‌تر هست.

بررسی درد کاشت مو در روش‌های مختلف

هر کدام از روش‌های کاشت مو معایب و مزایای خاص خودشون رو دارند، به همین نسبت درد ناشی از کاشت مو هم می‌تونه کمتر یا بیشتر بشه. در ادامه درد کاشت مو رو در چند روش متداول انجام این عمل زیبای بررسی کردیم.

درد در کاشت به روش FUT

برای کاشت مو به روش FUT لازمه که یک برش نواری از بانک مو برداشته بشه. بعد از برداشتن این نوار باریک حاوی فولیکول‌های مو، ناحیه‌ای که برش خورد بخیه زده می‌بشه. برای اینکه موهای فرد متقاضی تراکم بیشتری داشته باشه، احتمال داره که این روش با سایر روش‌های پیوند مو ترکیب بشه، و پیوند مو علاوه بر فولیکول‌های برداشته شده از بانک مو با تارهای جدید استخراج شده با پانچ برای کاشت آماده بشه.

با توجه به اینکه در کاشت به روش FUT بخشی از بانک مو برش زده می‌شه، شدت دردی که متقاضیان بعد از انجام پیوند مو تجربه می‌کنند قابل توجه خواهد بود.

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT

درد در کاشت به روش FIT

در کاشت مو به روش FIT از پانچ دستی برای برداشت و کاشت فولیکول‌ها استفاده می‌شه. برای کاشت یا برداشت موها ابتدا پوست سر بی‌حس می‌شه، سپس پزشک فولیکول‌های مو تک تار و چند تار انتخاب شده برای پیوند مو رو انتخاب کرده و به ناحیه کاشت منتقل می‌کنه.

درد کاشت مو در این روش نسبت به روش قبلی کمتر هست. با این وجود همچنان درد تزریق بی‌حسی و برداشت فولیکول‌ها برای متقاضیان وجود داره. در صورتی که این عمل زیبایی رو نزد پزشک متخصص انجام داده باشید، به مرور درد عمل کمتر می‌شه و می‌توانید زندگی نرمالی رو داشته باشید.

اما در صورت ایجاد سوراخ‌های عمیق یا آسیب‌های ناشی از کاشت و برداشت موهای جوان، احتمال طولانی شدن دوران نقاهت و دردناک شدن سرتون بعد از انجام عمل وجود خواهد داشت.

درد در کاشت به روش SUT

برای انجام کاشت مو به روش SUT نیز لازمه که سر بی‌حس بشه؛ بنابراین درد ناشی از تزریق بی‌حسی برای این عمل زیبایی نیز وجود داره؛ اما با توجه به اینکه برداشت فولیکول با پانچ اتوماتیک انجام می‌شه؛ شدت آسیب وارد شده به فولیکول‌ها حین برداشت کمه؛ و سوراخ‌های ظریفی برای برداشت و کاشت اون‌ها روی پوست ایجاد می‌شه.به همین خاطر هست که درد ناشی از این روش کاشت مو کمتر از سایر موارد هست؛ و بعد از تمام شدن عمل می‌تونید با کمک مسکن‌های تجویز شده اون رو کنترل کنید.

روش‌های کاهش درد ناشی از کاشت مو

برای کاهش یا از بین بردن درد  پس از کاشت مو چه نکاتی رو باید در نظر داشته باشیم؟ اغلب متقاضیان که قصد انجام این عمل زیبایی رو دارند با سوالاتی مشابه پرسش مطرح شده مواجه هستند. راهکارهایی که در ادامه ارائه شده می‌تونه گزینه مناسبی برای کم شدن درد ناشی از پیوند مو براتون باشه.

• اجتناب از مصرف الکل و دخانیات حداقل دو هفته قبل و بعد عمل

• عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون

• مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک متخصص

• اجتناب از حضور در برابر نور مستقیم آفتاب

• عدم مالش، خارش و لمس پوست سر

• شستشو و ضدعفونی کردن سر طبق دستورالعمل پزشک

• مصرف غذاهای سالم و سرشار از ویتامین

• خوابیدن با زاویه مناسب

• هیدراته نگه داشتن بدن

• اجتناب از استفاده حوله سفت و زبر یا سشوار برای خشک کردن سر

• مدیتیشن و آرامش ذهنی پس از کاشت مو

• استفاده از کمپرس یخ در نواحی کاشت و برداشت فولیکول‌ها

 

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

 

سخن پایانی

کاشت مو یکی از عمل‌های زیبایی متداول در جهان هست که این روزها افراد زیادی اون رو انجام می‌دهند. شدت درد کاشت مو از هر فردی به فرد دیگر متفاوته؛ و بعضی از افراد ممکنه درد بیشتری رو حین عمل یا بعد از اون تجربه کنند. در این مطلب نکات مهم درباره علت کاشت مو و روش برطرف کردن اون رو ارائه کردیم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید، از طریق واتساپ با تیم مشاوره کلینیک زیبایی VIP تهران در ارتباط باشید.

 

 

سؤالات متداول

1) میزان دردناکی حین انجام کاشت مو چقدر هست؟
در حین کاشت مو مخصوص زمانی هست که پزشک متخصص داروی بی‌حسی رو به درون پوست سر تزریق می‌کنه. بعد از آن فرد احساس دردی نخواهد داشت؛ تا اثر دارو از بین بره.
2) درمان آسیب پشت سر بعد از کاشت مو چگونه هست؟
برای کاهش درد پشت سر بعد از کاشت می‌تونید از داروهای مسکن تجویز شده و کمپرس یخ در اطراف محل برداشت فولیکول‌ها یا کاشت اون‌ها استفاده کنید.
3) درد بعد از کاشت مو چند روز طول می‌کشد؟
به طور معمول آسیب ناشی از کاشت مو حدوداً تا 4 یا 5 روز ادامه داره؛ و بعد از اون به مرور شدت احساس دردناکی  کاهش پیدا می‌کنه.
4) آیا  آمپول بی‌حسی کاشت مو  دردناک است؟
با توجه به ظریف بودن سوزن آمپول کاشت مو و تزریق داروی بی‌حسی به پوست سر، شدت آسیب ناشی از مصرف اون قابل تحمله.