تغذیه و غذاهای مناسب بعد از کاشت مو کدامند؟ برای کسانی که قصد کاشت مو رو دارند؛ و دوباره جوان و زیبا شوند پاسخ این سؤال مهه. چون نداشتن برنامه غذایی مناسب باعث شروع ریزش مو شده و طاسی خفیف یا شدید سر رو به همراه داره.


پزشکان در قدم اول مراجعه متقاضیان برای کاشت مو، ابتدا شرایط بدنی اون‌ها رو بررسی می‌کنند. اگر متقاضی به تازگی با مشکل ریزش مو مواجه شده باشد و با مصرف مکمل و ویتامین امکان رویش مجدد موهاش وجود داشته باشه، پزشک معالج دارو درمانی رو برای برطرف کردن طاسی در نظر می‌گیره.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

با این وجود، تمام افراد امکان جبران ریزش مو به خاطر کمبود ویتامین و مواد معدنی رو ندارند؛ و باید با کاشت مو مجدداً زیبایی خودشان رو به دست بیارند. اگر قصد کاشت مو رو دارید و دوست دارید موهای جدیدتون به خوبی رشد کنند و پرپشت باشند، لازمه که بعد از کاشت نکات تغذیه‌ای رو رعایت کنید.

در این مطلب کلینیک زیبایی VIP تهران اطلاعات لازم درباره تغذیه و غذاهای مناسب بعد از کاشت مو رو ارائه کرده.

 

ٍقبل و بعد از کاشت مو

قبل و بعد از کاشت مو

دلیل اهمیت تغذیه بعد عمل پیوند مو

با رعایت نکات تغذیه‌ای پس از پیوند مو می‌تونید به تقویت موهای تازه کاشت شده کمک کنید. همچنین، با داشتن یک برنامه غذایی سالم و مصرف غذاهای سرشار از ویتامین و مواد معدنی می‌تونید خون‌رسانی رو در بدنتون بالا ببرید و شاهد التیام سریع‌تر زخم‌های ناشی از کاشت و کوتاه‌تر شدن دوران نقاهت بعد پیوند مو باشید. به همین دلیله که رعایت تغذیه بعد از کاشت مو بسیار مهمه.

 

رژیم غذایی مناسب بعد از کاشت مو

برای کاشت مو یا پیوند مو از فولیکول‌های جوانی که در بانک مو هستند استفاده می‌شه. این فولیکول‌ها به محض جابجایی باید تقویت و محافظت شوند؛ تا موهای کاشت شده بتواند به خوبی رشد کنند.

 

شماره تماس: 09120634472

به همین دلیل، داشتن یک برنامه غذایی مناسب برای دوران نقاهت پس از کاشت مو ضروری هست. چون امکان داره متقاضیان این عمل زیبایی به جای مصرف غذاهای مفید و پر از ویتامین به سراغ مصرف غذاهایی بروند که برای موهای کاشت شده مضند و باعث از بین رفتن فولیکول‌های جوان تازه می‌شوند.

از جمله مواد غذایی که باید برای دوران نقاهت پس از کاشت و بعد از اون مصرف کنید؛ تا موهاتون همیشه تازه شاداب و جوان باشند می‌شه به موارد زیر اشاره کرد.

 

مصرف مواد غذایی حاوی آهن

کمبود آهن یکی از عواملی  هست که باعث سست شدن ریشه موها و ریزش اون‌ها می‌شه. کسانی که به تازگی کاشت مو رو انجام داده‌اند لازمه که مواد غذایی حاوی آهن رو در برنامه‌هایی غذایی روزانه خودشون داشته باشند. از جمله مواد غذایی که دارای آهن هستند می‌تونیم به حبوبات، گوشت گاو و گوساله، جگر گوسفند و گوساله و اسفناج و سبزیجات سبز زنگ اشاره کنیم.

 

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B

یکی از نکاتی که درباره تغذیه و غذاهای مناسب بعد از کاشت مو وجود داره؛ مصرف غذاهای حاوی ویتامین B هست. ویتامین‌های خانواده B نقش مهمی در تولید کراتین در بدن بر عهده دارند؛ و باعث افزایش استحکام ساقه و ریشه مو می‌شوند. با مصرف B کمپلکس، ویتامین B7 یا بیوتین و ویتامین B12 می‌توانید به رشد و تقویت موهای تازه کاشت شده و پرپشت شدن موهاتون کمک کنید.

مغزها و دانه‌ها، موز، آووکادو، تخم مرغ، گوشت قرمز و برنج از جمله مواد غذایی حاوی ویتامین‌های خانواده B هستند.

 

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

 

مصرف مواد غذایی پروتئین دار

پروتئین یکی از عناصر سازنده مو هست؛ بنابراین؛ با مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین این امکان رو برای موهای جوانتون فراهم می‌کنید که ضخیم‌تر شوند و به خوبی رشد کنند. اگر مصرف پروتئین رو به عنوان اصول تغذیه و غذاهای مناسب بعد از کاشت مو جدی نگیرید؛ امکان ریزش موهای تازه کاشت شده بیشتر خواهد شد.

از جمله مواد غذایی حاوی پروتئین که می‌تونه در رشد و پرپشت شدن موهای تازه کاشت شده شما مؤثر باشه می‌شه به انواع لبنیات، کره‌های گیاهی مانند کره بادام زمینی، حبوبات و مغریجات، گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی اشاره کرد.

 

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C

بعد از انجام پیوند مو لازمه که متقاضیان کاشت مو از موهاشون در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد موجود در هوا محافظت کنند. مواد غذایی حاوی ویتامین C دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند؛ و از موها در برابر نفوذ اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کنند.

از جمله مواد غذایی حاوی ویتامین C می‌شه به انواع سبزیجات سبز مانند کلم و کاهو، میوه‌های دانه‌دار، مرکبات مانند پرتقال، لیموشیرین و نارنگی و انواع فلفل اشاره کرد.

 

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C برای متقاضیان کاشت مو

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C برای متقاضیان کاشت مو

 

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین A

برای اینکه موهای تازه کاشت شده به خوبی رشد کنند و بزرگ شوند، لازمه که آب‌رسانی فولیکول‌ها به خوبی انجام بشه. همچنین پوست سر باید مرطوب باشد تا موهای تازه کاشت شده بتونند در پوست جایگاهشون رو تثبیت کنند و به موهایی پرپشت و ضخیم تبدیل شوند.

برای آب‌رسانی به پوست سر و فولیکول‌های تازه کاشت شده می‌تونید از هویج، سیب‌زمینی، جگر، گوشت کاو، میوه‌ها و سبزیجات تازه مانند اسفناج، کدو، یا کلم استفاده کنید. این راهکار به عنوان یکی از نکات مهم “تغذیه و غذاهای مناسب بعد از کاشت مو” باید توسط کسانی که قصد انجام این عمل زیبایی رو دارند در نظر گرفته میشه.

 

استفاده از اسیدهای چرب مفید

برای اینکه موهای جوان تازه کاشت شده سست نشوند و با مشکل ریزش مو در دوران نقاهت و بعد از اون مواجه نشوید؛ لازمه که اسیدهای چرب مانند مواد غذایی حاوی امگا 3 یا امگا 6 را در برنامه‌هایی غذایی روزانه خودتون قرار بدهید.

ماهی‌های مختلف مانند ماهی سالمون، انواع دانه‌ها مانند شاهدانه، انواع مغزیجات مانند گردو و حبوباتی مانند لوبیا حاوی این اسیدهای چرب هستند؛ بنابراین به عنوان تغذیه و غذاهای مناسب بعد از کاشت مو باید مصرف این مواد غذایی رو هم در برنامه‌هایتان جا دهید.

 

مصرف غذاهای حاوی زینک

یکی از مهم‌ترین مواد معدنی که می‌تواند روی ریزش مو یا کم‌پشت شدن موها تاثیر جدی داشته باشد زینک هست. اگر در برنامه غذایی روزانه خودتون از مواد غذایی حاوی زینک استفاده کنید، احتمال اینکه دچار ریزش مو شوید کمتر از سایر مواقع خواهد بود.

مخصوصاً برای کسانی که به تازگی کاشت مو رو انجام داده‌اند؛ استفاده از زینک می‌تونه تأثیر قابل توجهی روی رشد موهای جوان و تقویت ریشه اون‌ها داشته باشد. چون مصرف روی باعث تقویت خاصیت تولید کلاژن، تکثیر سلولی و سنتز پروتئین در موها می‌شه.

برای اینکه بتوانید روی را به فولیکول‌های تازه کاشت شده برسونید، لازمه که مصرف مواد غذایی مانند گوشت گوسفند، نخود، میگو، غلات سبوس‌دار، اسفناج، تخم مرغ و ماهی رو در برنامه غذایی‌تون داشته باشید.

 

مصرف غذاهای حاوی زینک برای متقاضیان کاشت مو

مصرف غذاهای حاوی زینک برای متقاضیان کاشت مو

 

مصرف غذاهای حاوی ویتامین E

بعد از کاشت مو پوست سر بسیار حساسه و باید نواحی که زخم شدند خودشون رو ریکاوری و بازسازی کنند. ویتامین E یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهبود پوست آسیب‌دیده پس از کاشت مو هست. این ویتامین باعث تقویت خاصیت کلاژن سازی پوست شده و بهبود اون رو سرعت می‌ده. همچنین مصرف ویتامین E خاصیت نرم‌کنندگی داره و از پوسته‌پوسته شدن پوست سر، خارش سر و طولانی شدن دوران نقاهت پس از کاشت مو پیشگیری می‌کنه.

برای انتخاب برنامه تغذیه و غذاهای مناسب بعد از کاشت مو می‌تونید از مواد غذایی حاوی ویتامین E مانند روغن‌های گیاهی، آووکادو، اسفناج و تخمه آفتابگردان استفاده کنید.

 

نوشیدن آب کافی

اگر بدنتون بعد از پیوند مو هیدراته باشد زخم‌هاتون سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. همچنین آب‌رسانی موهای تازه کاشت شده بهتر انجام می‌شه و رشد موها بیشتر خواهد شد. به همین دلیله که توصیه می‌شه پس از کاشت مو حتماً به اندازه کافی آب و مایعات مصرف کنید؛ تا بدن هیدراته شود.

 

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

 

مواد غذایی ممنوعه پس از کاشت مو

بعد از کاشت مو نباید مواد غذایی که باعث رقیق کردن خون یا غلیظ کردن خون می‌شه رو مصرف کنید. چون استفاده از این مواد غذایی احتمال خونریزی رو بعد از پیوند مو افزایش می‌ده. همچنین مصرف مواد غذایی چرب و شیرین باعث افزایش فشارخون و چربی خون شده و دوران نقاهت بعد از کاشت مو رو طولانی می‌کنه. به همین دلیل در این بخش بعضی از مواد غذایی ممنوعه که بعد پیوند مو نباید مصرف کنید رو ارائه کرده‌ایم.

• نوشیدنی‌های الکلی

• سیر و میوه‌های رقیق‌کننده خون

• قهوه پس از کاشت مو

• قند و شکر

• غذاهای چرب و شور

• نوشیدنی‌های صنعتی

 

سؤالات متداول+ جواب

1) چرا باید به تغذیه بعد از کاشت مو تغذیه اهمیت دهیم؟
چون فولیکول‌های مو برای رشد و تقویت شدن نیاز به پروتئین و مواد معدنی دارند؛ و پروتئین، ویتامین و مواد معدنی ضروری برای اون‌ها رو می‌تونیم از طریق مواد غذایی تأمین کنیم.

 

2) آیا مصرف داروهای تقویتی بعد از پیوند مو ضروری است؟
برای رشد موها و تقویت ساقه و ریشه اون‌ها بهترین راه تغییر برنامه غذایی هست؛ اما در شرایطی که نیاز به داروهای تقویتی باشد پزشک متخصص موارد مورد نیاز رو برای متقاضی تجویز خواهد کرد.

 

3) آیا مصرف آناناس بعد از کاشت مو مفید است؟
میوه آناناس برای بهبود زخم‌های محل کاشت و برداشت مو مفید هست؛ و با مصرف این میوه می‌تونید دوران نقاهت پس از پیوند مو رو کوتاه‌تر کنید.

 

4) آیا مصرف دخانیات بعد از کاشت مو مجاز است؟
برای اینکه گردش خون بدن مناسب باشه و اکسیژن لازم به فولیکول‌های کاشت شده برسه، لازمه که چند هفته قبل و بعد از کاشت مو از مصرف دخانیات اجتناب کنید.