خوابیدن بعد از کاشت مو بسیار مهمه. چون در روزهای اول پس از کاشت مو گرافتها بسیار نازک هستند و وارد شدن ضربه به اون‌ها می‌تونه نتیجه این عمل زیبایی رو تغییر بده. همچنین اگر متقاضی نکات بعد از خوابیدن رو پس از پیوند مو رعایت نکنه امکان داره که این ناحیه دچار عفونت بشه؛ و دوران نقاهت پس از پیوند مو طولانی‌تر از حالت عادی باشه.


اگر قصد دارید کاشت مو رو انجام بدهید و بهترین نتیجه رو از این عمل زیبایی بگیرید؛ باید به نکاتی که پزشکان برای خواب و استراحت پس از این عمل زیبایی ارائه می‌کنند هم توجه داشته باشید.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

در این مطلب مهم‌ترین مواردی که درباره نحوه خوابیدن و شرایط خوابیدن پس از پیوند مو باید در نظر داشته باشید توسط کلینیک زیبایی VIP تهران ارائه شده.

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

نکات خوابیدن بعد از کاشت مو

برای اینکه به موهای جوان کاشت شده صدمه وارد نشه باید طبق دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک معالجتون بخوابید؛ و از خوابیدن به سمتی که باعث می‌شه فولیکول‌ها به بالش برخورد کنند یا جابجا شوند پرهیز کنید. در ادامه مواردی که می‌تونه برای محافظ از موهای جوان و سپری کردن دوران نقاهت پس از کاشت مو کمکتون کند رو ارائه کردیم.

 

قبل و بعد از کاشت مو

قبل و بعد از کاشت مو

استفاده از بالش تمیز برای خواب

پوست سر پس از کاشت مو بسیار حساس هست. چون برای قرار دادن فولیکول‌ها داخل پوست سر نقاط ظریفی در این ناحیه از بدن ایجاد می‌شه. این نقاط که حاوی خون‌مردگی هستند در طول دوران نقاهت ترشح می‌کنند و باعث کثیف شدن روبالشی می‌شوند.
اگر این آلودگی‌ها روی بالش باقی بمونه و دوباره سرتون رو روی بالش بگذارید، احتمال اینکه پوست سرتون پس از پیوند مو دچار عفونت بشه بسیار زیاد خواهد بود.

 

شماره تماس: 09120998715

به همین خاطر توصیه می‌شه که برای خوابیدن بعد از کاشت مو حتماً از بالش تمیز استفاده کنید. برای این کار می‌تونید چند روبالشی تمیز آماده کنید و هر روزی روبالشی خودتون رو تعویض کنید. یادتون باشه، تا زمانی که پوست ترشح داره و هنوز زخم‌ها بهبود نکردند باید این کار رو ادامه بدهید.

 

قرار دادن حوله نرم روی بالش

روبالشی‌ها معمولاً از جنس نخی یا پلاستیکی هستند و حالتی زبر دارند. برای اینکه پوست سر به خاطر تماس با روبالشی اذیت نشه و فولیکول‌ها جابجا نشه، توصیه می‌کنیم که برای خوابیدن پس از پیوند مو یک حوله نرم روی بالشتان قرار بدهید. این حوله از پوست سر در برابر آلودگی‌های محیطی محافظت می‌کنه. همچنین شستشوی حوله راحته و می‌تونید به راحتی اون رو پس از شستن و خشک کرده دوباره روی بالش پهن کنید.

 

نخوابیدن روی شکم

خوابیدن بعد از کاشت مو با سایر مواقع تفاوت داره. در زمان‌های عادی می‌تونید به هر جهتی که دوست دارید بخوابید و مشکلی بابت تماس موها یا پوست سر با بالش نخواهید داشت.

اما پس از کاشت مو خوابیدن روی شکم باعث تماس جلوی سر با بالش می‌شه و می‌تونه فولیکول‌ها رو جابجا کنه یا نتیجه کاشت مو رو تغییر بده. همچنین در شرایطی که کاشت مو برای نواحی اطراف سرانجام شده توصیه می‌شهکه از خوابیدن به پهلوها اجتناب کنید.

 

خوابیدن پس از کاشت مو

خوابیدن پس از کاشت مو

 

خوابیدن با زاویه 45 درجه

پس از پیوند مو پوست سر دچار شوک می‌شه و در این ناحیه تورم، کبودی و التهاب دیده می‌شه. برای اینکه تورم ایجاد شده برای سر کاهش پیدا کنه و چهره به حالت طبیعی خودش برگرده، باید برای “خوابیدن بعد از کاشت مو” سرتون رو با زاویه 30 تا 45 درجه قرار بدهید. برای ایجاد این زاویه کافیه دو بالش زیر سرتون قرار یدهید تا سر بالاتر از بدن قرار بگیره و مایعاتی که در بدن تجمع کردند به سمت پایین سر هدایت بشه.

معمولاً 3 تا 4 روز پس از کاشت مو این تورم همچنان وجود داره؛ و تا زمانی که این التهاب کاهش پیدا نکنه نباید زاویه سرتون رو کم کنید و موقع خواب بدنتون و سرتون در یک خط باشند.

 

عدم استفاده از هدبند یا چشم‌بند

اگر عادت دارید که هدبند، چشم‌بند یا دستمال سر استفاده کنید، باید در طول دوران نقاهت پس از کاشت مو این عادتتون رو کنار بگذارید. چون استفاده از این موارد باعث جابجا شدن فولیکول‌ها، تعریق و عفونت در محل کاشت و کنده شدن فولیکول‌های جوان می‌شه.

همچنین موقع خواب نباید دستتون رو روی پیشونی‌تون بگذارید یا تماسی با فولیکول‌های تازه کاشت شده داشته باشید. بهترین حالت خوابیدن به پشت با زاویه 30 درجه سر هست. در این شرایط می‌تونید دست‌هاتون رو در اطراف بدنتون قرار بدهید یا اون‌ها رو روی سینه خودتون بگذارید.

 

داشتن خواب کافی و منظم

اگر بدخواب هستید و معمولاً در شبانه‌روز بیشتر از چند ساعت نمی‌خوابید، باید پس از کاشت مو این عادتتان رو ترک کنید. چون خوابیدن بعد از کاشت مو تأثیر قابل توجهی در خون‌رسانی به سر و بهبود زخم‌ها و رشد فولیکول‌ها داره. همچنین وقتی استراحت کافی داشته باشید بدن بهتر می‌تونه خودش رو ریکاوری کنه و دوران نقاهت کوتاه‌تری رو بعد پیوند مو تجربه خواهید کرد.

بهترین بازه زمانی برای خوابیدن پس از کاشت مو قبل از نیمه‌شب هست؛ و پزشکان توصیه می‌کنند که حتماً 8 ساعت خواب کافی و منظم رو در طول دوران نقاهت بعد از پیوند مو داشته باشید.

 

خواب منظم و کافی پس از کاشت مو

خواب منظم و کافی پس از کاشت مو

 

زمان بازگشتن به خواب طبیعی بعد از کاشت مو

اغلب افرادی که عادت دارند به پهلو یا پشت بخوابند و “خوابیدن بعد از کاشت مو” براشون سخت شده علاقه‌مند هستند بدونند که چه موقعی می‌تونند به صورت نرمال استراحت کنند. زمان بازگشتن به خواب طبیعی برای افراد مختلف متفاوته و نسخه یکسانی برای همه افراد وجود نداره.

هر چقدر متقاضی پیوند مو نکات دوران نقاهت رو بهتر رعایت کنه و شرایط جسمانی مساعدتری برای پیوند مو داشته باشه، جوش خوردن زخم‌های ناشی از کاشت مو برایش سریع‌تر هست؛ و در زمان کمتری می‌تونه به شرایط طبیعی زندگی برگرده.

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

 

با این وجود، به طور کلی مدت‌زمانی که برای دوران نقاهت پس از پیوند مو و اصلاح حالت خواب در نظر گرفته می‌شه بین 10 تا 14 روز هست. در این بازه زمانی پوست فرصت کافی برای بازسازی داره و متقاضی می‌تونه بعد از اون به حالت طبیعی خوابش برگرده.

 

سؤالات متداول+ جواب

1) آیا نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو مهم هست؟
اگر زاویه کاشت مو رو رعایت نکنید و موهاتون روی بالش بماله، احتمال ریزش مو پس از 3 تا 5 روز رو خواهید داشت. چون فولیکول‌های مو صدمه دیدند.

 

2) چه مدت باید با زاویه 30 درجه بخوابیم؟
تا زمانی که پوست سر دیگر ترشح نداشته باشه و زخم‌ها جوش خورده باشند لازمه که زاویه سر رو موقع خوابیدن بعد از کاشت مو رعایت کنید.

 

3) چند روز پس از کاشت مو باید استراحت کنیم؟
بعد از پیوند مو توصیه می‌شه که حداقل دو هفته در منزل بمونید و استراحت کنید، تا فولیکول‌های مو بتونند در جایگاهشان پایدار شوند و به خاطر آفتاب و آلودگی و… صدمه‌ای به اون‌ها وارد نشه.

 

4) آیا نوع بالش برای استراحت بعد از پیوند مو مهم است؟
با توجه به تشخیص پزشک می‌تونید از بالش طبی یا بالش معمولی پس از پیوند مو برای خواب و استراحت استفاده کنید.

 

5) آیا برای خوابیدن بعد از پیوند مو باید زمان‌بندی در نظر داشته باشیم؟
توصیه می‌شود که حداقل 8 ساعت در طول شبانه‌روز بخوابید و قبل ساعت 12 شب به رختخواب برید، تا موهای کاشت شده تغذیه شوند و پوست سریع‌تر بهبود پیدا کنند.