آیا انجام عمل لیپوماتیک برای افراد لاغر توصیه می شود؟ آیا افراد لاغر عمل جایگزین به جای لیپوماتیک دارند؟ چه وزنی برای عمل لیپوماتیک لاغر محسوب می شود؟

این ها نمونه سؤالاتی است که هنگام تصمیم گیری برای انجام عمل لیپوماتیک از پزشک مربوطه پرسیده می شود.

در این مطلب سعی شده است به تمام این سؤالات در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ داده شود.

جهت ویزیت مجازی جراحی پلک و پاسخ گویی به سوالات فرم زیر را تکمیل کنید​

آشنایی با لیپوماتیک برای افراد لاغر

لیپوساکشن، از جمله تکنیک لیپوماتیک، می تواند یک روش مؤثر برای بیماران لاغر که دارای رسوبات چربی موضعی مقاوم به رژیم غذایی و ورزش هستند باشد.

کاندیدای ایده‌ آل لیپوماتیک فردی سالم و نزدیک به وزن ایده ‌آل بدنش است؛ زیرا این افراد معمولاً دارای ذخایر چربی کوچک‌ تر و قابل کنترل ‌تری هستند که می‌ توان آن را کانتور و تغییر شکل داد.

مزایای لیپوماتیک برای افراد لاغر

مزایای لیپوماتیک برای افراد لاغر

بیماران لاغر اغلب کیفیت پوست بهتری دارند و به انقباض پوست کمتری نیاز دارند که منجر به نتایج مطلوب تری با لیپوماتیک می شود.

علاوه بر این، از آنجایی که چربی کمتری باید برداشته شود، خطر کمتری برای بی نظمی کانتور یا چسبیدن به عضلات زیرین وجود دارد.

باورهای غلط در مورد لیپوماتیک

توجه به این نکته مهم است که لیپوماتیک یک روش کاهش وزن نیست؛ زیرا چربی در مقایسه با ماهیچه یا استخوان وزن کمی دارد.

بیماران همچنین باید توجه داشته باشند که در حالی که نواحی تحت درمان ممکن است شاهد بهبود باشند، سلول ‌های چربی جدید در صورت مصرف بیش از حد کالری همچنان می‌ توانند تشکیل شوند.

مشاوره قبل از عمل

در نهایت، تصمیم به انجام لیپوماتیک باید پس از مشاوره کامل با یک جراح واجد شرایط گرفته شود، که می تواند نیازهای خاص بیمار را ارزیابی کند و در مورد انتظارات واقع بینانه راهنمایی کند.

حتی برای بیماران لاغر، لیپوماتیک می تواند روش ارزشمندی برای بهبود کانتور بدن و اعتماد به نفس باشد.

رسوبات چربی موضعی در افراد لاغر

در ادامه به چند نمونه از رسوبات چربی موضعی که ممکن است بیماران لاغر داشته باشند، اشاره شده است.

مناطق رایج رسوبات چربی موضعی در بدن افراد لاغر:

  • شکم و پهلوها: حتی افراد لاغر ممکن است با تجمع چربی اضافی در ناحیه میانی دست و پنجه نرم کنند و ظاهری ناخواسته به نام «باله مافین» ایجاد کنند.
  • باسن: باسن می تواند برای بسیاری مشکل ساز باشد، زیرا تمرینات هدفمند ممکن است برای فرم دهی قسمت های مورد نظر کافی نباشد.
  • ران ‌ها: چربی نامتناسب ران می ‌تواند باعث شود که فرد در پایین تنه چاق به نظر برسد، علی ‌رغم اینکه بدنی باریک دارد.
  • بازوها: چربی اضافی روی بازوها می ‌تواند عضله ‌های فشرده را پنهان کند، حتی در افراد لاغر.
  • سینه و بالاتنه: لیپوماتیک می تواند برای کاهش بافت چربی در ناحیه قفسه سینه برای مردان و زنان استفاده شود.
  • گردن و صورت: رسوبات چربی موضعی در زیر چانه یا در امتداد خط فک می تواند زیبایی های صورت را حتی در افراد لاغر کاهش دهد.

رفع این رسوبات چربی موضعی و سرسخت می ‌تواند به تنهایی از طریق رژیم غذایی و ورزش دشوار باشد و لیپوساکشن و زیرمجموعه آن، لیپوماتیک را به گزینه ‌ای مناسب برای بیماران لاغر که به دنبال اندامی ایده آل هستند تبدیل می ‌کند.

وزن مناسب لیپوماتیک برای افراد لاغر

رفع چربی در افراد لاغر بدون عمل لیپوماتیک

آیا روش غیر جراحی برای رفع این رسوبات چربی سرسخت در افراد لاغر وجود دارد؟ بله، بعضی از قسمت های تجمع چربی در بعضی از افراد بدون انجام عمل لیپوماتیک قابل برطرف شدن هستند.

در حالی که لیپوماتیک یک روش جراحی مؤثر برای بیماران لاغر با رسوبات چربی موضعی می باشد؛ چندین درمان غیرتهاجمی نیز وجود دارد که ممکن است در نظر گرفته شود:

CoolSculpting (کرایولیپولیز)

این روش از خنک سازی کنترل شده برای هدف قرار دادن و کاهش انتخابی سلول های چربی در نواحی مانند شکم، پهلوها و ران ها استفاده می کند. این راه برای بیماران لاغر با چربی های کوچکتر و جدا شده مناسب است.

SculpSure (لیپولیز لیزری)

این لیزر درمانی غیرتهاجمی با اعمال حرارت هدفمند سلول های چربی را مختل کرده و از بین می برد. می توان از آن برای کانتور کردن نواحی مانند شکم، پهلو و پشت استفاده کرد.

Kybella (تزریق اسید دئوکسی کولیک)

این درمان تزریقی مورد تایید FDA برای کاهش چربی غبغب یا ناحیه زیر چانه است که می تواند حتی برای افراد لاغر نیز نگران کننده باشد.

درمان‌ های فرکانس رادیویی Vanquish، BodyTite

این فناوری‌ ها از انرژی فرکانس رادیویی برای گرم کردن انتخابی و کوچک کردن سلول‌های چربی بدون نیاز به برش استفاده می ‌کنند.

مزیت این گزینه ‌های غیرجراحی این است که می‌ توانند کاهش تدریجی و قابل ‌توجه چربی را با حداقل یا بدون زمان توقف برای بیماران لاغر فراهم کنند.

با این حال، نتایج ممکن است در مقایسه با لیپوماتیک کمتر باشد و اغلب برای دستیابی به نتیجه مطلوب، چندین درمان لازم است.

وزن مناسب انجام لیپوماتیک برای افراد لاغر

محدوده وزن ایده آل برای روش های لیپوماتیک باید در نظر گرفته شود. بهترین وزن برای انجام عمل لیپوماتیک برای افراد لاغر، افرادی با BMI کمتر از 35 هستند.

افرادی که در ظاهر لاغر، اما با این حال دچار اضافه وزن هستند بهترین کاندید برای انجام عمل لیپوماتیک می باشند.

کسانی که اضافه وزن کمتر از ده تا دوازده کیلو دارند می توانند عمل لیپوماتیک را انجام دهند. اما برای کسانی که بیشتر از این مقدار اضافه وزن دارند، لیپوماتیک توصیه نمی شود.

این محدوده وزنی برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن بهینه در نظر گرفته می ‌شود؛ زیرا بیمارانی که به وزن ایده ‌آل خود نزدیک هستند، معمولاً دارای رسوبات چربی قابل کنترل ‌تر و موضعی‌ تری هستند که می ‌توان کانتور و ترمیم کرد.

قرار گرفتن در این محدوده وزنی کمک می ‌کند تا اطمینان حاصل شود که بیمار دارای خاصیت ارتجاعی پوست و تون عضلانی کافی است، که فاکتورهای مهمی برای دستیابی به یک نتیجه صاف و طبیعی هستند.

کاندید مناسب برای انجام لیپوماتیک افراد لاغر

عمل لیپوماتیک برای افراد چاق

برای افرادی با اضافه وزن بالا انجام عمل پیکرتراشی با روش های دیگر توصیه می شود. البته قبل از اقدام به انجام هر کاری بهتر است با یک جراح پلاستیک مجرب مشورت کنید.

بیمارانی که به طور قابل توجهی اضافه وزن یا چاق هستند ممکن است بهترین کاندید برای لیپوساکشن نباشند، زیرا اغلب توزیع چربی عمومی تری دارند که ممکن است از طریق کاهش وزن یا سایر روش های چاقی بهتر برطرف شود.

در نهایت، محدوده وزن ایده آل از بیمار به بیمار دیگر متفاوت خواهد بود و باید از طریق مشاوره کامل با جراح پلاستیک دارای مجوز و مجرب تعیین شود.

خطرات لیپوماتیک برای افراد لاغر

برای انجام هر عملی از جمله عمل های زیبایی، نگرانی هایی وجود دارد. نگرانی در مورد لیپوساکشن برای بیماران لاغر بسیار طبیعی است.

یک تصور اشتباه رایج وجود دارد که لیپوماتیک در درجه اول برای افراد دارای اضافه وزن در نظر گرفته شده است.

در حالی که در واقع این روش برای افرادی طراحی شده است که مقادیر کمی از ذخایر چربی سرسخت دارند که نسبت به رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند.

لیپوماتیک می تواند به ویژه برای بیماران لاغری که دارای عوامل ژنتیکی یا هورمونی هستند که منجر به تجمع چربی در نواحی خاصی مانند زیر چانه، دور کمر یا پشت می شود، مفید باشد.

لیپوماتیک یک روش کانتورینگ بدن در نظر گرفته می ‌شود که می‌ تواند با هدف قرار دادن نواحی مشکل ‌دار خاص، بدن را تراشیده و شکل دهد و ظاهری متعادل ‌تر و زیباتر ارائه دهد.

با این حال، برخی از متخصصان پزشکی نگرانی ‌هایی را در مورد استفاده از این روش در بیماران لاغر بیان کرده ‌اند؛ زیرا این روش همچنان خطراتی مانند عفونت، بی ‌حسی و جای زخم به همراه دارد.

نگرانی ‌هایی وجود دارد که افزایش دستیابی به کمال از طریق روش ‌های زیبایی مانند میکرولیپوساکشن ممکن است نشان ‌دهنده تغییر در استانداردهای زیبایی باشد. جایی که افراد بدن را به ‌عنوان جسمی می‌ بینند که می‌ تواند دائماً اصلاح و تجدید شود.

عوارض لیپوماتیک برای بیماران لاغر

لیپوماتیک، حتی در مقادیر کم، خطراتی مانند خونریزی، عفونت و واکنش های نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد. خطرات معمولاً با وسعت عمل و همچنین مهارت ها و آموزش جراح مرتبط است.

عوارض بالقوه عبارتند از کبودی شدید، التهاب، لخته شدن خون، بی نظمی خطوط، بی حسی، عفونت و در موارد نادر، سوراخ شدن اندام یا حتی مرگ.

برخی از پزشکان متذکر شده اند که بیمارانی که به دنبال میکرولیپوساکشن برای رفع رسوبات بسیار جزئی چربی هستند؛ ممکن است حتی در شناسایی نواحی مشکل دار در صورت برهنه شدن، مشکل داشته باشند. این امر باعث ایجاد سؤالاتی در مورد نیاز به چنین روش هایی می شود.

اهمیت انتخاب کاندید مناسب و انتظارات

لیپوماتیک زمانی بیشترین موفقیت را دارد که بر روی بیمارانی انجام شود که وزن بدن ثابتی داشته باشند و خاصیت ارتجاعی پوست خوبی دارند؛ زیرا پوست می تواند خود را به خطوط جدید تبدیل کند.

بیمارانی که رنگ پوست روشنی دارند ممکن است پس از انجام عمل با پوست شل و پژمرده باقی بمانند.

برای بیماران مهم است که انتظارات واقع بینانه داشته باشند و قبل از تصمیم گیری برای ادامه، مزایا و معایب لیپوماتیک را با جراح خود در میان بگذارند.

لیپوماتیک را باید تنها زمانی در نظر گرفت که تغییرات سبک زندگی باعث رفع چربی های اضافه نشده باشد. اگرچه این روش جایگزینی برای کاهش وزن کلی نیست.

نتیجه

به طور خلاصه، در حالی که لیپوماتیک می ‌تواند یک روش کارآمد برای کانتور کردن بدن برای بیماران لاغر با رسوبات چربی سرسخت باشد؛ تصمیم برای انجام عمل جراحی باید با دقت و با درک کامل از خطرات و محدودیت‌ های احتمالی گرفته شود.