آیا خارش سر بعد از کاشت مو طبیعی هست؟ این سؤال رو اغلب کسانی که با مشکل خارش و پوسته‌پوسته شدن پوست سرشون بعد از  کاشت مو مواجه می‌شوند مطرح می‌کنند. خارش، کبودی و تورم پوست سر پس از پیوند مو طبیعیه؛ و به عنوان یکی از عوارض شایع پیوند مو شناخته می‌شه.

این عارضه به مرور برطرف می‌شه و نیاز به درمان جدی ندارد. مگر اینکه طول مدت اون بیشتر از یک ماه بشه و خارش پوست سر همراه با واکنش‌های آلرژیک مانند خونریزی، قرمزی و کبودی و تورم پوست همراه باشه.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

اگر متقاضی پیوند مو هستید و قصد دارید با کمک این عمل زیبایی یک چهره زیبا و متفاوت برای خودتون بسازید، باید درباره عوارض کاشت مو نحوه برطرف کردن اون‌ها اطلاعات به دست بیارید. در این مطلب کلینیک زیبایی VIP تهران علت خارش سر پس از پیوند و روش‌های درمان اون رو بررسی کرده.

ٍقبل و بعد از کاشت مو

ٍقبل و بعد از کاشت مو

علت خارش سر بعد از کاشت مو

قبل از اینکه خارش سر پس از کاشت مو رو درمان کنید؛ لازمه که علت بروز این مشکل رو بشناسید. در ادامه دلایل خارش سر پس از پیوند مو ارائه شده.

لخته شدن خون در نواحی زخم شده

برای پیوند مو لازم هست که فولیکول‌ها با کمک پانچ دستی یا برقی از بانک مو برداشته شده و در موقعیت مناسب کاشت بشه. با برداشت فولیکول‌های مو نواحی که مو از اون‌ها خارج شده زخم می‌شه. همچنین برای پیوند موها لازمه که سوراخ‌های ریزی در نواحی که دچار طاسی یا کم‌پشتی مو هستند ایجاد بشه؛ سپس موها در اون‌ها نواحی قرار بگیره.

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

با وجود این شرایط بدن نسبت به نواحی که سوراخ شدند واکنش نشون می‌ده و در این قسمت‌ها لخته خون ایجاد می‌شه. با تشکیل لخته‌ها خونی به دلیل کشیدگی پوست و افزایش گردش خون در سر، متقاضی احساس خارش در این ناحیه خواهد داشت.

پوسته شدن سر و ترمیم زخم‌ها

چند روز بعد از کاشت مو نواحی که دارای لخته خون هستند و به کمک گلبول‌های سفید و قرمز یک لایه محافظ روی پوست برای محافظت از زخم‌ها ایجاد کردند تغییر حالت می‌ده. به مرور پوست سر در این نواحی حالت پوسته‌پوسته شدن پیدا می‌کنه و پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می‌شه.

شماره تماس: 09120998715

با تغییر ساختار پوست سر بعد کاشت احساس خارش خواهید داشت؛ اما به هیچ عنوان نباید پوست سرتون رو لمس کنید یا بخارونید. چون امکان داره که به فولیکول‌های جوان صدمه وارد کنید و نتیجه کاشت مو براتون تغییر کنه

همچنین در این شرایط لمس کردن پوست سر احتمال عفونت در این ناحیه رو افزایش می‌ده؛ و همین موضوع باعث می‌شه که دوران نقاهت پس از پیوند مو طولانی‌تر بشه و نتیجه مطلوبی از این عمل زیبایی نگیرید.

پوسته شدن سر و خارش سر بعد از کاشت مو

پوسته شدن سر و خارش سر بعد از کاشت مو

رشد مو پس از پیوند مو

بعد از ریزش پوسته‌ها، موقع رشد موهای سر هم خارش بعد از کاشت مو دیده می‌شه. این خارش دو بار برای متقاضی پیوند مو رخ می‌ده. بار اول زمانی هست که موهای پیوند شده تازه از ریشه رشد می‌کنند و از سر خارج می‌شوند؛ اما با توجه به اینکه فولیکول‌های تازه کاشت شده دچار شوک شدند و بعد دو ماه می‌ریزند؛ مجدداً برای رشد فولیکول‌های جدید مو احساس خارش در پوست سر اتفاق میفته.

شماره تماس: 09120408890

معمولاً احساس خارش ناشی از رشد موهای جدید در سر بسیار زیاده؛ و متقاضیان در این شرایط حتماً باید از داروها و … که پزشک تجویز کرده برای کنترل احساس خارش و آرامش بیشتر کمک بگیرند.

واکنش‌های آلرژیک بدن

اگر متقاضی پیوند مو نسبت به مواد بی‌حسی موضعی حساسیت نشون بده؛ یا پوست سر او بیش از حد خشک باشد احتمال خارش سر بعد از کاشت مو به خاطر واکنش‌های آلرژیک بدن وجود خواهد داشت. برای کاهش این واکنش‌ها لازمه که داروهای تجویز شده توسط پزشک رو به موقع مصرف کنید و پوست سرتون رو مرطوب نگه دارید.

مدت زمان خارش سر بعد از کاشت مو

خارش پوست سر چند روز بعد از پیوند مو شروع می‌شه و تا دو هفته شاهد این موضوع خواهید بود. البته برای کسانی که نسبت به پیوند مو واکنش آلرژیک نشان دادند این خارش می‌تونه تا چهار هفته هم ادامه داشته باشه؛ اما در حال کلی بین روز پنجم تا هشتم بعد از کاشت مو که هنوز پزشک اجازه شستشو سر رو به متقاضی نداده این خارش زیاده؛ و به محض اینکه پوست سر شسته بشه خارش بعد از کاشت مو نسبتاً کم می‌شه.

اگر پس از چهار هفته همچنان با مشکل خارش پوست سر مواجه بودید؛ و شدت خارش نسبت به قبل بیشتر شده بود، حتماً باید تحت نظر پزشک باشید و برای درمان این مشکل از دکتر کمک بگیرید.

مدت زمان خارش سر بعد از کاشت مو

مدت زمان خارش سر بعد از کاشت مو

روش‌های درمان خارش بعد از کاشت مو

با توجه به اینکه خارش بعد از پیوند مو یک موضوع طبیعیه و اغلب کسانی که این عمل زیبایی رو انجام دادند با اون مواجه می‌شوند؛ لازمه که متقاضیان کاشت مو قبل از رزرو وقت عمل درباره راهکارهایی که برای کنترل این موضوع وجود داره اطلاعات داشته باشند. به همین دلیل در این بخش از مطلب، کلینیک زیبایی VIP تهران راه و روش درمان خارش بعد از پیوند مو رو ارائه کرده.

استفاده از بالش تمیز و نرم

برای اینکه موهای تازه کاشت شده صدمه‌ای نبینند و بتونید دوران نقاهت پس از پیوند مو رو به راحتی پشت سر بذارید؛ لازمه که یک بالش نرم و تمیز را برای خواب و استراحت تهیه کنید. همچنین؛ با توجه به اینکه پوست سر چند روز اول دائم ترشح داره؛ توصیه می‌شه رویه بالش رو هر روز تعویض کنید تا جلوی عفونت پوستتون گرفته بشه. با این کار می‌تونید از جابجایی فولیکول‌های صدمه وارد شدن به کاشت مو به خاطر عفونت و تشدید خارش پوست سر پیشگیری کنید.

قبل و بعد

مصرف قرص‌های ضد خارش

موقع ترمیم پوست سر مواد شیمیایی مانند هیستامین آزاد می‌شه. هیستامین باعث ایجاد خارش بعد از کاشت مو می‌شه. به همین خاطر هست که پزشکان قرص ضدهیستامین تجویز می‌کنند. مصرف این قرص‌ها باعث کاهش حساسیت واکنش بدن نسبت به هیستامین و خارشی که در ناحیه سر بعد از کاشت ممو به وجود آمده می‌شه.

با توجه به اینکه اکثر داروهای آنتی‌هیستامین خواب¬آور هستند و هوشیاری رو کاهش می‌دهد؛ معمولاً پزشکان از داروهای دارای دوز پایین مانند سیتریزین وکلورفنامین برای کاهش خارش پوست سر بعد از پیوند مو استفاده می‌کنند. با این وجود توصیه می‌شه که پس از مصرف این داروها از فعالیت‌هایی مانند رانندگی که نیاز به تمرکز دارند اجتناب کنید.

استفاده از اسپری آب نمک

سه تا شش روز پس از کاشت مو امکان شستشوی سرتون رو ندارید؛ و همین موضوع باعث می‌شه که “خارش سر بعد از کاشت مو” شدیدتر بشه. به همین خاطر هست که پزشکان برای احساس آرامش متقاضیان کاشت مو ضدعفونی شدن سر آن‌ها بعد از پیوند مو اسپری آب نمک استریل شده رو تجویز می‌کنند.

این اسپری معمولاً توسط کلینیک زیبایی یا تیم کاشت مو در اختیار متقاضی این عمل زیبای قرار می‌گیره. البته در شرایطی که تهیه اسپری توسط کلینیک ممکن نباشه؛ پزشک در داروهای تجویز شده این اسپری رو هم در نظر می‌گیره تا متقاضی بتونه پوست سرش رو استریل نگه داره.

برای استفاده از اسپری آب نمک، باید اسپری را در فاصله 30 سانتی‌متری پوست سرتون نگه دارید؛ با این روش پوست سر و فولیکول‌های تازه کاشت شده هم صدمه‌ای نخواهند دید.

استفاده از اسپری آب نمک هنگام خارش سر بعد از کاشت مو

استفاده از اسپری آب نمک هنگام خارش سر بعد از کاشت مو

استفاده از شامپوی ضد خارش

اگر متقاضی احساس خارش شدیدی زیادی در سرش داشته باشه؛ پزشکان برای کاهش اثرات هیستامین دار شامپوهای ضد خارش استفاده می‌کنند. معمولاً پزشکان به متقاضیان کاشت مو توصیه می‌کنند که این شامپوها رو هر روز استفاده کنند تا پوست سر حساسیتش کم بشه و خارشی که به خاطر پیوند فولیکول‌ها به وجود اومده کاهش پیدا کنه.

استفاده از محلول استروئیدی

اگر خارش پوست سر متقاضی بیشتر از چهار هفته ادامه داشته باشه پزشک از محلول استروئیدی برای درمان این مشکل کمک می‌گیره. محلول پوست استروئیدی احساس خارشی که روی سر وجود داره رو کاهش می‌ده و التهاب ورم پوست رو کم می‌کنه.

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

نکات مهم کاهش خارش پوست سر بعد از کاشت مو

برای کاهش خارش سر بعد از کاشت مو لازمه که نکات زیر رو هم در نظر داشته باشید:

• از خاروندن پوست سر یا لمس آن موقع خارش اجتناب کنید. چون این کار باعث تشدید حساسیت پوست می‌شه. همچنین لمس پوست ممکنه موجب جابجایی یا صدمه وارد شدن به فولیکول‌های مو بشه.

• شامپوهای ضد خارش یا قرص‌های آنتی‌هیستامین رو خودسرانه مصرف نکنید.

• از مصرف دخانیات و سیگار پرهیز کنید.

• مواد غذایی محرک مانند فلفل و غذاهای شور و تند استفاده نکنید. چون شدت خارش پوست سر ممکنه بیشتر بشه.

• به هیچ عنوان در محیط‌های گرم و حاوی بخار که موجب تعریق می‌شه و احساس خارش پوست رو افزایش می‌ده حاضر نشوید.

• در صورتی که شدت خارش سرتون بعد از کاشت بیش از حد بود حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

• در صورت مشاهده واکنش آلرژیک شدید، خونریزی، التهاب ورم طولانی و قرمزی ماندگار پوست سر حتماً با پزشک متخصصتان صحبت کنید.

سؤالات متداول + جواب

1) علت خارش سر و ریزش مو در زنان چیست؟
واکنش آلرژیک و عفونت از جمله دلایل شایع خارش پوست سر و ریزش مو در زنان هست.
2) خارش بعد از کاشت مو تا چند وقت ادامه دارد؟
خارش و التهاب پس از کاشت مو حداکثر تا 4 هفته ادامه داره. اگر مدت زمان خارش مو طولانی‌تر باشه باید تحت درمان قرار بگیرید.
3) روش درمان سوزش سر بعد از کاشت مو چیست؟
برای درمان سوزش و خارش سر لازمه که داروها و شامپوهای تجویز شده توسط پزشک رو به موقع مصرف کنید.
4) آیا مصرف قرص برای خارش سر بعد از کاشت مو تأثیرگذار است؟
با توجه به اینکه ترشح هیستامین باعث خارش سر می‌شه؛ پزشکان معمولاً قرص‌های آنتی‌هیستامین رو جهت کاهش خارش سر پس از کاشت مو تجویز می‌کنند.
کاشت مو و ریش

کاشت مو و ریش