خوردن قهوه بعد از کاشت مو و قبل از کاشت مو درست هست یا خیر؟ این سؤال رو دوستداران قهوه و کسانی که روزشون رو با نوشیدن یک فنجان قهوه تلخ و گرم شروع می‌کنند دارند. قهوه یک نوشیدنی سرشار از کافئین هست که مثل یه بمب انرژی‌زا عمل می‌کنه و می‌تونه روز سرشار از خستگی شما رو به روز شاد و پرانرژی تبدیل کنه.


کافئین موجود در این نوشیدنی تأثیر مستقیمی روی گردش خون داره و خواب‌آلودگی رو از بین می‌بره. به همین خاطر هست که اغلب افرادی که نیاز به تمرکز و بیدار ماندن در ساعت‌های اولیه روز دارند به سراغ قهوه می‌روند.

اما نوشیدن قهوه می‌تونه تبدیل به عادت بشه. این عادت گاهی مواقع دردسرساز هست و زندگی طبیعی فرد رو مختل می‌کنه. یکی از این مواقع زمانی هست که متقاضی نیاز به کاشت مو داره؛ و نمی‌تونه یک روز رو بدون نوشیدن قهوه به پایان برسونه. در این شرایطه که پزشکان متخصص نکاتی که باید درباره مضرات قهوه بدانید رو ارائه می‌کنند و باید با توجه به مواردی که ارائه شده این نوشیدنی کافئین دار رو قبل و بعد از پیوند مو کنار بگذارید.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

در این مطلب از کلینیک زیبایی VIP تهران نکاتی که باید درباره مضرات قهوه و بعد از کاشت مو بدونید رو ارائه کردیم. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در زمینه کاشت مو دارید، از طریق واتساپ می‌توانید با مشاورین کلینیک زیبایی VIP تهران در ارتباط باشید.

نتیجه کاشت مو

نتیجه کاشت مو

 

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک عمل زیبایی هست که در اون از فولیکول‌های طبیعی خود فرد برای پوشاندن نواحی که طاس یا کم مو شده استفاده می‌شه. در این عمل زیبایی پزشکان از روش‌های متنوع و تجهیزات مختلفی برای کاشت و پیوند فولیکول‌های مو استفاده می‌کنند؛ و با توجه به کیفیت تجهیزات، تخصص جراح، روش انتخابی برای پیوند مو و تراکم بانک موی فرد، کاشت مو می‌تونه با حداکثر تراکم انجام بشه و سر فرد رو به طور کامل پوش بده، یا اینکه صرفاً برای برطرف کردن طاسی و پوشش دهی سر با موهای جدید کاربرد داشته باشه.

 

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

 

 

برای اینکه کاشت مو نتیجه مناسبی داشته باشه لازمه که متقاضیان پیوند مو کلینیک معتبر و پزشک حرفه‌ای رو برای انجام اون انتخاب کنند. همچنین رعایت نکات مهمی که برای قبل و بعد از دوران نقاهت این عمل زیبایی در نظر گرفته شده هم باید رعایت بشه تا پیوند مو نتیجه مناسبی به همراه داشته باشد.

یکی از این نکات مجاز نبودن نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو هست. در ادامه دلایلی که برای این کار وجود داره رو جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم.

 

مصرف قهوه قبل از کاشت مو

خوردن قهوه بعد از کاشت مو و قبل از انجام این عمل زیبایی توسط پزشکان متخصص در این زمینه ممنوع شده! اما دلیل اون چیه و چرا کسانی که قصد دارند پیوند مو رو انجام بدهند نباید به سراغ قهوه و فرآورده‌های شامل کافئین بروند؟ در ادامه دلایلی که مصرف قهوه رو قبل از کاشت مو ممنوع می‌کنه جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم.

 

بالا رفتن فشارخون با نوشیدن قهوه

کسانی که فشارخون بالایی دارند از نوشیدن قهوه و فرآورده‌هایی که در آن‌ها کافئین زیادی وجود داره منع می‌شن. چون قهوه و کافئین موجود در اون باعث افزایش فشارخون در بدن می‌شه. به خاطر همین موضوع هست که می‌تونه خواب‌آلودگی رو از سرتان بپرونه و یک روز سرشار از انرژی رو براتون رقم بزنه. چون گردش خون در بدن و فشارخون به محض نوشیدن قهوه تغییر می‌کنه.

اما افزایش فشارخون برای کسانی که برای کاشت مو اقدام می‌کنند خبر خوشایندی نیست! چون این موضوع در جراحی و برداشت و کاشت فولیکول‌ها اختلال ایجاد می‌کنه و احتمال خونریزی رو حین عمل افزایش می‌ده.

 

خونریزی موقع کاشت مو

با مصرف قهوه خون در بدن با سرعت بیشتری حرکت می‌کنه و کوچک‌ترین زخمی می‌تونه خونریزی خفیف یا شدیدی رو در پی داشته باشه. با توجه به اینکه پزشک متخصص برای انجام پیوند مو نیاز به برداشت فولیکول از بانک مو و کاشت اون‌ها در سوراخ‌های ایجاد شده در نواحی طاس و کم مو داره، به دلیل خونریزی نمی‌تونه این کار رو با دقت و سرعت بالا انجام بده. به همین دلیله که خوردن قهوه بعد از کاشت مو و قبل از کاشت ممنوع شده.

 

ایجاد حساسیت دارویی

وجود کافئین بالا در بدن باعث تداخل دارویی می‌شه و حساسیت دارویی رو افزایش می‌ده. بنابراین نوشیدن قهوه قبل از انجام عمل زیبایی کاشت مو می‌تونه باعث ایجاد تداخل دارویی برای داروهای که حین و بعد از کاشت نیاز هست بشه و نتیجه این عمل زیبایی رو تحت تأثیر قرار بده.

 

مصرف قهوه بعد از کاشت مو

با بررسی نکات بیان شده افرادی که قصد پیوند مو رو دارند تصور می‌کنند که نوشیدن قهوه فقط برای قبل از کاشت مو باید متوقف شود و خوردن قهوه بعد از کاشت مو مجاز هست! در صورتی که کافئین موجود در قهوه می‌تونه برای سپری کردن دوران نقاهت بعد از پیوند مو هم دردسرساز باشه و زندگی طبیعی فرد رو مختل کند.

در ادامه بعضی از دلایلی که پزشکان مصرف قهوه و نوشیدنی‌های کافئین دار رو پس از کاشت مو ممنوع کردند ارائه کردیم، تا با شناخت بیشتری درباره عوارض قهوه پس از کاشت مو بتوانید مصرف این نوشیدنی رو کنترل کنید.

مصرف کافئین بعد از عمل کاشت مو

مصرف کافئین بعد از عمل کاشت مو

 

کند شدن روند بهبود زخم‌های جراحی

برای کاشت مو لازمه که سوراخ‌های ظریفی در نواحی که طاس و کم مو هستند ایجاد بشه و فولیکول‌ها در این نواحی قرار بگیرند. همچنین یک مرحله هم برای برداشت فولیکول‌ها از بانک مو و پیوند اون‌ها در نواحی مشخص شده در نظر گرفته شده.

در تمام این مراحل افرادی که “خوردن قهوه بعد از کاشت مو” یا قبل از این عمل زیبایی رو تجربه کردند، دچار خونریزی در نواحی زخم می‌شوند؛ و جوش خوردن زخم‌هاشون و جاگیری فولیکول‌ها و رشد اون‌ها براشون دچار مشکل خواهد شد.

 

طولانی شدن دوران نقاهت

باز موندن سوراخ‌ها و زخم‌های ایجاد شده در سر به خاطر بالا رفتن فشارخون در بدن باعث طولانی‌تر شدن دوران نقاهت نسبت به زمان تعیین شده توسط پزشک می‌شه. همچنین با توجه به باز بودن طولانی مدت زخم‌ها احتمال ایجاد عفونت در این نواحی زیاده؛ و همین موضوع نیز روی طولانی شدن دوران نقاهت مؤثر هست.

 

کند شدن روند دارو درمانی

بعد از کاشت مو در نواحی کاشت و برداشت فولیکول‌ها احساس درد وجود داره؛ و پزشکان برای کاهش درد متقاضیان مسکن‌های مختلفی رو تجویز می‌کنند. همچنین با توجه به باز بودن زخم‌های سر، امکان آلوده شدن این ناحیه و عفونت در نواحی کاشت و برداشت موها وجود داره؛ بنابراین علاوه بر مسکن‌ها متقاضیان باید آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک متخصص رو هم مصرف کنند.

خوردن قهوه بعد از کاشت مو باعث ایجاد اختلال در عملکرد این داروها می‌شه؛ بنابراین روند دارو درمانی بعد از کاشت مو کندتر از شرایط عادی خواهد بود.

 

بازه زمانی ممنوعیت مصرف قهوه قبل و بعد از کاشت مو

افرادی که قصد دارند پیوند مو رو انجام بدهند و مراحل اولیه این کار که شامل دریافت خدمات مشاوره از کلینیک زیبایی VIP تهران و ملاقات با پزشک متخصص هست رو سپری کردند، به دنبال پیدا کردن جواب این سؤال هستند که مصرف قهوه چند روز قبل و بعد از کاشت مو باید متوقف بشه!

برای اینکه اثر کافئین قهوه در بدن از بین بره و گردش خون و فشارخون حالت نرمالی داشته باشه، پزشکان توصیه می‌کنند که مصرف قهوه را حداقل 3 یا 4 روز قبل از پیوند مو متوقف کنید. البته بهتر هست برای کنار گذاشتن قهوه قبل از عمل پیوند مو حداقل یک هفته رو در نظر داشته باشید، تا اثرات این نوشیدنی از بدنتون به طور کامل برطرف بشه.

هر فردی شرایط جسمانی متفاوتی داره و زخم‌های سر ناشی از کاشت مو برای بعضی از افراد زودتر و برای بقیه دیرتر از باقی مواقع جوش می‌خوره؛ بنابراین مدت زمانی که برای توقف مصرف قهوه بعد از کاشت مو در نظر گرفته می‌شه برای افراد مختلف متفاوته.

به طور کلی تا زمانی که بهبودی کامل زخم‌ها تکمیل بشه و گرافت های مو کاشت شده شروع به رشد کنند، لازمه که متقاضیان نوشیدن قهوه رو متوقف کنند. به طور کلی حدود دو تا سه هفته برای بهبود زخم‌های کاشت مو در نظر گرفته می‌شه؛ و پس از سپری شدن این دوره زمانی متقاضی می‌تونه در صورت نیاز قهوه رو استفاده کنه.

بازه زمانی ممنوعیت مصرف قهوه قبل و بعد از کاشت مو

بازه زمانی ممنوعیت مصرف قهوه قبل و بعد از کاشت مو

 

روش‌های ترک قهوه برای کاشت مو

کسانی که روزانه چند فنجان قهوه مصرف می‌کنند و کارهاشون نیاز به تمرکز و دقت بالایی داره، موقع اقدام برای کاشت مو دچار تردیدی می‌شوند! چون ترک کردن قهوه برای این افراد می‌تونه مشکلات متعددی در پی داشته باشه و روند طبیعی زندگی اون‌ها رو مختل کنه.

یکی از بهترین روش‌هایی که برای این گروه جهت ترک قهوه وجود داره، کم کردن تدریجی مصرف قهوه قبل از کاشت مو و توقف “خوردن قهوه بعد از کاشت مو” هست. در واقع اگر روزانه مقداری از حجم قهوه مصرفی خودتان رو کم کنید و پس از چند وقت تعداد روزهایی که قهوه مصرف می‌کنید رو کاهش یدهید، به مرور می‌تونید نوشیدن قهوه رو کنار بگذارید، بدون اینکه شاهد بروز اختلالت جدی مانند بی خوبی و عدم تمرکز باشید.

سپس می‌تونید با بدنی عاری از کافئین و اثرات اون برای کاشت مو اقدام کنید؛ و چهره‌ای زیبا و جذاب رو که همیشه آرزو داشته‌ید به خودتون هدیه کنید.

 

آیا می‌توان قهوه را با چای جایگزین کرد؟

با منع شدن مصرف قهوه در دوران قبل و بعد از کاشت مو، کسانی که به نوشیدنی‌های کافئین دار علاقه دارند به سراغ انواع چای مانند چای سبز و سیاه می‌روند. این افراد تصور می‌کنند که مصرف چای قبل و بعد از کاشت مو عارضه خاصی نداره؛ و مشکلی در روند رشد فولیکول‌ها و بهبود پوست سر ایجاد نمی‌کنه.

در صورتی که این باور درست نیست! چون چای نیز یکی از نوشیدنی‌های سرشار از کافئین هست که می‌تونه صدمات زیادی برای افزایش فشارخون و خونریزی پوست سر به همراه داشته باشه. البته با توجه به اینکه امکان کاهش کافئین چای با رقیق کردن اون با آب جوش وجود داره، کسانی که به چای و فراورده‌های حاوی کافئین علاقه دارند می‌تونند چای کمرنگ رو در طول روز مصرف کنند. مصرف چای کمرنگ قبل و بعد از کاشت مو باید مدیریت شده باشه و کافئین زیادی رو وارد بدن نکنه.

 

دیگر ممنوعات بعد از کاشت مو

علاوه بر اینکه خوردن قهوه پس از کاشت مو توسط پزشکان منع شده ، کسانی که این عمل زیبایی رو انجام می‌دهند با لیست بلند بالایی از ممنوعیت‌های دیگری که نباید قبل و بعد از انجام این عمل زیبایی مصرف بشه مواجه هستند.

از جمله این موارد می‌توان به منع مصرف سیگار و الکل قبل و بعد از کاشت مو اشاره کرد. با توجه به رقیق کنندگی خون توسط الکل و کاهش اکسیژن بدن با مصرف دخانیات، کسانی که سیگار و الکل مصرف می‌کنند دوران نقاهت طولانی‌تری رو پس از کاشت مو نسبت به سایر افراد تجربه می‌کنند. چون در صورتی که اکسیژن کافی به فولیکول‌ها نرسه، سرعت بهبود زخم‌های ناشی از کاشت مو بسیار کند خواهد بود.

 

آیا شما کاندید مناسب “عمل کاشت مو هستید یا خیر ؟

نتیجه کاشت مو

 

 

همچنین مصرف الکل احتمال خونریزی رو بعد از کاشت مو افزایش می‌ده؛ و دوران نقاهت رو برای کسانی که الکل یا نوشیدنی‌های الکلی مصرف کردند طولانی‌تر می‌کنه. به همین دلیله که پزشکان توصیه می‌کنند قبل و بعد از کاشت مو باید مصرف الکل و دخانیات رو کنار بگذارید.

موارد ممنوعه دیگری که می‌تونه روی کاشت مو نتیجه اون تأثیرگذار باشد مصرف زیاد قند، شکر، نمک و روغن هست. هر کدام از این فرآورده‌ها می‌تونه احتمال دیابت و بالا رفتن خون را افزایش بده؛ و روی دیر جوش خوردن زخم‌های ناشی از کاشت مو تأثیرگذار باشه.

مواد غذایی ممنوعه در عمل کاشت مو

مواد غذایی ممنوعه در عمل کاشت مو

 

میزان مجاز مصرف قهوه بعد از دوران نقاهت کاشت مو

بعد از اینکه دوران نقاهت کاشت مو رو طی کردید و موهایتان رشد کردند و سرتان با موهای جدید پوشانده شد، این امکان براتون وجود داره که روزتون رو با نوشیدن قهوه شروع کنید. در این شرایط دیگه قهوه تأثیر زیادی روی کاشت مو و نتایج اون نخواهد داشت.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

البته قهوه عوارض کوتاه مدت و بلند مدت دیگری مانند افزایش استرس و اضطراب و بی خوبی به همراه داره؛ و پزشکان توصیه می‌کنند که بیشتر از یک فنجان قهوه در طول روز مصرف نکنید؛ بنابراین با رعایت اعتدال در مصرف این نوشیدنی کافئین داره می‌تونید از خوردن قهوه بعد از کاشت مو لذت ببرید.

 

 

سؤالات متداول+ جواب

1) تأثیر قهوه بر روی جراحی کاشت مو چیست؟
مصرف قهوه دوران نقاهت کاشت مو و احتمال خونریزی و عفونت رو بعد از انجام این عمل زیبایی افزایش می‌ده.

 

2) آیا قبل از کاشت مو خوردن قهوه مجاز هست؟
به دلیل افزایش فشارخون توصیه می‌شه که حداقل یک هفته قبل از انجام این عمل زیبایی مصرف قهوه رو متوقف کنید.

 

3) دلیل منع مصرف قهوه بعد از کاشت مو چیست؟
مصرف قهوه‌جوش خوردن زخم‌ها را پس از کاشت مو کُند می‌کنه و باعث افزایش احتمال خونریزی و طولانی‌تر شدن دوران کاشت مو می‌شه. این مشکلات می‌تونه روی روند رشد موهای تازه کاشت شده و نتیجه نهایی این عمل زیبایی هم تأثیرگذار باشه.

 

4) آیا بعد از کاشت مو می‌توانیم به جای قهوه چای سبز مصرف کنیم؟
با توجه به بالا بودن میزان کافئین موجود در چای سبز توصیه می‌شه که از مصرف این نوشیدنی قبل و بعد از عمل کاشت مو اجتناب کنید.

 

5) چند روز بعد از کاشت مو می‌توانیم قهوه بخوریم؟
پس از ترمیم کامل زخم‌ها و شروع رشد موهای کاشت شده می‌تونید روزانه میزان محدودی قهوه مصرف کنید تا روند رشد موهای سر کامل بشه.

 

6) آیا نوشیدنی برای جایگزین کردن مصرف قهوه وجود داره؟
به جای قهوه و نوشیدنی‌های حاوی کافئین می‌تونید از آب و آب میوه‌های طبیعی استفاده کنید؛ و با هیدراته کردن بدن سرعت بهبود زخم‌های ناشی از کاشت مو رو افزایش بدهید.