درد پس از جراحی پروتز سینه یکی از مشکلاتی است که برای بسیاری از افرادی که این جراحی را انجام داده اند، اتفاق می افتد. شدت این درد برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد؛ برخی افراد ممکن است کمترین درد را تجربه کنند، در حالی که برای بعضی دیگر بسیار ناراحت‌کننده و دردناک باشد. درد پس از عمل پروتز سینه وابسته به جزئیات و ویژگی‌هایی که در هر فرد وجود دارد،میباشد. در این مقاله، قصد داریم به بررسی درد پس از عمل پروتز سینه، به عنوان یک عارضه شایع، بپردازیم. همچنین، عوامل مؤثر در بروز این درد، راه‌حل‌های کاهش و مدیریت آن، و نکاتی که می‌توان در نظر داشته باشیم تا تأثیرات منفی درد پس از پروتز سینه را کاهش دهیم، را مورد بررسی قرار خواهیم داد.با ما همراه باشید

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه یک روش جراحی است که به کمک آن سایز سینه یزرگتر میشود. به طور کلی پروتزهای سینه در اشکال و اندازه های مختلف ارائه می شوند و معمولاً از سیلیکون ساخته می شوند. فرد می تواند شکل و اندازه مورد نظر را قبل از جراحی انتخاب کند. عمل پروتز سینه معمولاً توسط افرادی انجام می شود که سینه های خود را به دلیل سرطان سینه از دست داده اند یا افرادی که سینه های آنها به طور طبیعی بسیار کوچک است و یا در اثر تصادف آسیب دیده است.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

علت درد بعد از پروتز سینه

علت درد پس از عمل پروتز سینه، بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ یکی از این فاکتورها محل برش در حین عمل است، چرا که عصب های قسمت سینه و اعصاب بین دنده ای درگیر شده و باعث ایجاد درد می شود.

 علت درد بعد از پروتز سینه

علت درد بعد از پروتز سنه

علائم اولیه درد بعد از عمل پروتز سینه

میزان درد بعد از پروتز سینه در افراد مختلف متفاوت است و این بستگی به محل قرارگیری پروتز دارد. یعنی اگر پروتزها در کنار عضله قفسه سینه قرار گیرند، درد بسیار شدید می شود. به گفته پزشک، این موضوع در هفته اول تا 2 ماه بعد از عمل به حالت طبیعی بازمیگردد، زیرا ناحیه سینه به جای اولیه خود پایین می آید و حالت طبیعی خود را به دست می آورد.

آيا پروتز سینه بايد تعويض شود؟ بعد از چند سال باید تعویض شود؟

 

چگونه درد بعد از جراحی پروتز سینه را کاهش دهیم

مهمترین نکته در کاهش درد ناشی از پروتز، پزشک است. متخصص در حین عمل جراحی باید نکات ضروری جراحی را رعایت کند و بعد از عمل تمامی نکات مربوط به دوران نفاهت را از زمان عمل به بیمار یادآوری کند.
دکتر قلیچ خانی یکی از ماهرترین متخصصان در زمینه جراحی ژنیکوماستی و پروتز سینه هستند و سالهاست با تخصص کامل این کار را انجام می دهند. او تاکنون مردان و زنان بسیاری را با رعایت تمامی اصول جراحی عمل کرده است.همه کسانی که این جراحی را توسط دکتر مهدی قلیچ خانی انجام داده اند پس از جراحی پروتز سینه کمترین عوارض و کمترین درد را تجربه کرده اند.

 

چگونه درد بعد از جراحی پروتز سینه را کاهش دهیم

چگونه درد بعد از جراحی پروتز سینه را کاهش دهیم

نکاتی درباره عفونت بعد از پروتز سینه

یکی از عوارض ناشی از جراحی پروتز سینه، عفونت قفسه سینه است که یک عارضه شایع است. این یک مسئله کاملاً طبیعی است که ورود هر جسم خارجی به بدن باعث عفونت می شود.نکته مهم در اینجا این است که درد بعد از پروتز سینه تا زمانی که باعث عفونت نشود طبیعی و قابل تحمل است.

اگر میزان درد و عفونت در فرد شدید شد و به درمان دارویی پاسخ مثبت نداد، پروتز باید فوراً از قفسه سینه بیمار خارج شود، زیرا مطمئناً سلامت بدن بیش از هر موضوع دیگری مهم است. اما در صورتی که فرد اصرار به استفاده مجدد از پروتز داشته باشد، باید حداقل 6 ماه از زمان برداشتن اولین پروتز تا زمان بهبودی کامل صبر کرد.

نکات مهم در مورد کاهش تورم

البته، هر میزان درد و تورم، چه کم و چه زیاد، پس از جراحی پروتز باید با پزشک در میان گذاشته شود. اگرچه تمام دردها نگران کننده نیستند و تا حدودی طبیعی هستند، اما اطلاع دادن به پزشک ضروری است.پزشک، داروها و درمان مناسب را تجویز می کند و مشاوره می دهد و سعی می کند درد و تورم را به حداقل برساند و به تدریج مشکل را به طور کامل برطرف کند.

نکات مهم در مورد کاهش تورم

نکات مهم در مورد کاهش تورم

شایع ترین علل درد بعد از پروتز سینه

علل شایع درد پروتز سینه شامل عوامل زیر است:

 • درد در محل برش

ممکن است بعد از عمل درد در محل برش احساس کنید. پزشک باید برشی ایجاد کند تا پروتز را در بدن شما قرار دهد.

 • انقباض کپسولی

برخی افراد انقباض کپسولی را تجربه می‌کنند، وضعیتی که به دلیل سفت شدن بافت سینه در اطراف پروتز ایجاد می‌شود. این عارضه ممکن است در هر زمانی پس از جراحی شما رخ دهد. به محض بروز هر گونه تغییر، جراح خود را مطلع کنید تا بتواند اقدامات لازم را برای کاهش درد شما انجام دهد.

 • بزرگ شدن غدد لنفاوی

غدد لنفاوی زیر بغل شما ممکن است به دلایل مختلفی متورم یا دردناک شوند. ممکن است عفونتی در محل برش شما یا در بافت سینه شما وجود داشته باشد که باعث این واکنش شود. یک غدد لنفاوی ممکن است در طی جراحی پروتز سینه آسیب ببیند و باعث عفونت احتمالی شود یا در طول نقاهت رشد کند. در هر صورت، مشاوره با جراح بهترین راه برای برطرف کردن این مشکل و بازگشت به مسیر بهبودی است.

 • نکروز

بافت پستان اگر نتواند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند، می‌میرد. خون رسانی به نواحی خاصی ممکن است در طی جراحی تغییر کند یا آسیب ببیند. نکروز یک عارضه دردناک و جدی پروتز سینه است. بیشترین خطر این عارضه درست بعد از عمل است که برش در حال بهبود است.مراجعه به پزشک در اسرع وقت می تواند آسیب و خطرات این عمل را محدود کند. استعمال دخانیات احتمال نکروز را تا حد زیادی افزایش می دهد زیرا پس از مصرف دخانیات اکسیژن کمتری در جریان خون شما جریان دارد.

 

برای کنترل درد بعد از پروتز سینه چه باید کرد؟

احتمالا جراح دارویی برای کنترل درد تجویز می‌کند. اگر با داروهای تجویز شده تسکین پیدا نکردید، بهتر است برای بررسی بیشتر به پزشک فوق تخصص جراحی پستان مراجعه کنید.

در ادامه چند نکته برای تسکین درد پروتز برای شما آورده‌ایم که این موارد به شرح زیر است:

 • استراحت کردن بعد از عمل
 • خودداری از بلند کردن اجسام سنگین به مدت دو تا سه هفته
 • مصرف غذاهای سبک برای رفع ناراحتی معده
 • هیدراته نگه داشتن بدن
 • مصرف تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • پیاده روی در صورت تایید پزشک
 • استفاده از یخ طی چند روز اول به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه
 • استفاده از سوتین‌های مخصوص پس از جراحی

عوارض احتمالی ناشی از این جراحی توسط پزشک به شکل زیر ارائه می شود:

 • درد بعد از عمل
 • آسیب و تورم بلافاصله بعد از عمل
 • احساس سفتی غیر طبیعی در بافت پستان
 • چرخش پروتزهای قفسه سینه
 • عفونت در محل پروتز
 • مشکلات در شیردهی
 • وارد شدن آسیب به نوک پستان
 • نارضایتی از نتایج جراحی

 

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم درباره درد بعد از پروتز سینه تورم و التهاب+ راه درمان اطلاعات کامل و جامعی در اختیارتون بزاریم. اگر در مورد هریک از عمل های جراحی سینه سوالی داشتید میتوانید در واتساپ به ما پیام بدید و یا فرم مشاوره تکمیلی را پر کنید.اگر تجربه جراحی سینه داشتید برای ما بنویسید که برای کاهش درد بعد از پروتز سینه چه دارو هایی مصرف کردید و چه راهکاری انجام دادید تا دیگران هم استفاده کنند.

آیا شما کاندید عمل پروتز سینه هستید یا خیر؟ سوالی دارید بپرسید

واتساپ