بعضی از کودکان با نوعی ناهنجاری به دنیا می‌آیند که به افتادگی پلک معروف هست. این ناهنجاری چشمی ممکن هست فقط در یکی از چشم‌های کودک پدید آمده باشد یا هر دو چشم کودک را درگیر کند. دلایل به وجود آمدن این مشکل در کودکان بسیار هست. اما خبر خوب این هست که افتادگی پلک کودکان به‌ طور کامل قابل درمان هست. درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران روش‌های مختلفی دارد و پزشک با توجه به نوع و مقدار افتادگی پلک در کودک، روش آن را انتخاب می‌کند.

گاهی اوقات افتادگی پلک کودک به‌اندازه‌ای هست که باید پس از تولد درمان شود. گاهی نیز می‌توان دو یا سه سال صبر کرد و پس از آن به درمان پلک کودک پرداخت.

همچنین بسیاری از متخصصان عقیده دارند در مواردی که افتادگی پلک خللی در بینایی کودک به وجود نمی‌آورد، بهتر هست تا بزرگ‌سالی او صبر شود. در این‌ گونه موارد عمل جراحی بعد از 18 سالگی کودک انجام می‌شود.
با کلینیک vip همراه باشید تا راه‌های درمان این ناهنجاری چشمی در کودکان، و علت آن را بدانیم.

 

نتیجه بلفاروپلاستی پلک بالا

نتیجه بلفاروپلاستی پلک بالا

افتادگی پلک مادرزادی چیست؟

افتادگی پلک مادرزادی در نوزادان به‌دلیل رشد ناکامل ماهیچه بالابرنده پلک در زمان جنینی اتفاق می‌افتد. این ناهنجاری چشمی با افتادگی یک یا هر دو پلک همراه هست. افتادگی پلک‌های نوزادان می‌تواند درجه‌های مختلفی داشته باشد. افتادگی شدید پلک باید در ماه‌ ها یا سا‌ل‌ های اولیه تولد کودک درمان شود تا عوارض آن دامن‌گیر کودک نشود.
افتادگی پلک می‌تواند به عوارض مختلفی در کودک بیانجامد که درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران از این پیامدها جلوگیری می‌کند. انحراف چشم، تنبلی چشم و نداشتن تعادل در راه رفتن از نمونه عوارض افتادگی پلک‌ها در کودکان هست.

جهت مشاوره رایگان و تماس کارشناسان ما با شما لطفا فرم زیر را پر کنید

نشانه‌های افتادگی پلک مادرزادی چیست؟

گاهی اوقات افتادگی پلک در کودکان مشخص هست و نیاز به معاینه ندارد. اما گاهی نیز درصد افتادگی پائین هست و نیاز هست تا یک پزشک متخصص کودک را معاینه کند. پزشک متخصص با بررسی بلندی پلک‌های کودک و ارزیابی قدرت ماهیچه‌های آنها به این نکته پی می‌برد. همچنین با تست بینایی به اندازه‌گیری میدان دید کودک می‌پردازد.

علائم افتادگی پلک مادرزادی

* تقارن نداشتن پلک‌ها.
* خستگی زودرس چشم‌ها
* محدودیت میدان دید کودک
* اختلال در دید، مانند دوبینی
* بالا بردن ابروها در زمان دیدن

دلایل افتادگی پلک مادرزادی:

 •  فلج شدن عصب کرانیال
 •  آسیب و ضربه در زمان تولد نوزاد
 •  تومورهای پلک یا حدقه چشم
 •  ضعیف بودن ماهیچه پلک
 •  بیماری‌های مختلف مانند میاستنی گراویس

پیامدهای افتادگی پلک در کودکان:

افتادگی یک یا هر دو پلک، تنها زیبایی چهره کودک شما را خدشه‌ دار نمی‌کند. این ناهنجاری چشمی می‌تواند منجر به مشکلات دیگری در کودک شما شود که درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران از بروز آنها جلوگیری می‌کند.

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان

* دوبینی:

گاهی افتادگی پلک همراه با دوبینی کودک همراه هست. در چنین شرایطی کودک تصویری واضح از اطراف خود نمی‌بیند.

* انحراف چشم:

گاهی نیز افتادگی پلک در کودکان با انحراف چشم همراه هست. این انحراف می‌تواند به‌سمت بینی یا بیرون باشد.

* تنبلی چشم:

یکی از مشکلاتی که کودکان در صورت درمان نشدن افتادگی پلک به آن دچار می‌شوند، تنبلی چشم است.

* مشکلات دیگر:

سرگیجه، نداشتن تعادل و دیر راه افتادن هم از پیامدهای افتادگی پلک در کودکان هست.

چرا درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران مهم است؟

افتادگی پلک، به‌ویژه زمانی‌که شدید باشد، گستره دید کودک را محدود می‌کند. محدودیتی که به کم شدن قدرت بینایی کودک، و در مواردی، به کم‌بینایی شدید منجر می‌شود. از طرف دیگر، کسانی که دچار افتادگی پلک شدید هستند، برای دیدن بهتر دوروبر خود مجبورند ابروهای خود را بالا ببرند تا بتوانند بهتر ببینند. این کار نیز باعث مشکلات مختلفی در فرد می‌شود که سردرد یکی از بدیهی‌ترین آنهاست.

شماره تماس: 09120634472

بدین ترتیب هرچه افتادگی پلک در کودکان شدیدتر باشد، درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران باید زودتر انجام شود تا آنها به کم‌بینی و تنبلی چشم دچار نشوند.

درمان افتادگی پلک در کودکان

درمان افتادگی پلک در کودکان

پزشکان در درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران به چند گزینه مهم توجه دارند:

 1. سن کودک چقدر است؟
 2.  یک چشم کودک دچار افتادگی پلک است یا هر دو چشم او به این مشکل دچار هستند؟
 3.  بلندی پلک چقدر است؟
 4. آیا ماهیچه بالابرنده پلک می‌تواند کار خود را به‌درستی انجام دهد؟
 5.  مقدار قدرت ماهیچه بالابرنده پلک در چه حدی است؟
 6.  حرکات چشم چگونه است؟

روش‌های درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران:

پزشکان متخصص روش‌های مختلفی را در درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران به کار می‌گیرند:

1- جراحی منقبض کردن ماهیچه‌های پلک:

در این روش درمانی، برشی روی پوست پلک ایجاد می‌شود. پس از آن تاندون پلک با کمک چند بخیه سفت می‌شود و پلک دوخته می‌شود. چنانچه این عمل جراحی با بی‌حسی انجام شود، نتیجه بهتری به دست می‌آید. در زمانی که بیمار هوشیار است، از او خواسته می‌شود تا پلک‌های خود را باز و بسته کند. به این ترتیب تلاش می‌شود تا عمل روی پلک با بهترین نتیجه به پایان برسد. بخیه‌های زده‌ شده روی تاندون هم جذبی هستند و خود به‌ خود از بین می‌روند.

جراحی منقبض کردن ماهیچه‌های پلک

جراحی منقبض کردن ماهیچه‌های پلک

2- برداشتن ماهیچه بالابرنده پلک:

زمانی که ماهیچه بالابرنده کارکرد خوبی نداشته باشد، نیاز هست تا برداشته شود. در این عمل جراحی که برای درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران انجام می‌شود، ماهیچه بالابرنده پلک با چند بخیه سفت می‌شود.

3- برداشتن ماهیچه مولر:

در این عمل جراحی برشی در بخش داخلی پلک بالا زده می‌شود. یکی از ماهیچه‌های پلک مولر نام دارد و در این روش، لایه‌ای از این ماهیچه به کمک چند بخیه سفت و کوتاه می‌شود. پس از سه هفته بخیه‌ها برداشته می‌شوند. این جراحی فقط روی بیمارانی صورت می‌گیرد که معاینه‌های چشمی آنها گویای نتیجه گرفتن از این جراحی است.

4- جراحی Fasanella-Servat:

این جراحی مناسب کودکانی هست که افتادگی خفیف پلک مادرزادی دارند. در این جراحی، بخش داخلی پلک برش می‌خورد و درمان بر روی آن انجام می‌گیرد.

5- جراحی بالا کشیدن پیشانی:

هنگامی که ماهیچه بالابرنده پلک ضعیف هست و قدرت بالا نگه داشتن پلک را ندارد، پزشکان ممکن است رو به این عمل جراحی بیاورند. در جراحی بالا کشیدن پیشانی، از ماهیچه پیشانی برای بالا کشیدن پلک استفاده می‌شود.

در این روش درمانی یک اسلینگ بین پیشانی و پلک قرار داده می‌شود. همچنین جراح برای بالا بردن پیشانی از ترکیبات سنتتیک مانند سیلیکون، یا بخشی از بدن بیمار مانند تاندون بخش بیرونی ران استفاده می‌کند.

6- بلفاروپلاستی، درمان افتادگی پلک با ماندگاری همیشگی:

عمل جراحی قطعی و برگشت‌ ناپذیر پلک‌ها بلفاروپلاستی نام دارد. جراحی بلفاروپلاستی درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران هم هست. این عمل جراحی در بیشتر موارد بر روی افراد بزرگ‌سال با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد.

البته در مواردی هم که بیمار ترس زیادی از عمل جراحی دارد یا موارد دیگر، بلفاروپلاستی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

عمل جراحی بلفاروپلاستی هم مانند بسیاری از جراحی‌های سبک دیگر، با بیهوشی یا بی‌حسی موضعی آغاز می‌شود. پس از آن پلک بالا از جای مناسبی برش داده می‌شود و سپس پوست اضافه پلک جدا می‌شود. اکنون نوبت به برداشتن چربی از زیر پلک است.

البته تنظیم ماهیچه‌های بالابرنده پلک هم قدم بعدی است که باید انجام شود. پس از آن پلک بخیه شده یا با لیزر به هم چسبانده می‌شود.
عمل بلفاروپلاستی بر روی پلک‌های پائین هم صورت می‌گیرد.

البته دلیل این عمل چروک زیر چشم و افتادگی پلک پائین هست. پلک‌های پائین را می‌توان از داخل پلک یا از بیرون برش داد. جراحی پلک‌های پائین هم با برداشتن چربی‌های اضافی زیر پوست پلک و برداشتن پوست اضافی پلک همراه است. بخیه زدن پلک‌های پایین هم مانند پلک‌های بالا است.

چگونگی جراحی درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران:

در عمل جراحی منقبض کردن ماهیچه چشم، ابتدا به بیمار بی‌حسی داده می‌شود. چشم بیمار هم با قطره‌ای بی‌حس می‌شود. پس از آن محل برش بر روی پلک بیمار مشخص می‌شود.

محل برش‌ها باید به‌گونه‌ای باشند که در چین پلک‌ها مخفی شوند. اکنون پزشک تاندون بالابرنده را پیدا می‌کند و آن را با استفاده از بخیه جمع می‌کند.

پس از آن، در صورت به هوش بودن بیمار، از او خواسته می‌شود تا چشمش را باز کند تا در صورت درست بودن جای بخیه‌ها، عمل جراحی قطعی و نهایی شود. پس از آن پوست پلک با بخیه‌های جذبی دوخته می‌شود.

البته اگر روند برش دادن پلک با پرتو لیزر صورت گرفته باشد، چسباندن آن هم با لیزر انجام می‌شود. آنچه مهم هست این نکته است که پس از جراحی هیچ جای بخیه و اسکاری بر روی پلک دیده نمی‌شود.

در جراحی ماهیچه مولر نیز برشی در داخل پلک زده می‌شود و ماهیچه مولر با استفاده از بخیه‌های غیرجذبی کوتاه می‌شود. بخیه‌ها در این عمل جراحی حدود سه هفته پس از جراحی کشیده می‌شوند.

برش پلک در جراحی ماهیچه مولر هم در چین‌های پلک پنهان می‌شود و دیده نمی‌شود. عمل جراحی هر پلک حدود 45 دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد.

اگر هر دو پلک نیاز به جراحی داشته باشند، بهتر است درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران در یک جلسه انجام شود. به این ترتیب جراحی نتیجه بهتری دارد و تقارن پلک‌ها حفظ می‌شود.

انجام جراحی پلک در یک روز

انجام جراحی پلک در یک روز

برتری‌های درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران:

درمان افتادگی پلک در کودکان برتری‌های بسیاری دارد:
* میدان دید کودکان را بیشتر می‌کند.
* کیفیت بینایی را در کودکان بالا می‌برد و باعث می‌شود تا کودکان تصویر واضح‌تری ببینند.
* زیبایی چهره کودکان بیشتر می‌شود.
* اعتمادبه‌نفس کودکان و نوجوانان بالاتر می‌رود.
* هر دو پلک را با هم متقارن و هم‌شکل می‌سازد.
هزینه درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران چقدر است؟

هزینه جراحی افتادگی پلک مادرزادی به گزینه‌های مختلفی بستگی دارد که از میان آنها به چند مورد اشاره می‌کنیم:

* نخستین عامل موثر در هزینه درمان آن هست که فقط یک چشم کودک درگیر این مشکل شده یا هر دو پلک چشم‌ها باید جراحی شوند.

* دومین نکته نوع عمل جراحی هست  که باید بر روی پلک فرد انجام شود. هر عمل جراحی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و تخصص خاص خود را می‌طلبد.

* بی‌هوش یا بی‌حس کردن بیمار برای عمل جراحی هم در مقدار هزینه آن موثر هست. بیهوش کردن بیمار نیاز به پزشک بیهوشی دارد که هزینه عمل را بالاتر می برد.

* نوع تکنیک و روش جراحی هم متفاوت است. جراحی‌های پیشرفته‌تر نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن‌تری دارند. این عامل هم روی هزینه جراحی اثرگذار است.

* تخصص و تجربه پزشک عامل تعیین‌کننده دیگری در برآورد هزینه عمل جراحی است.

* دستمزد پزشک هم در مناطق مختلف کشور ما با هم متفاوت است.

* داروها، آزمایش‌ها و موارد دیگر پیش و پس از جراحی درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران را هم نباید نادیده گرفت.

مشاهده نمونه کار های جراحی پلک در اینستاگرام

کلینیک vip، بهترین کلینیک درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران:

افتادگی پلک دلیل‌های مختلف و درمان‌های متفاوتی دارد. پیش‌تر به روش‌های درمانی افتادگی پلک مادرزادی اشاره شد. از ویژگی‌های کلینیک تخصصی vip، داشتن تجربه بسیار در درمان افتادگی‌های پلک مادرزادی و انواع دیگر افتادگی پلک هست.

این کلینیک می‌تواند بهترین انتخاب برای همه کسانی باشد که در جست‌وجوی کلینیک و پزشکانی باتجربه برای درمان این ناهنجاری چشمی هستند.

پرسش‌های متداول:

1- آیا افتادگی پلک مادرزادی در زمان تولد مشخص است؟
بله، گاهی افتادگی پلک مادرزادی در زمان تولد مشخص است. اما همیشه هم این مشکل به‌خوبی نمایان نیست. بعضی اوقات مدتی پس از تولد این مشکل نمودار می‌شود.
2- آیا جراحی افتادگی پلک مادرزادی عوارضی هم دارد؟
مانند همه جراحی‌های چشمی، این جراحی هم می‌تواند عوارضی داشته باشد. از نمونه عوارض این عمل جراحی می‌توانیم به تورم، کبودی، درد و حتی عفونت اشاره کنیم.
3- آیا در زمان جراحی افتادگی پلک، چشم‌ها بسته است؟
خیر، در تمام مدت جراحی افتادگی پلک، چشم‌ها باز است و فقط اطراف چشم بیمار با پانسمان‌های مخصوص پوشانده می‌شود.
4- آیا پس از جراحی پلک می‌توان به حمام رفت؟
بله، حمام کردن پس از جراحی اشکالی ندارد. فقط نباید صورت و پلک‌های جراحی‌شده را به‌صورت مستقیم زیر شیر آب بگیرید. برای شستن صورت و پلک‌ها کافی است آب را به آرامی، و با دست بر روی صورت خود بریزید. دقت کنید تا کف صابون و شامپو به داخل چشم‌های شما نرود.
5- استراحت پس از جراحی بلفاروپلاستی چقدر است؟
جراحی بلفاروپلاستی عملی سرپایی است و نیاز به بستری شدن ندارد. اما برای پیشگیری از عفونت و وارد شدن آلودگی به چشم بهتر است سه روز در خانه بمانید و پس از آن به روال معمول زندگی برگردید.
6- مراجعه بعدی به پزشک، پس از جراحی بلفاروپلاستی چه زمانی است؟
به‌طور معمول یک هفته پس از عمل جراحی، بیمار به وسیله پزشک معاینه می‌شود و مراجعه و معاینه بعدی دو تا سه ماه بعد خواهد بود.
سخن پایانی:

یک نکته را به خاطر داشته باشید! برخلاف بسیاری از بیماری‌ها، افتادگی پلک در کودکان با گذشت زمان بهبود پیدا نمی‌کند. درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران با روش‌های خاصی صورت می‌گیرد که بیشتر آنها با چاقوی جراحی سروکار دارند. اما در صورت داشتن کودکی با این ناهنجاری مادرزادی نگران نباشید! راه‌های درمان افتادگی پلک مادرزادی در تهران شناخته شده‌اند. پزشکان متخصص ما نیز در کلینیک vip با داشتن سابقه‌ای درخشان در درمان این بیماری در کنار شما هستند.

برای شروع عکس خود را در واتس آپ برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند که آیا شما کاندید مناسب “بلفاروپلاستی” هستید یا خیر.*

واتساپ