برای درک تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی لازم است که تعریف کوتاهی از هرکدام داشته باشیم. کانتوپلاستی در واقع جراحی گوشه چشم است که به چشم حالت کشیده و گربه ای می دهد.

بلفاروپلاستی اما تعریف گسترده تری دارد و شامل جراحی کلی پلک بالا، پایین و یا هر دو پلک است.

برای مقایسه کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

جهت ویزیت مجازی جراحی پلک و پاسخ گویی به سوالات فرم زیر را تکمیل کنید​

فرق کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

کانتوپلاستی یک روش جراحی است که گوشه خارجی چشم را که به نام کانتوس جانبی شناخته می ‌شود بازسازی یا تغییر شکل می ‌دهد تا ظاهری با چشم پهن ‌تر یا بادام شکل ایجاد کند.

هدف از کانتوپلاستی سفت کردن پلک های افتاده، ایجاد چشم بازتر و تقویت بینایی با رسیدگی به شرایطی مانند اکتروپیون (چرخش پلک پایین به سمت بیرون) و آنتروپیون (چرخش پلک پایین به سمت داخل) است.

روش های کانتوپلاستی شامل سفت کردن و تغییر موقعیت تاندون کانتال جانبی است که می تواند از طریق روش های کانتوپلاستی جانبی یا اپی کانتوپلاستی انجام شود.

در مقابل، بلفاروپلاستی یک روش جراحی گسترده‌ تر است که شامل جراحی زیبایی یا عملکردی پلک‌ های فوقانی و یا تحتانی است.

هدف اصلی بلفاروپلاستی بهبود ظاهر پلک ها با کاهش علائم پیری مانند پوست اضافی، چربی و شلی عضلات است.

تکنیک ‌های بلفاروپلاستی شامل برداشتن یا تغییر موقعیت پوست، چربی و ماهیچه‌ های اضافی پلک‌ های بالا و پایین برای دستیابی به ظاهری جوان ‌تر و با طراوت است.

در حالی که کانتوپلاستی عمدتاً بر روی گوشه های خارجی چشم متمرکز است، بلفاروپلاستی کل ناحیه پلک، از جمله پلک های بالا و پایین را درمان می کند.

هم کانتوپلاستی و هم بلفاروپلاستی را می توان به دلایل زیبایی و پزشکی انجام داد، مانند بهبود بینایی با رفع مشکلاتی مانند پتوز (افتادگی پلک فوقانی) و اکتروپیون.

فرق کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی در عوارض

ممکن است خطرات یا عوارض خاصی در ارتباط با کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی وجود داشته باشد.

خطرات و عوارض کانتوپلاستی

برخی از عوارض کانتوپلاستی عبارتند از: عدم رفع مشکل، افتادن بخیه ها، تورم اطراف بخیه ها، مشکلات عملکرد مجرای اشکی، عقب رفتن پلک، دوبینی و به ندرت فلج عصب صورت که منجر به ضعف یا فلج در صورت می شود.

سایر خطرات مرتبط با روش های کانتوپلاستی ممکن است مربوط به مسائلی چون عفونت، درد در حین ترمیم و خوب شدن، خونریزی در بیماران مبتلا به شرایط هموراژیک، حساسیت به نور، اکتروپیون، عود افتادگی پلک، چشم های نامتقارن و نیاز احتمالی به جراحی بعدی به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست با افزایش سن باشد.

خطرات و عوارض بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی، مانند هر جراحی، خطراتی مانند عفونت، خونریزی، مشکل در بستن چشم ها یا سایر مشکلات پلک، جای زخم، آسیب به ماهیچه های چشم، تغییر رنگ پوست، تاری دید موقت یا به ندرت، از دست دادن بینایی به دنبال دارد.

سایر خطرات رایج بلفاروپلاستی شامل خشکی و تحریک چشم و ایجاد شرایطی مانند اکتروپیون (چرخش پلک پایین به سمت بیرون) و انتروپیون (چرخش پلک پایین به سمت داخل) است.

خطرات نادر اما جدی شامل کوری و عوارض آمبولی است که ممکن است منجر به حمله قلبی، ترومبوز ورید عمقی یا سکته شود.

مراقبت های کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

بیمارانی که شرایط پزشکی خاصی دارند، مانند کسانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند؛ از ضربان ‌ساز استفاده می ‌کنند یا مبتلا به بیماری ‌های عفونی پوستی، ممکن است کاندیدای مناسبی برای کانتوپلاستی یا بلفاروپلاستی نباشند.

افرادی که دارای پوست یا چربی اضافی روی پلک هستند ممکن است به جای جراحی پلاسما جت یا بلفاروپلاستی بدون جراحی، به اصلاح به کمک جراحی نیاز داشته باشند.

برای بیماران مهم است که قبل از انجام هر دو روش کانتوپلاستی یا بلفاروپلاستی، خطرات و عوارض احتمالی را به طور کامل با پزشک متخصص خود در میان بگذارند.

تفاوت مرابتهای کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی در زمان ریکاوری

زمان لازم برای ریکاوری و بهبود کامل بعد از عمل کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی ممکن است کمی با هم تفاوت داشته باشند.

زمان ریکاوری کانتوپلاستی

مراقبت هایی که بعد از کانتوپلاستی باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • بهبودی کامل بعد از کانتوپلاستی در بیشتر موارد ممکن است چند هفته طول بکشد.
  • جراح معمولاً بخیه ها را در عرض 2 روز تا 1 هفته پس از جراحی برمی دارد.
  • در هفته اول پس از کانتوپلاستی، بیمار باید استراحت کافی به چشمان خود بدهد.
  • تورم و قرمزی اولیه به تدریج از بین می رود و ممکن است نیازی به درمان خاصی نباشد.
  • معمولاً بیماران حدود 1 هفته پس از جراحی کانتوپلاستی می توانند به سر کار بازگردند.
زمان بهبودی بلفاروپلاستی

پس از جراحی بلفاروپلاستی، بهتر است بیمار برای بهبودی اولیه 12 هفته از محل کار خود مرخصی بگیرند. اما در هر صورت احتمال مواجهه با موارد زیر وجود دارد:

  • کبودی و تورم اطراف چشم معمولاً در 2 هفته اول پس از عمل کاهش می یابد.
  • با این حال، برخی از تورم ممکن است در برخی موارد تا 8 هفته طول بکشد.
  • نتایج نهایی بلفاروپلاستی ممکن است تا چند ماه پس از جراحی کاملاً مشخص نباشد.
  • عواملی مانند سلامت کلی بیمار، سن، کیفیت پوست و وسعت عمل می توانند بر جدول زمانی بهبودی بلفاروپلاستی تأثیر بگذارند.
مقایسه

کانتوپلاستی معمولاً در مقایسه با بلفاروپلاستی با نقاهت 12 هفته ای، دوره نقاهت کوتاه ‌تری دارد که می ‌تواند 4 و 6 هفته برای بهبود اولیه و تا چندین ماه برای دستیابی به نتایج نهایی طول بکشد.

هر دو روش شامل درجاتی از تورم و کبودی هستند، اما بیماران کانتوپلاستی معمولاً عوارض جانبی کمتری را تجربه می ‌کنند.

وسعت جراحی یک عامل کلیدی است، زیرا کانتوپلاستی یک روش هدفمندتر است در حالی که بلفاروپلاستی ممکن است شامل تغییرات گسترده تری در پلک های بالا و یا تحتانی باشد.

فرق کاندیدای کانتوپلاستی در مقابل بلفاروپلاستی

کانتوپلاستی عمدتاً برای مواردی که گوشه خارجی چشم را تحت تأثیر قرار می ‌دهند، مانند اکتروپیون، انتروپیون، شلی پلک و کراتوپاتی، هم مزایای عملکردی و هم از نظر زیبایی کاربرد دارد.

در مقابل، بلفاروپلاستی عمدتاً بر برداشتن پوست و چربی اضافی از پلک‌ های بالا و پایین برای بهبود ظاهر کلی چشم ‌ها و ایجاد ظاهری زیباتر با چشمانی درشت تر متمرکز است.

ملاحظات کلیدی برای کانتوپلاستی شامل دانش دقیق آناتومی اطراف چشم، پیچیدگی کانتوس داخلی و جانبی و رویکردهای فردی است.

هدف کانتوپلاستی زیبایی، تغییر زاویه کانتال جانبی، با ملاحظات ویژه برای زمینه‌های فرهنگی مختلف مانند بیماران آسیایی و غربی است.

بیمارانی که این روش‌ ها را در نظر می ‌گیرند باید تحت ارزیابی‌ های کامل قبل از عمل، از جمله معاینات چشمی، ارزیابی شلی پلک تحتانی و معاینات فیزیکی قرار گیرند.

برای اطلاعات بیشتر درباره تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی از منابع خارجی می توانید اینجا کلیک کنید.

کاندیدای کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی بدون جراحی

آیا روش های غیرجراحی برای کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی وجود دارد که بتوان به موارد مشابهی دست یافت؟ در ادامه درباره این موضوع توضیح بیشتری داده شده است.

چندین راهکار غیرجراحی وجود دارد که می ‌تواند بدون نیاز به روش‌ های تهاجمی مانند کانتوپلاستی یا بلفاروپلاستی، جوان‌ سازی و بهبود ناحیه چشم را فراهم کند:

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس می ‌تواند به طور موقت ماهیچه ‌هایی را که باعث ایجاد چین و چروک‌ های پویا می ‌شوند، شل کرده و ابرو را بالا ببرد و در نتیجه ظاهری بازتر و جوان‌ تر به چشم بدهد.

تزریق ژل و فیلر

پرکننده ‌های پوستی و کلاژن سازها، مانند محصولات مبتنی بر اسید هیالورونیک، می‌ توانند حجم و چین و چروک ‌های سطح چشم و اطراف چشم را ترمیم کنند.

فرکانس رادیویی

درمان ‌های میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی می‌ توانند تولید کلاژن را برای سفت کردن و صاف کردن پوست اطراف پلک‌ های بالا و پایین تحریک کنند.

روش PRP

درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) که اغلب در ترکیب با میکرونیدلینگ استفاده می شود، با مهار فاکتورهای رشد بدن باعث جوانسازی طبیعی پوست می شود.

لایه برداری با لیزر

روش‌ های لایه‌ برداری پوست با لیزر می‌ توانند علائم پیری مانند خطوط ریز، چین و چروک و تغییر رنگ در ناحیه چشم را کاهش دهند.

این تکنیک‌ های غیرجراحی می ‌توانند پیشرفت‌ های قابل ‌توجهی در ظاهر ناحیه چشم ایجاد کنند؛ اما ممکن است نتایج چشمگیر و طولانی ‌مدتی را که با روش‌ های جراحی مانند کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی ممکن است، به دست نیاورند.

بیماران باید با یک متخصص جراح زیبایی مشورت کنند تا بهترین اقدام را برای نیازها و اهداف فردی خود تعیین کنند.