علت جمع شدن آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک چیست؟ اضافه‌وزن و چاقی موضوعی هست که افراد زیادی در طول زندگی خودشون با اون مواجه هستند. به همین دلیله که رژیم‌های غذایی متنوع و فعالیت بدنی برای کاهش وزن ابداع شده، تا کسانی که به خاطر زیاده‌روی در مصرف خوراکی و … دچار چاقی شدند، با چند ماه برنامه غذایی منظم و ورزش بتونند به تناسب اندام برسند.

اما چاقی همیشه با ورزش و رژیم از بین نمی‌ره. چون گاهی مواقع چربی‌های شکمی که نواحی خاصی از بدن رو در بر گرفتند بسیار سرسخت و حل نشدنی هستند. مخصوصاً در نواحی مانند ناحیه اطراف ناف، بازوها، پهلوها یا زیر غبغب که امکان ورزش دادن اون‌ها یا تأثیر فعالیت بدنی روشون کم هست، این چربی‌ها بعد از کاهش وزن همچنان دیده می‌شوند.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

لیپوماتیک یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن این چربی‌ها هست. فقط قبل از انجام این عمل زیبایی باید بدونید که لیپوماتیک نیز عوارض متعددی داره. یکی از این عوارض سروما یا آب آوردن ناحیه عمل شده مخصوصاً برای بخش شکمی هست. در این مطلب کلینیک زیبایی VIP تهران علت این مشکل و روش درمان اون رو شناسایی کردیم.

راه های از بین رفتن چاقی

راه های از بین رفتن چاقی

نحوه انجام عمل زیبایی لیپوماتیک

برای انجام لیپوماتیک پزشک متخصص ابتدا ناحیه‌ای که نیاز به عمل داره رو بررسی می‌کنه. سپس آزمایش‌های لازم برای تأیید سلامتی جسمانی فرد مورد نظر تجویز خواهند شد. در قدم بعدی پزشک نواحی که نیاز به برداشتن چربی دارند رو با کمک داروهای مخصوص بی‌حس می‌کنه.

سپس برش‌های ظریفی در این ناحیه ایجاد می‌شه تا لوله‌های برداشت چربی از درون اون‌ها وارد بدن بشه. پس از عبور لوله‌های کانولا، ارتعاش‌های ایجاد شده توسط اون‌ها چربی‌ها را به حالت مایع تبدیل می‌کنند. در مرحله بعد چربی‌های مایع شده با کمک لوله‌ها از بدن خارج می‌شوند.سپس ناحیه برش داده شدن بخیه زده می‌شه و متقاضی برای گذروندن دوران نقاهت به منزل می‌ره.

 

سروما یا جمع شدن آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک

جمع شدن آب زیرپوست بعد از انجام عمل لیپوماتیک تحت عنوان سروما شناخته می‌شه. سروما یکی از عوارض لیپوماتیک و عمل‌های جراحی دیگری مانند لیپوساکشن هست. این عارضه به طور معمول 10 تا 15 روز بعد از انجام عمل زیبایی دیده می‌شه.

سروما یا آب زیرپوستی به طور معمول چند روز تا چند هفته بعد از عمل از بین می‌ره؛ اما در صورتی که این موضوع همراه با تورم و دردناک شدن شکم باشه باید با پزشک متخصص برای درمان اون مشورت کنید.

علت سروما یا آب آوردن شکم بعد لیپوماتیک

چرا جمع شدن آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک رخ می‌ده؟ این سؤال رو اغلب کسانی که این عمل زیبایی رو انجام داده‌اند مطرح می‌کنند. چون تجمع آب در ناحیه شکم یا … می‌تونه برای متقاضیان نگران کننده باشه.

این آب که به عنوان مایع میان بافتی نیز شناخته می‌شه، به خاطر فاصله‌ای که بین پوست و بافت‌های دیگر بدن ایجاد شده به وجود میاد. تجمع آب در ناحیه لیپوماتیک برای افزایش قابلیت ترمیم بافت‌های بدن از عمل هست؛ بنابراین به طور طبیعی رخ دادن این موضوع جای نگرانی نداره.

نمونه تصاویر قبل و بعد از پیکر تراشی کلینیک vip تهران

به طور معمول پزشکان برای تخلیه این آب از لوله‌های مخصوص یا تیوب استفاده می‌کنند. با این وجود، به خاطر اینکه تجمع آب در بدن به خاطر تخریب بافت‌های بدن در حد قابل توجهی رخ می‌ده، حتماً باید درمان اون جدی بگیرید.

تجمع آب در ناحیه لیپوماتیک

تجمع آب در ناحیه لیپوماتیک

نشانه‌های سروما بعد از لیپوماتیک

برای تشخیص “جمع شدن آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک”، لازمه که نشانه‌های سروما رو بشناسید. به طور معمول تجمع آب زیرپوست، سرگیجه، تغییرات فشارخون، تغییر ضربان قلب و گیجی و تب و لرز از عوارض رایج این عمل زیبایی هستند.

اگر علاوه بر این عوارض نشانه‌های زرد بودن آب سروما یا بد بودن و خونی بودن آن نیز قابل مشاهده بودند، احتمال عفونت زخم یا تبدیل شدن سروما به آبسه یا هماتوم وجود داره.
در صورتی که سروما به هر کدام از این مشکلات تبدیل بشه، باید به دنبال درمان جدی اون‌ها باشید. چون عفونت یا هماتوم می‌تونه مشکلات زیادی مانند تخریب بافت‌های حل عمل در پی داشته باشه.

روش‌های پیشگیری از تجمع آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک

برای اینکه بتونید دوران نقاهت پس از لیپوماتیک رو بدون مشکل سپری کنید، لازمه که روش‌های پیشگیری از جمع شدن آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک رو بشناسید. در ادامه متداول‌ترین راه‌هایی که برای درمان این مشکل و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت با موفقیت کمکتون می‌کنه را جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم.

• قرار دادن درن های مخصوص در محل زخم و مراقبت از اون‌ها تا زمان تخلیه کامل آب شکم و…

• استفاده از گن‌های مخصوص برای پیشگیری از تجمع آب در بدن و تقویت خاصیت کشسانی پوست

• ماساژ دادن ناحیه لیپوماتیک شده طبق دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک متخصص

• پیاده‌روی و داشتن فعالیت‌های روزانه سبک

روش‌های درمان سروما بعد لیپوماتیک

اگر با وجود رعایت نکات دوران نقاهت و انجام توصیه‌های پزشک با مشکل سروما در دوران نقاهت یا بعد از اون مواجه شدید، باید تخت درمان قرار بگیرید تا قبل از تبدیل شدن سروما به آبسه و… بتونید اون رو درمان کنید. روش‌های کلی که برای درمان سروما لیپوماتیک وجود دارند رو در ادامه براتون ارائه کردیم.

1] دارودرمانی سروما

با توجه به شدت سروما و دردناک بودن یا نبودن اون، پزشکان متخصص از داروهای مناسب برای درمان این مشکل استفاده می‌کنند. در صورتی که سروما با عفونت و درد همراه باشه، پزشک متخصص آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد درد یا داروهای مسکن رو هم برای کاهش عوارض لیپوماتیک برای متقاضی تجویز خواهد کرد.

2) استفاده از تیوب سروما برای درمان آن

در صورتی که میزان آبی که در بدن فرد بعد لیپوماتیک جمع شده زیاد باشه، پزشک متخصص از تیوب سروما برای تخلیه آب استفاده می‌کنه. در این روش لازمه که یک سوزن وارد ناحیه سروما بشه، سپس انتهای اون به یک تیوب وصل می‌شه. بعد از اون، آب ناحیه سروما با کمک مکش تخلیه می‌شه.

با توجه به شدت سروما و عود کردن دوبارش، گاهی مواقع ممکنه نیاز به تخلیه سروما برای دوره‌های متوالی وجود داشته باشه؛ بنابراین پزشک متخصص با توجه به شرایط بدنی فرد مراحل درمان سروما و تخلیه “جمع شدن آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک” رو مشخص می‌کنه.

تیوب سروما برای درمان تجمع آب در ناحیه لیپوماتیک

تیوب سروما برای درمان تجمع آب در ناحیه لیپوماتیک

3) استفاده از کمپرس گرم

یکی دیگر از روش‌های تخلیه سروما از بدن استفاده از کمپرس گرم هست. در این روش باید کمپرس رو روی ناحیه تجمع آب قرار دهید و 15 دقیقه نگه دارید. برای استفاده از این روش باید کمپرس رو کمی بالاتر از سروما قرار دهید، گرمای کمپرس ملایم باشه و مدت زمان نگه داری کمپرس رو زیر 15 دقیقه حفظ کنید. با تکرار این کار می‌تونید به تخلیه آب تجمع کرده در ناحیه لیپوماتیک شده کمک کنید.

 

سخن پایانی…

جمع شدن آب زیرپوست بعد از لیپوماتیک یا سروما یکی از مشکلات شایع در عمل‌های زیبایی هست. با توجه به اینکه سروما می‌تونه زمینه‌ساز عفونت و مشکلات جسمانی دیگه باشه، در صورتی که تجمع آب در بدن با درد و التهاب و… همراه شد، یا تجمع آب در بدن طولانی شد، لازمه که با پزشک متخصص در این باره صحبت کنید.

سؤالات متداول+ جواب

1) تخلیه خونابه بعد از لیپوماتیک ممکن هست؟
اگر در ناحیه لیپوماتیک خونابه یا ترشح دیده بشه، حتماً با پزشک متخصص این موضوع رو برای تخلیه آب و درمان‌های اضافی مطرح کنید.
2) علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک چیست؟
یکی از دلایل سفت شدن شکم پس از لیپوماتیک آب آوردن این ناحیه هست. برای تخلیه آب می‌تونید با پزشک متخصص صحبت کنید.
3) آیا سروما خطر داره؟
به طور معمول تا چند هفته یا چند ماه بعد از عمل لیپوماتیک آب جمع زیرپوست به طور کامل از بین می‌ره؛ اما در صورتی که اثر عفونت، خون و… در ناحیه سروما دیده بشه لازم هست که متقاضی به پزشک مراجعه کند.
4) آیا لیپوماتیک برای کاهش وزن مفید است؟
با انجام لیپوماتیک ممکن است چند کیلو وزن کم کنید، اما این عمل زیبایی روی سایز متقاضیان تأثیرگذار هست، تا اینکه برای کاهش وزن عمل مناسبی باشه.