خطر امبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) چقدر جدی هست؟ کسانی که می‌خواهند اندامی زیبا داشته باشند و برای کمر باریک شدن جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی را در نظر گرفتند با این سؤال مواجه می‌شوند. چون آمبولی گاهی مواقع می‌تونه سلامتی فرد را به خطر جدی بیندازه و خطر مرگ رو در پی داشته باشه.


بنابراین تمام افرادی که می‌خواهند برای صاف و تخت شدن شکم خودشون از عمل‌های زیبایی استفاده کنند لازم هست که قبل از ابدومینوپلاستی با این عارضه و نحوه پیشگیری از اون آشنا شوند. در این مطلب کلینیک زیبایی VIP تهران نکاتی که لازمه درباره آمبولی در جراحی شکم بدونید رو ارائه کرده.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

اگر درباره جراحی شکم یا نحوه انجام این عمل زیبایی نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، از طریق واتساپ یا فرم تماس با تیم مشاوره کلینیک VIP در ارتباط باشید.

آشنایی با عوارض ابدومینوپلاستی

آشنایی با عوارض ابدومینوپلاستی

آمبولی چیست؟

آمبولی به لخته خون یا چربی گفته می‌شه که از محل اصلی خودش جدا شده و در مسیر رگ خونی قرار گرفته. این لخته گاهی مواقع در امتداد رگ‌های خونی حرکت می‌کنه و با بزرگ شدن اون احتمال مسدود شدن عروق وجود داره.

با مسدود شدن عروق خونی اکسیژن‌رسانی در اون قسمت از بدن دچار مشکل می‌شه؛ بنابراین عضوی که درگیر آمبولی شده ممکنه دچار مشکل بشه و عملکرد طبیعی نداشته باشه. اگر این مشکل در قلب یا ریه رخ بده، احتمال مرگ اون عضو و بعد از اون مرگ فرد رو در پی خواهد داشت.

 

آمبولی در جراحی شکم چقدر جدی هست؟

در جراحی شکم یا آبدومینوپلاستی پزشک متخصص برشی در ناحیه شکم ایجاد می‌کنه. سپس چربی‌های این ناحیه رو برمی‌داره و بعد از سفت کردن ماهیچه‌های شکم، پوست‌های اضافی این ناحیه رو برش میزنه و شکم رو بخیه می‌کنه.

در طول انجام این عمل زیبایی ممکنه یک توده چربی به خاطر اشتباهات پزشکی از محل تجمع چربی‌ها جدا بشه و در مسیر رگ‌های خونی به حرکت در بیاد. اگر این چربی در رگ خونی رسوب کنه و بزرگ بشه، باعث بسته شدن عروق مورد نظر شده و سلامتی فرد رو با خطر جدی مواجه می‌کنه.

گاهی مواقع این تکه چربی که به یک لخته تبدیل شده به قلب راه پیدا می‌کنه، سپس با پمپاژ خون از قلب ممکنه لخته آمبولی به ریه راه پیدا کنه. ورود این لخته به ریه در گردش خون طبیعی این عضو اختلال ایجاد می‌کنه و باعث مشکلات تنفسی شدید می‌شه.

آمبولی چیست

آمبولی چیست

عوامل مؤثر در آمبولی در ابدومینوپلاستی

چه عواملی در خطر آمبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) تأثیرگذار هستند؟ اغلب افراد موقع پاسخ‌دهی به این سؤال تمام توجه خودشون رو به پزشک و اشتباهاتت پزشکی می‌دهند؛ و سایر عواملی که می‌تونه باعث ایجاد لخته خونی یا چربی بشه رو نادیده می‌گیرند. در صورتی که عوامل متعددی در بروز آمبولی ناشی از آمبولی جراحی شکم نقش دارند.
در ادامه مهم‌ترین مواردی که می‌تونند خطر آمبولی را پس از ابدومینوپلاستی افزایش دهند جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم.

• اضافه‌وزن بالای فرد

• استعمال دخانیاتی مانند سیگار

• استفاده از داروهای هورمونی مانند قرض‌های ضدبارداری

• تجربه سفرهای طولانی با هواپیما

• بارداری بلافاصله بعد از جراحی شکم

• نداشتن تحرک و استراحت مطلق بودن بعد عمل

واتساپ

علائم آمبولی پس از عمل جراحی شکم

برای اینکه بتونید عکس‌العمل مناسبی موقع مواجه با خطر امبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) نشان بدهید، لازمه که علائم نشان دهنده این مشکل رو بشناسید. چون ممکنه موقع مشاهده این علایم اون‌ها رو عوارض کوتاه‌مدت بعد از عمل در نظر بگیرید و عکس‌العمل مناسبی برای پیشگیری از حوادث ناگوار بعد از آمبولی نداشته باشید.

از جمله علائم نشان دهنده آمبولی ناشی از آبدومینوپلاستی می‌شه به موارد اشاره کرد:

• تنگی نفس ناگهانی و سخت شدن تنفس در نفس کشیدن‌های تندتر

• درد مداوم و ماندگار قفسه سینه و شدت پیدا کردن آن موقع نفس کشیدن، غذا خوردن و خم شدن

• سرفه همراه با خون و خلط

• سرگیجه و کمردرد

• تعریق زیاد و بی‌هوش شدن ناگهانی

• آبی شدن لب‌ها و ناخن‌ها

• مرطوب و رنگ‌پریده شدن پوست

• سریع یا نامنظم شدن ضربان قلب

• احساس ضعف شدید

• بالا رفتن دمای بدن

• تورم یا درد در ساق پا

خطر امبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم)

خطر امبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم)

روش‌های کاهش خطر آمبولی بعد جراحی شکم

برای اینکه خطر امبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) رو کاهش بدهید لازمه که روش‌هایی که می‌تونه احتمال بروز این مشکل بعد از ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک رو افزایش می‌ده بشناسید. در ادامه مواردی که احتمال بروز این حادثه رو کاهش می‌ده جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم.

تحرک و پیاده‌روی

بعضی از افراد تصور می‌کنند که استراحت مطلق بودن بعد از عمل زیبایی برای بدن مفید هست و باید طولانی‌مدت در رختخواب بمونند و استراحت کنند. البته احساس ضعف و سرگیجه و ضعیف شدن بدن بعد از عمل نیز نقش مهمی در این تصمیم‌گیری داره.

اما استراحت مطلق بعد از عمل مخصوصاً عمل‌های زیبایی می‌تونه باعث بروز مشکلاتی مانند آمبولی بشه. به همین خاطر هست که پزشکان توصیه می‌کنند حتماً یک یا دوز بعد از عمل از رختخواب خارج شده و پیاده‌روی آرام رو شروع کنید. با این کار مواد زائد موجود در بدن به همراه ادرار دفع می‌شوند و احتمال بروز عوارضی مانند آمبولی کاهش پیدا می‌کنه.

مصرف آب فراوان

با نوشیدن آب می‌شهید بدنتان را هیدراته کنید و سرعت تخلیه مواد زائد رو از بدنتون افزایش بدهید. همچنین نوشیدن آب برای تسریع سرعت بهبود زخم‌ها بعد از عمل و تقویت خاصیت کشسانی پوست نیز مفید هست. به همین دلیله که پزشکان توصیه می‌کنند به اندازه کافی آب بنوشید و بدنتون رو بعد عمل‌های جراحی هیدراته نگه دارید.

استفاده از گن‌های جراحی

گن‌های مخصوص ابدومینوپلاستی بدنتان را حالت می‌دهد و از بروز عوارضی مانند خطر امبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) پیشگیری می‌کنند. همچنین، این گن‌ها نقش مهمی در بهبود عوارض کوتاه‌مدت آبدومینوپلاستی مانند تورم و التهابات بدن هم دارند.

پرهیز از سفر هوایی طولانی

در سفرهای هوایی مسافران مجبور می‌شوند مدت‌ها روی صندلی‌های خودشون بنشینند و امکان حرکت ندارند. با توجه به اینکه سکون طولانی‌مدت بدن احتمال بروز آمبولی رو بالا می‌بره، لازمه که متقاضیان عمل ابدومینوپلاستی از سفرهای طولانی و پروازهای بیش از 3 ساعت اجتناب کنند.همچنین لازمه محل رزرو صندلی فرد نزدیک به سالن هواپیما باشه تا قبل شروع پرواز فرد بتونه در این مسیر حرکت کنه و شدت گردش خون و فعالیت بدنش رو بالا ببره.

ترک سیگار قبل عمل

دخانیات اکسیژن رو در بدن حبس می‌کنه و احتمال بروز لخته خونی و گرفتگی رگ‌ها رو بالا می‌بره. به همین دلیله که به متقاضیان عمل‌های زیبایی مانند ابدومینوپلاستی توصیه می‌شه که از مصرف سیگار و دخانیات قبل از انجام عمل اجتناب کنند. چون استعمال دخانیات میتونه سلامتی فرد رو با مشکلات جدی مواجه کنه.

نمونه تصاویر قبل و بعد از پیکر تراشی کلینیک vip تهران

البته ترک سیگار و دخانیات باید حداقل تا سه هفته بعد از ابدومینوپلاستی هم ادامه داشته باشه. تنها با این روشه که متقاضیان ابدومینوپلاستی می‌تونند دوران نقاهت این عمل زیبایی رو بدون مشکل سپری کنند.

ترک سیگار قبل عمل ابدومینوپلاستی

ترک سیگار قبل عمل ابدومینوپلاستی

سخن پایانی

زیبایی و تناسب‌اندام یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای خانم‌ها هست. زایمان، چاقی و افزایش سن می‌شهد این زیبای ر.و تحت تأثیر قرار بده و شل شدگی پوست شکم و برجسته شدن این ناحیه رو به همراه داشته باشه. برای درمان این مشکل می‌تونید از ابدومینوپلاستی استفاده کنید.

در این مطلب علت بروز امبولی بعد آبدومینوپلاستی و روش‌های پیشگیری از بروز این مشکل رو ارائه کردیم. انجام این عمل زیبایی در کلینیک زیبایی VIP تهران با وجود حضور پزشکان متخصص خطر امبولی در ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) رو از بین می‌بره؛ و متقاضیان می‌تونند با خیال راحت این عمل زیبایی رو انجام داده و به تناسب‌اندام برسند.

 

سؤالات متداول + جواب

1) احتمال مرگ در عمل ابدومینوپلاستی چقدر هست؟
اگر متقاضی کلینیک معتبری رو برای انجام این عمل زیبایی انتخاب نکرده باشه و ابدومینوپلاستی را تحت نظر پزشکان متخصص انجام نده، احتمال بروز مشکلات جدی مانند آمبولی و خطر مرگ بعد از انجام جراحی افزایش پیدا می‌کنه.
2) آیا درد بعد از عمل ابدومينوپلاستي خطرناک هست؟
درد در روزهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی وجود داره و با مصرف مسکن و استفاده از کمپرس سرد می‌تونید شدت اون رو کنترل کنید. به مرور شدت درد ناشی از عمل کاهش پیدا می‌کنه. در صورتی که درد شدیدتر بشه و به ناحیه سینه و … رسیده باشه، لازمه که متقاضی با پزشک متخصص این موضوع رو مطرح کنید.
3) کدام عمل‌های زیبایی احتمال آمبولی را دارند؟
ابدومینوپلاستی یا تامی تاک و لیپوماتیک از جمله عمل‌های زیبایی هستند که احتمال بروز آمبولی بعد از انجام اون‌ها وجود داره.
4) آیا عفونت نشانه آمبولی هست؟
نشانه‌های عفونت و آمبولی در بعضی موافق مانند تعریق شباهت دارند؛ و با این وجود عفونت با علائمی مانند ترشح ناحیه عمل و کبودی و تیرگی قسمتی که جراحی روی اون انجام شده نیز همراه هست.