آیا عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی خطرناک هستند؟ اغلب افرادی که قصد دارند این عمل زیبایی رو انجام بدهند با این سؤال در ذهنشان مواجه هستند. چون ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی هست که با جراحی انجام می‌شه و متقاضی تحت بیهوشی باید این عمل رو انجام بده.

عمل‌های زیبایی که تحت بیهوشی انجام می‌شه و با جراحی همراه هستند عوارض بیشتری نسبت به عمل‌های زیبایی سرپایی دارند. برای ابدومینوپلاستی یا جراحی لاغری شکم هم این موضوع صادقه؛ و کسانی که قصد دارند با کمک این روش شکمی تخت و اندامی زیبا داشته باشند باید عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی رو پیش از اقدام برای عمل بشناسند.

 

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

 

در این مطلب کلینیک زیبایی VIP تهران نکاتی که باید برای انجام ابدومینوپلاستی در نظر داشته باشید رو ارائه کرده.

 

عوارض عمل ابدومینوپلاستی

عوارض عمل ابدومینوپلاستی

 

بررسی عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چربی‌های شکمی و چین و چروک‌های پوست در این ناحیه رو از بین می‌بره و شکمی صاف و تخت برای متقاضیان فراهم می‌کنه. در کنار این مزایا، عوارضی که برای ابدومینوپلاستی وجود داره هم قابل توجه هستند و باید شدت این عوارض و خطرناک بودن اون‌ها برای سلامتی فرد مشخص بشه.

با توجه به اینکه هر فردی با توجه به شرایط جسمانی و رعایت توصیه‌های دوران نقاهت ممکنه با عوارض خاصی بعد از عمل مواجه بشه؛ در ادامه برخی از مهم‌ترین و متداول‌ترین عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی” رو برای شناخت بیشتر بررسی کردیم.

 

عفونت در محل عمل

به محض اینکه یکی از اعضای بدن زخم می‌شه، احتمال عفونت در اون ناحیه وجود داره. البته این موضوع در عمل‌های جراحی بیشتر دیده می‌شه. چون امکان داره که شرایط محیط عمل استریل نباشه و موقع انجام جراحی بخش‌های زخمی و آسیب دیده با تجهیزات آلوده در تماس باشه.

 

همچنین پس از عمل جراحی حمام کردن تا مدت مشخصی ممنوعه و در طول این مدت امکان تجمع میکروب‌ها در محل زخم و عفونت این محل بیشتر خواهد شد.

میزان عفونت در ابدومینوپلاستی متغیره و ممکنه خفیف، متوسط یا حاد باشد. در عفونت‌های متوسط و حاد بخش‌های داخلی بدن و بافت‌های اطراف زخم درگیر می‌شه و احتمال طولانی شدن دوران نقاهت و دوره‌های درمان تکمیلی بیشتر خواهد بود.

شماره تماس: 09120408890

 

برای پیشگیری از عفونت و دیده شدن این مورد از عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی لازمه که عمل جراحی در شرایط استریل و با وسایل ضدعفونی شده و یکبار مصرف انجام بشه. همچنین متقاضی باید آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک متخصص رو به موقع مصرف کنه و پانسمان محل جراحی رو مدام عوض کنه؛ تا احتمال عفونت زخم کم بشه.

 

تشکیل لخته‌های خونی در بدن

از دیگر عوارضی که بعد از ابدومینوپلاستی رخ می‌ده می‌شه به تشکیل لخته‌های خونی در بدن اشاره کرد. در صورتی که متقاضی به موقع فعالیت‌های روزمره‌اش رو شروع نکنه و مدام در حالت خواب یا استراحت باشه؛ احتمال تشکیل این لخته‌ها در بدن بیشتر خواهد بود.

به همین دلیله که پزشکان توصیه می‌کنند چند روز پس از عمل فعالیت روزمره خودتون رو شروع کنید و چند دقیقه پیاده‌روی کنید. حرکت‌های کششی ساده هم می‌تونه برای تحرک بدن و پیشگیری از ایجاد لخته‌های خونی مؤثر باشه.

 

لخته های خونی در عمل ابدومینوپلاستی

لخته های خونی در عمل ابدومینوپلاستی

 

آمبولی ریوی، حمله قلبی یا سکته مغزی

“عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی” گاهی مواقع سلامتی فرد رو تهدید می‌کنه. آمبولی ریوی، حمله قلبی یا سکته مغزی از جمله این عوارض هستند. در صورتی که متقاضی داروهای خاصی مصرف می‌کنه و این موضوع رو با پزشک مطرح نکرده یا اینکه به بیماری خاصی مبتلا باشه احتمال بروز این مشکلات بیشتر خواهد بود.

 

همچنین در مواقعی که متقاضی ابدومینوپلاستی بیشتر از چند روز در منزل استراحت کنه و هیچ فعالیتی نداشته باشد ممکنه تا دو یا سه هفته بعد با یکی از این عوارض مواجه بشه و سلامتی فرد به خطر بیفته. برای پیشگیری از این شرایط لازمه که آزمایش‌های تجویز شده توسط پزشک رو انجام بدهید و به توصیه‌های پزشک برای گذروندن دوران نقاهت توجه داشته باشید.

در صورتی که داروهای خاصی توسط پزشک تجویز شده باید اون‌ها رو به موقع مصرف کنید. این دورها معمولاً رقیق کننده خون هستند و از بروز لخته خونی و سکته قلبی یا مغزی پیشگیری می‌کنند.

نکروز پوست

بعضی از افراد پس از عمل‌های زیبایی ممکنه با مشکلات پوستی مواجه شوند. با توجه به خفیف یا شدید بودن مشکل پوستی ایجاد شده گاهی مواقع نیاز هست که یک جراحی دیگر برای پوست مرده انجام بشه. به همین دلیله که نکروز پوست هم به عنوان یکی از عوارض شایع ابدومینوپلاستی شناخته می‌شه.

این مشکل برای تمام متقاضیان این عمل زیبایی رخ نمی‌ده! معمولاً افرادی که سیگار و دخانیات مصرف می‌کنند یا به بیماری‌های خاص مبتلا هستند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به نکروز پوستی قرار دارند.

 

درد، التهاب و تورم در ناحیه جراحی

برای انجام ابدومینوپلاستی لازمه که پزشک متخصص پوست شکم که حالت شل شدگی یا افتادگی دارد رو با کمک عمل جراحی برداره. این برش ایجاد شده در پوست و برشی که برای برداشتن چربی‌ها و سفت شدن ماهیچه‌های شکمی انجام می‌شه درد زیادی را به همراه داره.

برای کاهش درد شکمی در روزهای اول بعد از عمل می‌تونید از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک متخصص استفاده کنید. البته در ماه‌های دوم و سوم بعد از عمل هم ممکنه در این ناحیه هنوز موقع خم شدن یا کشیدگی شکم‌درد داشته باشید؛ اما به مرور این دردها برطرف می‌شه و می‌تونید به زندگی طبیعی خودتون برگردید.

 

التهاب و تورم از دیگر عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی هست. این عوارض به خاطر تجمع مایعات زیرپوستی بعد از عمل رخ می‌ده. معمولاً پزشک متخصص برای تخلیه این مایعات لوله‌های مخصوصی رو در ناحیه شکم قرار می‌ده؛ اما پس از برداشتن این لوله‌ها همچنان ممکنه تورم در قسمت شکم دیده بشه و نیاز به تخلیه مایعات شکمی با سوزن و سرنگ مخصوص وجود داشته باشه.

 

اما این التهاب و تورم در اغلب مواقع خطرناک نیست و اغلب افرادی که ابدومینوپلاستی انجام می‌دهند با اون مواجه هستند. اگر پس از چند وقت هیچ تغییری در میزان تورم شکمتون مشاهده نکردید می‌تونید با پزشک متخصص در ارتباط باشید.

 

 

وروم پاها و آسیب وارد شدن به بافت شکم

آسیب‌های عصبی و ایجاد تورم در پاها نشون دهنده مشکلات قلبی ریوی هست که از عوارض ابدومینوپلاستی. همچنین با توجه به اینکه ابدومینوپلاستی روی شکم انجام می‌شه و حین این عمل زیبایی چربی‌های ناحیه شکم تخلیه می‌شه، احتمال صدمه وارد شدن به بافت‌های شکمی و اندام‌های داخلی وجود خواهد داشت.

 

برای کاهش این “عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی” توصیه می‌شه که این عمل زیبایی رو در مراکز معتبر انجام بدهید و کلینیک‌های متفرقه و پزشکان غیرحرفه‌ای رو برای جراحی انتخاب نکنید.

 

طولانی شدن بهبودی زخم‌های ناشی از عمل

زخم‌هایی که برای برداشتن پوست و چربی‌های شکمی در ابدومینوپلاستی ایجاد می‌شه وسیع هستند؛ و برای بهبود این زخم‌ها لازمه که زمان قابل توجهی صرف بشه. معمولاً در یک یا دو ماه اول زخم‌ها کامل بسته می‌شه و فقط جای زخم و بخیه‌ها روی پوست باقی می‌مونه. پس یک سال با ترمیم پوست این اسکارها هم کمرنگ می‌شه و عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی از بین می‌روه.

 

اما در مواقعی که به اندام‌های داخلی فرد صدمه وارد شده باشه، زخم عفونت کرده باید یا به خاطر عدم رعایت دوران نقاهت بخیه‌های زخم‌ها باز بشه مدت زمانی که برای بهبودی زخم‌ها در نظر گرفته می‌شه طولانی‌تر خواهد بود.

 

بهبودی زخم های ناشی از عمل ابدومینوپلاستی

بهبودی زخم های ناشی از عمل ابدومینوپلاستی

 

باقی ماندن جای زخم یا اسکار روی پوست

برای بسته شدن زخم‌های جراحی لازمه که پزشک محل عمل رو بخیه بزند. بخیه زدن زخم و کشیدگی پوست باعث می‌شه که در محل ابدومینوپلاستی اسکار دیده می‌شه. این زخم‌ها و اسکارها با وجود خاصیت کشسانی پوست کمرنگ می‌شه؛ اما احتمال برطرف شدن اون‌ها کم هست.

 

چون باید پزشک بخیه‌ها را با ظرافت زده باشه و جراحی با تکنیک‌های جراحی پلاستیک انجام شده باشه، تا کاملاً جای زخم‌های ناشی از ابدومینوپلاستی برطرف بشه. در غیر این صورت زخم و اسکار ناشی از عمل ممکن است ماندگاری دائمی داشته باشه و همیشه رد اون روی شکم باقی بمونه.

 

کبودی و خونریزی محل عمل

تا چند روز پس از عمل ابدومینوپلاستی ممکنه در این ناحیه خونریزی مختصری دیده بشه؛ اما به مرور با جوش خوردن زخم‌ها این عارضه برطرف می‌شه و متقاضی می‌تونه به زندگی طبیعی خودش برگرده؛ اما در صورتی که محل زخم زیاد باز باشد، بخیه‌های محل عمل به درستی زده نشده باشه، به ناحیه عمل فشار وارد می‌شه یا خون متقاضی رقیق باشد احتمال خونریزی محل عمل بیشتر هست.

در حالت کلی خونریزی خفیف محل زخم چند روز بعد از عمل برطرف می‌شه؛ اما در شرایطی که خونریزی شدید یا ادامه‌دار باشه حتماً باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

در ناحیه شکم حالت کبودی هم دیده می‌شه که طبیعی هست و جای نگرانی نداره. کبودی‌ها هم به مرور برطرف می‌شه و درد اون‌ها از بین می‌ره؛ اما در صورت ماندگاری کبودی شکم یا پررنگ‌تر شدن اون لازمه که پزشک وضعیت فرد رو بررسی کنه.

 

عدم تقارن در ناحیه‌ی شکم

اگر پزشک حاذقی رو برای انجام ابدومینوپلاستی انتخاب نکنید احتمال داره که با عوارضی مانند عدم تقارن در ناحیه شکم مواجه شوید. این عارضه به خاطر کشیدگی زیاد پوست، بخیه زدن‌های ناهماهنگ یا برش‌های نامناسب رخ می‌ده و برای برطرف کردن اون باید دوباره تحت عمل زیبایی قرار بگیرید.

 

عوارض ناشی از بیهوشی

بعضی از افراد نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت دارند و پس از انجام ابدومینوپلاستی با عوارض ناشی از تزریق داروهای بی‌هوشی به بدن مواجه می‌شوند. از جمله این عوارض می‌توان به سرگیجه، حالت تهوع، بی‌حسی در شکم، کاهش میزان هوشیاری و سردردهای طولانی اشاره کرد.

 

برای کاهش این “عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی” توصیه می‌شه که داروهای تجویز شده توسط پزشک رو مصرف کنید. همچنین باید چند ساعت یا چند روز به بدنتون زمان بدید تا با شوک تزریق داروی بی‌هوشی کنار بیاد و بتوانید به زندگی طبیعی خودتون برگردید.

 

عوارض ناشی از بیهوشی در عمل ابدومینوپلاستی

عوارض ناشی از بیهوشی در عمل ابدومینوپلاستی

 

جدول عوارض کلی عمل ابدومینوپلاستی

در جدول زیر لیست کلیه عوارض کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت عمل زیبایی ابدومینوپلاستی رو برای بررسی بهتر اون‌ها ارائه کردیم.

عوارض عمل زیبایی ابدومینوپلاستی
خون‌ریزی عدم بهبودی زخم تجمع مایع میان بافتی
پاره شدن بخیه‌ها باقی ماندن جای زخم یا اسکار مشکلات پوستی
کبودی و خونریزی تغییر رنگ پوست نکروز چربی
تهوع و سردرد طولانی شدن بهبودی زخم‌ها آمبولی و سکته قلبی یا مغزی
کاهش هوشیاری ترشح مایعات از محل زخم جدا شدن زخم از پوست
عدم تقارن در ناحیه شکم تورم پاها هماتوم
عفونت محل عمل درد طولانی‌مدت تحلیل بافت پوست
لخته شدن خون آسیب وارد شدن به اندام‌های داخلی بدن بی‌حسی محل عمل

 

ماندگاری عوارض جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی

عوارض ناشی از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی معمولاً پس از چند ماه برطرف می‌شه و با گذشت یک سال از عمل جای زخم یا بخیه هم تا حد قابل توجهی برطرف می‌شه؛ اما برای کسانی که دچار عفونت، خونریزی، اسکار و… شدند، احتمال نیاز به عمل‌های جراحی مجدد و درمان‌های ترمیمی وجود داره.

در این مواقع ممکنه دوران نقاهت پس از عمل طولانی‌تر بشه و متقاضی ابدومینوپلاستی مجبور باشه زمان بیشتری رو برای استراحت در منزل در نظر بگیره.

 

روش‌های کاهش عوارض ابدومینوپلاستی

برای اینکه میزان عوارض ابدومینوپلاستی رو کاهش بدهید و بعد از جراحی بتوانید به زندگی طبیعی برگردید لازمه که توصیه‌های دوران نقاهت پزشک رو به خوبی رعایت کنید. در ادامه مواردی که می‌تونه برای سپری کردن دوران نقاهت و موفقیت‌آمیز بودن ابدومینوپلاستی کمکتون کنه رو ارائه کردیم.

• اجتناب از مصرف سیگار و دخانیات شش ماه قبل و بعد عمل

• عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی چند ماه قبل و بعد عمل

• عدم انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین

• اجتناب از خم و راست شدن زیاد و بلند کردن اجسام سنگین

• متوقف کردن رابطه جنسی تا سه هفته یا یک ماه بعد عمل

• مصرف ویتامین E برای زودجوش خوردن زخم‌ها

• پیاده‌روی و داشتن فعالیت‌های بدنی سبک

• استفاده از ضد آفتاب

• تعویض به موقع پانسمان و رعایت نکات بهداشتی جهت پیشگیری از بروز عفونت زخم

• حمام کردن طبق دستور پزشک و عدم حضور در استخر و سونا

• اجتناب از نشستن‌های طولانی‌مدت و فشار وارد کردن به شکم بعد عمل

• انجام عمل ابدومینوپلاستی در کلینیک‌های زیبایی معتبر و نزد پزشکان حرفه‌ای

 

کاهش عوارض ابدومینوپلاستی

کاهش عوارض ابدومینوپلاستی

 

روش‌های درمان عوارض ابدومینوپلاستی

با توجه به شدت عوارض ناشی از ابدومینوپلاستی ممکنه پزشکان روش‌های مختلفی رو برای درمان این عوارض در نظر داشته باشند. در ادامه برخی از مواردی که معمولاً برای برطرف کردن عوارض ناشی از این عمل زیبایی استفاده می‌شه رو ارائه کردیم.

 

• انجام عمل‌های زیبایی ترمیمی

• تکرار عمل ابدومینوپلاستی

• رمان‌های کاربردی استروئیدی یا تزریق

• استفاده از لیزر درمان برای از بین بردن جای زخم‌ها

 

شرایط مراجعه به پزشک بعد عمل ابدومینوپلاستی

بعضی از عوارض ابدومینوپلاستی حاد هستند و حتماً پس از مواجه شدن با اون‌ها باید به درمانگاه مراجعه کنید. در ادامه لیست عوارض جراحی ابدومینوپلاستی که نیاز به بررسی و درمان فوری دارند رو ارائه کردیم.

• خونریزی بیش از حد محل زخم

• تورم، کبودی یا قرمزی طولانی‌مدت و تشدید شونده محل زخم

• دردهای شدید و طولانی‌مدت

• خارج شدن مایعات سبزرنگ یا زرد رنگ از محل عمل

• بی‌حسی در محل عمل

• تب بالای 38 درجه

 

سؤالات متداول+ جواب

1) آیا عوارض ابدومینوپلاستی ماندگار هستند؟
با توجه به شرایط بدنی فرد و نحوه انجام عمل ممکنه این عوارض ماندگار شوند یا زمان طولانی برای برطرف شدن اون‌ها لازم باشه.
2) چه کسانی با عوارض ابدومینوپلاستی مواجه می‌شوند؟
اغلب کسانی که این عمل زیبایی را انجام می‌دهند با عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت ابدومینوپلاستی مواجه می‌شوند.
3) آیا شدت درد بعد از ابدومینوپلاستی زیاد است؟
در روزهای اول معمولاً درد شدیدی در ناحیه شکم دارید که با کمک داروهای تجویز شده می‌تونید اون رو کنترل کنید.
4) آیا محل ناف بعد ابدومینوپلاستی تغییر می‌کند؟
پزشک متخصص محل ناف رو باید دقیق مشخص کنه تا ناف در محل درستی قرار بگیره؛ اما در صورتی که محل ناف درست تعیین نشده باشه امکان داره که نیاز به جراحی زیبایی ترمیمی داشته باشید.
5) چند روز بعد عمل ابدومینوپلاستی می‌توانیم خم شویم؟
توصیه می‌شه که تا دو یا سه هفته بعد از انجام این عمل زیبایی از خم شدن و فشار وارد کردن به ناحیه شکم اجتناب کنید.
6)کدام عوارض عمل ابدومینوپلاستی خطرناک‌تر است؟
آمبولی و لخته شدن خون بعد از عمل ابدومینوپلاستی می‌تونه باعث مسدود شدن شریان‌های خون شده و احتمال سکته و مرگ رو در پی داشته باشه.
7) انتخاب کلینک زیبایی تا چه اندازه در پیشگیری از عوارض ابدو موثر است؟
کلینیک‌های زیبایی معتبر از کادر درمان حرفه‌ای و پزشکان با تجربه برای انجام عمل ابدومینوپلاستی استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر کلینیک مجهزی را برای انجام این عمل انتخاب کنید کمتر شاهد عوارض شدید این عمل خواهید بود.