تزریق-چربی-به-صورت

تزریق چربی به صورت آنچه باید در مورد تزریق چربی به صورت بدانید

با فرا رسیدن دوران پیری کاهش تولید کلاژن و آلاستین در پوست مشکل رایجی است که افراد مختلف آن را تجربه می کنند. پیامد این پدیده، کاهش چربی پوست است که باعث خشکی و ایجاد چین و چروک روی آن می شود. روش های مختلفی وجود دارد که می توان چین و چروک ها را از بین برد و پوست صورت را جوان سازی و شاداب کرد. تزریق چربی به صورت یکی از روش های رایج است که بسیاری از افراد آن را استفاده می کنند.

افرادی که دچار مشکلاتی از جمله نازکی لب ها، فرو رفتگی در گونه ها، حفره های متعدد و چین و چروک ها روی چهره هستند می توانند با عمل تزریق چربی چهره خود را بهبود داده و شاداب کنند. در این مقاله قصد آن را داریم تا به طور مشروح به بررسی موضوع تزریق چربی به صورت بپردازیم.

تزریق چربی چیست

تزریق چربی به روشی گفته می شود که در آن بافت و سلول های چربی از اندام های بدن همانند ران، باسن، شکم و … که چربی زیادی دارد برداشته شده و در ناحیه دیگری که نیاز است حجیم شود، منتقل و پیوند داده می شود. برای مثال چنانچه فردی بخواهد که گونه های خود را حجیم و برجسته کند و یا چین و چروک های چهره اش را از بین ببرد، پزشک مقداری چربی از سایر نواحی بدن مثلا شکم برمی دارد و پس از خالص سازی، آن را به محل مورد نظر یعنی گونه ها منتقل کرده و آن جا پیوند می دهد.

تزریق-چربی
تزریق-چربی

کاربردهای تزریق چربی به صورت

 • برطرف کردن چین و چروک ها در نقاط مختلف چهره
 • برجسته کردن و حجم دهی گونه ها، چانه و لب ها
 • رفع فرورفتگی های چهره در نقاطی مثل شقیقه ها و گودی زیر چشم
 • برطرف کردن افتادگی ها و شلی پوست صورت
 • باطراوت و جوان سازی پوست صورت
 • رفع نواقص استخوانی که به صورت مادرزادی ایجاد شده است.
 • از بین بردن اسکار و فرورفتگی هایی که بر اثر جوش ها در صورت ایجاد شده است.

تزریق چربی به صورت و بدن چطور انجام می شود

در مرجله نخست، پزشک سلول های چربی را از یک ناحیه بدن برداشته و آن را به نقاط و نواحی مورد نظر که حجم چربی در آن ها کمبود داشته و نیاز به حجم بیشتری دارد و هم چنین برای بهبود ظاهر آن، تزریق می کند. برای انجام این کار لازم است بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار گیرد. روشی که پزشک برای این عمل انتخاب می کند، به میزان تحمل بدن و نیز مقداری از چربی که نیاز به تزریق دارد، بستگی دارد.

در مرحله دوم، پس از این که چربی از نواحی بدن برداشته شد، باید سلول های چربی را خالص سازی و تصفیه کرد. یعنی بافت ها و سلول های چربی پس از آن که در دستگاه مخصوص قرار گرفت، از خون و مایعاتی که درون آن است، جدا و تصفیه می شود.

در مرحله سوم، پس از خالص سازی چربی ها، پزشک اقدام به تزریق این چربی ها به نقاط و نواحی صورت می کند که نیاز به پر شدن دارد. نتایج تزریق چربی به صورت، در مدت زمان کوتاهی در چهره ظاهر می شود. اما آثار نتایج مطلوب و ماندگار با گذشت زمان و به مرور خود را نشان می دهد.

تزریق چربی به صورت و بدن چه فوایدی دارد

جراحی تزریق چربی به صورت و بدن به دلیل داشتن فواید متعدد به یکی از پرطرفدارترین اعمال زیبایی و جوانسازی پوست در دنیا تبدیل شده است. آثار و نتایج مطلوب این عمل زیبایی، این امکان را به شخص می دهد که تغییرات و نتایجی را که دلخواه وی است و انتظار آن را دارد، به دست آورد. در ادامه به بررسی این فواید پرداخته ایم.

کوتاه بودن دوره بهبودی

آثار و عوارض جانبی که به دنبال تزریق چربی ایجاد می شود، در مدت خیلی کوتاهی کاملا برطرف می شود. از این نظر دوره بهبودی آن کوتاه مدت است. البته پس از عمل جراحی اندکی پوست دچار التهاب و ورم می شود که پدیده ای طبیعی است. به گونه ای که چنین عوارضی تنها به مدت چند روزی باقی می مانند. هم چنین این عمل باعث برجای ماندن اسکار (جای زخم) یا خراشیدگی عمقی روی پوست نمی شود و همین مساله تاثیر قابل توجهی در کوتاهی دوره بهبودی این عمل دارد.

کلینیک-تزریق-چربی
کلینیک-تزریق-چربی

طولانی بودن ماندگاری نتایج

تزریق چربی را می توان جزء طبیعی ترین اعمال زیبایی محسوب کرد. زیرا چربی که تزریق می شود از خود بدن گرفته می شود. همچنین به دلیل این که چربی های تزریق شده از بدن فرد برداشت شده است، باعث نمی شود بدن در هیچ شرایطی آن را پس بزند. البته نتایج و آثار مطلوب این عمل زیبایی همیشگی نیست و چربی هایی که تزریق شده است نهایتا در بدن منتشر می شود. اما برخلاف سایر فیلرهایی که به صورت تزریق می شود، ماندگاری نتایج آن بیشتر از آن هاست.

تلفن مشاوره و ویزیت مجازی رایگان : ۴۴۱۱۰۹۹۹-۰۲۱

جوان و شاداب سازی پوست صورت

تزریق چربی به صورت، حجم از بین رفته را مجددا به پوست برمی گرداند و باعث جوان سازی و شادابی آن می شود. با این عمل چهره شما به نسبت سن شما جوان تر دیده می شود و ظاهر شما هم بهبود خواهد یافت و مطلوب تر می شود. البته علاوه بر موثر بودن این عمل در حجیم تر کردن پوست، می توان از این روش در ایجاد فرم دلخواه و مطلوب در سایر اندام ها از جمله باسن و سینه ها هم به کار برد.

استفاده نکردن از مواد شیمیایی

در عمل تزریق چربی از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. این مورد یک مزیت برای این عمل زیبایی محسوب می شود. زیرا استفاده نکردن از مواد خارجی و شیمیایی، باعث از بین رفتن خطر ایجاد واکنش های آلرژیک می شود. برخی از فیلرهایی که به صورت تزریق می شود در شخص آلرژی ایجاد می کند. اما هنگامی که برای تزریق از چربی بدن فرد استفاده می شود دیگر چنین پدیده ای رخ نمی دهد.

سازگاری بافت ها و سلول های چربی

عمل تزریق چربی به بدن و صورت در واقع یک عمل زیبایی ساده، امن و مناسب محسوب می شود. به طوری که تزریق چربی به نواحی بدن از جمله سینه ها، لب ها، گونه ها، دور چشم، باسن، واژن، پیشانی، چانه، دست ها و … امکان پذیر است. باید اطمینان داشت که با این عمل نتایج مطلوب هم حاصل می شود. از این نظر تفاوتی ندارد که ناحیه مورد تزریق چربی کدام باشد. چربی های تزریق شده خود می تواند آثار خود را به نحو مطلوبی ایجاد کند.

تحریک تولید کلاژن

سلول های چربی تزریق شده حاوی سلول های بنادی هستند. با تزریق چربی علاوه بر این که آثار و تغییرات مثبتی در ظاهر فرد پدید می آید، باعث تحریک بافت های پیرامون برای تولید کلاژن هم می شود. با افزایش تولید کلاژن، طراوت و شادابی پوست صورت هم بیشتر می شود که نتیجه آن بهبود ظاهر پوست صورت و از دست ندادن حالت ارتجاعی آن است.

دستیابی به فرم و ظاهر دلخواه چهره و بدن

از فواید دیگر تزریق چربی آن است که دستیبابی به ظاهر و فرم دلخواه چهره و بدن امکان پذیر می شود. علاوه بر بهبود ظاهر و چهره فرد، تزریق چربی باعث تغییر سایز باسن، سینه ها و نواحی دیگر بدن به سایز مطلوب و ایده آل می شود. این تغییرات افزایش اعتماد به نفس و حس رضایت درونی فرد از ظاهر خود را هم به دنبال دارد.

افراد مناسب برای عمل تزریق چربی

به طور کلی مناسب ترین افراد برای عمل تزریق چربی شامل افراد زیر می شود:

 • افرادی که در صورت خود چین و چروک دارند.
 • افرادی که روی پوست صورت خود دچار خطوط زیادی هستند و یا کسانی که جوانی و پری پوست صورتشان از بین رفته است.
 • افرادی که به لحاظ جسمی سالم هستند.
 • افرادی که به لحاظ روان شناختی پایدار بوده و در سلامت روان دارند.
 • افرادی که قصدشان بهبود چهره و ظاهر است.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه و معقولی از اعمال جراحی زیبایی دارند.
 • افرادی که از روش ها و انواع اعمال زیبایی که گزینه های پیش رویشان است، اطلاع دارند.
تزریق-چربی-صورت
تزریق-چربی-صورت

مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی به صورت

قبل و بعد از عمل تزریق چربی به چهره لازم است اقدامات و مراقبت هایی را به عمل آورید. این مراقبت ها شامل موارد زیر می شود:

قبل از تزریق چربی

 • لازم است پیش از رفتن به کلینیک به منظور انجام عمل، دوش بگیرید.
 • اگر داروهایی همانند وارفارین یا آسپرین مصرف می کنید، با نظر پزشک از مصرف آن ها از یک هفته مانده به عمل خودداری کنید.
 • چنانچه هر نوع بیماری همانند فشار خون، قند خون و ….. دارید، پزشک خود را در جریان بگزارید.
 • اگر سیگار یا قلیان مصرف می کنید، توصیه می شود آن را قطع کرده و یا مصرفش را به حداقل برسانید.
 • شب پیش از انجام عمل مصرف کپسول سفکسیم ۴۰۰ و یا سیپروفلوکساسین ۵۰۰ توصیه می شود.
 • چنانچه سابقه ابتلا به تب خال مکرر دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از تزریق چربی

 • به منظور کاهش ورم و نیز جلوگیری از لخته شدن خود و بروز عوارض پس از تزریق، لازم است پس از عمل در اولین فرصت راه رفتن را آغاز کنید.
 • برای کم شدن ورم روی صورت، مصرف نمک باید کاهش یابد. همچنین به مدت سه روز بعد از عمل از کپرس سرد روی محل تزریق استفاده کنید.
 • توصیه می شود به مدت دو روز پس از عمل دو بالش را زیر سر گذاشته و استراحت کنید. هم جنین یک هفته پس از عمل برای بهبودی استراحت کردن لازم است.
 • می توان با گذشت سه روز پس از عمل، فعالیت ها و ورزش های سبک را شروع کرد. اما شروع فعالیت ها و ورزش های سنگین دو هفته بعد از عمل امکان پذیر است.
 • به مدت ۱۰ روز پس از انجام عمل، از قرار گرفتن در معرض حرارت بالا (سونا، جکوزی یا بخور) خودداری و هم چنین از وارد شدن ضربه یا فشار به محل تزریق شده باید جلوگیری کرد.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک به طور مرتب مصرف کنید.
 • مصرف مایعات زیاد پس از عمل تزریق لازم است.

عوارض تزریق چربی به صورت

تزریق چربی یک عمل زیبایی کم خطر بوده و عوارض خاصی هم به دنبال ندارد. با این حال هر نوع عمل  درمانی و زیبایی عوارضی حتی به صورت موقتی هم ایجاد خواهد کرد. این عوارض شامل موارد زیر می شود:

 • به هنگام برداشتن چربی از ناحیه مورد نظر، امکان دارد فرد احساس سوزش، درد و اندکی فشار داشته باشد. که این حالات باعث می شود نوعی مایع به رنگ خون ترشح شود که پدیده ای طبیعی بوده و با مصرف قرص های آرام بخش، رفع خواهد شد.
 • ورم و کبودی محل برداشت و نیز محل تزریق چربی شایع ترین عارضه ای است که در فرد ممکن است بروز یابد. که البته به مرور زمان این عارضه رفع خواهد شد.
 • از عوارض دیگر این عمل آن است که امکان دارد نقاط مختلف صورت نامتقارن شود.
 • بروز عفونت آن هم به احتمال خیلی ضعیف در ناحیه تزریق شده ممکن است. برای برطرف کردن این عارضه هم مصرف داروهای آنتی بیوتیک مناسب است.
 • از دیگر عوارض ممکن؛ احتمال رنگ پریده شدن بیمار و نیز باقی ماندن محل زخم در اطراف نواحی برش زده شده وجود دارد. البته این عوارض هم با انجام مراقبت های پس از عمل و به مرور پس از چند روز برطرف خواهد شد.

تلفن مشاوره و ویزیت مجازی رایگان : ۴۴۱۱۰۹۹۹-۰۲۱

ماندگاری نتایج تزریق چربی به صورت

به طور کلی چربی تزریق شده به ناحیه مورد نظر، ضمن حفظ خواص خود باید بتواند در آن ناحیه باقی بماند. ماندگاری و دوام آن همانند چربی های طبیعی خواهد بود. حتی امکان رشد آن با افزایش وزن وجود دارد. چربی های تزریق شده به مرور زمان و تدریجا در بدن جذب می شود. اما با این حال در خیلی از موارد که از ژل ها برای تزریق استفاده می شود، جایگزینی مناسب تر و طبیعی تر به شمار می رود.

روشی که چربی برداشت می شود هم اهمیت زیادی دارد. ناحیه برداشت چربی ممکن است اهمیت زیادی نداشته باشد، اما مناسب بودن اندازه گلبول ها ضروری است. هم چنین روش فراوری این گلبول ها باید به گونه ای باشد که توانایی  و قابیلت آن ها برای عمل خون رسانی به ناحیه عمل شده حفظ شود تا مرگ سلول ها اتفاق نیفتد. چربی ها در صورتی زنده می مانند که خون رسانی به میزان زیاد در نواحی پیوند خورده و تزریق شده، انجام شود.

از این رو چربی هایی که به صورت تزریق می شود، پس از آن که بتوانند به خوبی حالت عروقی به خود بگیرند، سریعا عمل خون رسانی را انجام می دهند و قسمت عمده ای از این چربی ها در زیر پوست صورت باقی می مانند. در بیشتر نواحی بدن که تزریق انجام می شود انتظار می رود که نیمی از حجم چربی های تزریق شده باقی بماند. انجام روش مناسب و دقیق برای تزریق می تواند نتایج آن را بهبود دهد.

تمام بافت های چربی در خود سلول های بنیادی دارند و حیات سلول های چربی را ارتقا می دهند و باعث جوان سازی پوست می شود. سلول های بنیادی که اضافی هستند از بافت های چربی بیشتری گرفته می شود و لازم نیست تزریق شود. تزریق چربی به اندام های بدن و صورت نتایج دائمی دارد. اما مساله مورد اهمیت آن است که چربی های تزریق شده وزن خود را حفظ کرده و ثابت در جای خود ثابت بمانند.

ماندگاری-تزریق-چربی-به-صورت
ماندگاری-تزریق-چربی-به-صورت

هزینه عمل تزریق چربی به صورت

از آن جایی که تزریق چربی به صورت جزء اعمال زیبایی محسوب می شود عموما بیشتر افرادی که تمایل دارند این عمل را انجام دهند پیش از این کار درباره هزینه های آن بررسی  و تحقیق می کنند. این هزینه ها با توجه به محل تزریق چربی و نیز کاربرد آن برای شخص متفاوت خواهد بود. البته لازم است گفته شود که تزریق چربی به صورت در مقایسه با تزریق فیلرها و بوتاکس هزینه کم تری به دنبال دارد. عواملی در تعیین هزینه های این عمل موثر است که در ادامه به بررسی این عوامل پرداخته ایم.

 • یکی از عوامل موثر بر هزینه های عمل، ناحیه مورد تزریق و میزان اندازه آن است. به طوری که هر چه ناحیه مورد تزریق بزرگ تر باشد نیاز است تا میزان چربی بیشتری تزریق شود. از این نظر هزینه های پیوند عمل بالاتر خواهد رفت.
 • عامل دیگر میزان تخصص، تجربه و مهارت پزشک جراح است که هر چه این معیارها در پزشک بیشتر باشد، مسلما هزینه عمل وی هم بالاتر می رود.
 • چنانچه نیاز باشد بعد از انجام عمل مراقبت هایی با درخواست بیمار انجام شود، باعث افزایش هزینه عمل می شود.
 • کلینیک های هزینه های دریافتی متفاوتی برای اعمال زیبایی دارند و همین تفاوت هزینه ها باعث تفاوت هزینه نهایی عمل می شود.
 • گاهی نیاز است که چند جلسه برای تزریق انجام شود تا از گلوله شدن چربی های تزریق شده جلوگیری شود.
 • عامل بعدی که روی هزینه های عمل اثرگزار است، مقدار چربی برداشت شده از نواحی بدن و تزریق شده به ناحیه مورد نظر است. هر چه این میزان بیشتر باشد، هزینه عمل هم بالاتر می رود.
 • هزینه ها و داروهایی که برای بیهوشی استفاده می شود روی هزینه نهایی عمل تاثیر می گزارد.
 • اگر چربی های اضافی در عمل، برای تزریق های بعدی فریز شود، روی هزینه نهایی تاثیر می گزارد.
 • اگر پزشک برای بیمار دارو تجویز کند روی هزینه ها تاثیر می گزارد.
 • پوشاکی که پس از برداشت چربی ها بیمار بر تن می کند و احتمال ایجاد عوارض جانبی همانند کبودی و تورم را کاهش می دهد باعث افزایش هزینه های درمان می شود.
 • چنانچه پزشک رژیم غذایی خاصی را برای شما تجویز کند که در آن بایدها و نبایدهای مصرف غذاها رعایت شود که باعث تسریع در روند بهبودی شما شود، در هزینه نهایی عمل اثرگزار است.
 • اگر لازم باشد که پیش از عمل آزمایش هایی انجام دهید که پزشک از نبود مشکل در شما اطمینان یابد، باعث بیشتر شدن هزینه عمل می شود.
 • ممکن است بعد از عمل بیمار دچار عوارضی شود که درمان این عوارض هم مسلما هزینه به دنبال دارد و باعث بالا رفتن هزینه نهایی عمل می شود.
 • به عنوان آخرین عامل موثر بر تعیین هزینه های عمل، تعداد جلسات تزریق چربی است. به این صورت که با اضافه شدن دفعات بعدی تزریق، هزینه عمل هم بالاتر خواهد رفت.

سوالات متداول در تزریق چربی

 • افراد در چه سنینی می توانند عمل تزریق چربی به صورت را انجام دهند؟

 • به طور کلی به لحاظ سنی برای این عمل محدودیتی وجود ندارد. اما توصیه می شود این عمل روی افرادی که کم تر از ۲۰ سال سن دارند، انجام نشود. زیرا به دلیل کامل نشدن رشد بدنی آن ها، امکان تاثیر گذاشتن روی ماندگاری نتایج تزریق وجود دارد.
 • تاثیر تزریق چربی روی پوست صورت بیشتر است یا تزریق ژل؟

 • ژل تنها باعث می شود که حجم ناحیه تزریق شده افزایش یابد. اما چربی که تزریق می شود یک بافت زنده محسوب می شود که این نتایج را به دنبال دارد: فاکتورهای رشد سلولی را تحریک می کند. باعث افزایش جریان خود در ناحیه مورد نظر می شود و هم چنین رگ های خونی جدیدی را پدید می آورد. این پدیده ها باعث بهبود کیفیت و نیز جوان سازی پوست صورت می شود.
 • آیا تزریق چربی به صورت را می توان برای حجیم تر کردن گونه ها استفاده کرد؟

 • بله، این عمل زیبایی، عملی امن و بی خطر محسوب می شود که نتایج آن ماندگاری بالایی دارد. برای فرم دهی به صورت های لاغر این عمل تاثیر زیادی دارد.
 • پس از گذشت چند روز استفاده از لوازم آرایشی امکان پذیر است؟

 • با گذشت یک روز پس از عمل، امکان استفاده از لوازم آرایشی وجود دارد. اما توصیه می شود هنگامی که از این لوازم استفاده می کنید احتیاط کنید و روی صورت فشار و ماساژ ندهید.
 • چند روز پس از عمل شستشو و استحمام امکان پذیر است؟

 • یک روز بعد از تزریق امکان حمام کردن و شستشوی ناحیه استخراج یا تزریق چربی امکان پذیر است و هیچ تاثیر منفی روی نتایج عمل ندارد.
 • مدت زمان عمل تزریق چربی به صورت چقدر است؟

 • معمولا مدت زمان این عمل حدود یک ساعت طول می کشد.
 • چند روز پس از عمل باید استراجت کرد؟

 • وضعیت بدنی هر کس تعیین کننده مدت زمان بهبودی است. اما معمولا با گذشت دو روز پس از عمل زخم ها در ناحیه استخراج و تزریق شده بهبود می یابد و انجام امور روزمره امکان پذیر می شود و دردی هم حس نمی شود.
کلام آخر

در این  سعی کردیم تا موضوع تزریق چربی به صورت را به طور مشروح برای خوانندگان گرامی بیان کنیم. افرادی که تمایل به رفع چین و چروک ها و حجیم تر کردن پوست صورت و نیز رفع مشکلات دیگر پوستی در ناحیه چهره خود هستند، تزریق چربی می تواند راهکار بسیار مناسبی باشد. به دلیل تزریق سلول های زنده به پوست صورت، ماندگاری نتایج هم نسبت به تزریق ژل ها بیشتر است. توصیه می شود به هنگام انتخاب کلینیک مناسب برای این عمل، پس از تحقیق کامل و دیدن نمونه کارها اقدام به انتخاب کلینیک مورد نظر خود کنید.

برای دریافت اطلاعات کامل تر درباره تزریق چربی به صورت و نمونه کار ما در کلینیک vip مارال پیشنهاد میکنیم این ویدیو را تا انتها ببینید.


175 نوشته
کلینیک VIP مارال با مجوز رسمی از وزارت بهداشت با مجموعه ای کامل از برترین تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا و با همکاری تیم پزشکی متخصص و مجرب در زمینه عمل های زیبایی ، کاشت مو ، کاشت ابرو ، کاشت ریش ، عمل جراحی زیبایی چشم ،لیفت شقیقه و ابرو بلفاروپلاستی . پیکرتراشی تزریق ژل و بوتاکس،عمل تزریق چربی و... فعالیت میکند ، ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات و مشاوره صحیح برای انتخاب بهترین کلینیک زیبایی و پزشک متخصص به شما ارائه کنیم،سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید تا مشاوران کلینیک به شما پاسخ دهند

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند