ابدومینوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است که می‌توان با کمک آن به اندام زیبا و ایده آل دست یافت. گاهی اوقات رژیم‌های غذایی و یا حتی ورزش‌های سنگین نمی‌توانند باعث از بین رفتن چربی و پوست اضافه در نواحی شکم و پهلوها شوند، ما در این مقاله قصد داریم تا به توضیح بیشتری در مورد انواع ابدومینوپلاستی، مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی ابدو و …. نیز بپردازیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید:

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نوعی جراحی زیبایی است که در آن پزشک چربی‌ها و پوست اضافه در ناحیه شکم و پهلوها را از بین می برد. در واقع این جراحی برای کسانی که به دلیل اضافه و یا کاهش وزن، بارداری و از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست خود دارای شکمی افتاده و نافرم هستند بسیار مناسب می‌باشد.

گاهی اوقات افراد برخلاف رژیم‌های غذایی سخت و ورزش‌های سنگینی که در مدت زمان طولانی گرفته‌اند نتوانسته‌ اند به فرم ایده آل بدن خود دست یابند، از این رو با کمک جراحی ابدو قصد رسیدن به فرم و اندام ایده آل و مورد نظر خود را دارند.

هدف از انجام این جراحی از بین بردن چربی‌ها و پوست اضافه در ناحیه تحتانی معده، زیر شکم، پایین پهلوها و ناحیه کمر می‌باشد که باعث باریک و خوش فرم شدن این نواحی می‌گردد. همچنین پوست اضافه و افتاده در طی این جراحی از بین میرود.

جهت رزرو وقت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

مراحل ابدومینوپلاستی

انجام این جراحی با توجه به پزشک انتخابی می‌تواند هم در کلینیک‌های زیبایی و هم در بیمارستان انجام گیرد. از این رو بایستی مراحل زیر جهت انجام جراحی ابدو انجام گیرد:

انجام بیهوشی

معمولا انجام این عمل با کمک بیهوشی عمومی توصیه می‌گردد اما در برخی مواقع با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص ممکن است از بی حسی موضعی برای انجام این کار استفاده شود.

ایجاد برش‌های مورد نیاز

معمولا این برش‌ها به این صورت که، یک برش افقی از ناحیه خط رویش موها در ناحیه بیکینی تا زیر ناف و برش دیگری در اطراف ناف برای دسترسی به چربی‌های شکم نیز ایجاد می‌شود. اندازه برش‌های ایجاد شده با توجه به میزان چربی و نظر پزشک متخصص می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد.

حذف چربی‌های اضافه

سپس چربی‌های اضافه به واسطه برش‌های ایجاد شده بر روی شکم حذف می‌شوند و پوست اضافه نیز کشیده شده و بخش‌های اضافه آن نیز جدا می‌گردد.

بخیه زدن برش‌ها

در نهایت محل ایجاد برش‌ها بر روی شکم با دقت و حساسیت بالایی بخیه زده می‌شود تا پس از گذشت مدت زمانی از جراحی جای برش و بخیه‌ها باقی نماند. پس از اتمام جراحی بیمار بایستی نکات و مراقبت‌های بعد از عمل را به درستی رعایت کند تا بتواند به نتیجه دلخواه و ایده آل خود از جراحی دست یابد.

مراحل ابدومینوپلاستی

مراحل ابدومینوپلاستی

تفاوت ابدومینوپلاستی با مینی ابدومینوپلاستی 

از تفاوت ابدومینوپلاستی با مینی ابدو می‌توان به برش‌های محدودتر آن اشاره کرد که باعث شده تا برای افرادی مناسب باشد که از چربی و پوست اضافه کمتری برخوردار هستند. در جراحی مینی ابدومینوپلاستی محل قرارگیری ناف دستکاری نمی‌شود و تغییری نمی‌کند.

برش ایجاد شده در این عمل از ناحیه بیکینی تا زیر ناف ادامه دارد تا بتوان با کمک آن چربی‌ها و پوست اضافه را جدا کرد. در این روش نیز ممکن است پزشک از لوله درن در زیر پوست استفاده کند که بعد از گذشت چند روز برداشته می‌شود.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی 1402 نی نی سایت

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

از مزایای به دست آمده در عمل زیبایی ابدومینوپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح فرم و شکل ظاهری بدن
 • بهبود درد ناشی از شکم و پهلو
 • بهبود و رفع فتق شکمی
 • اصلاح وضعیت فیزیکی و جسمی بدن
 • افزایش اعتماد به نفس و بهبود زندگی اجتماعی

توجه داشته باشید که برای رسیدن به این موارد بایستی برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی خود به بهترین دکتر جراح ابدومینوپلاستی مراجعه نمایید تا بتواند با توجه به تخصص و مهارت خود در این زمینه بهترین نتیجه را برای شما فراهم آورد. در کلینیک VIP دکتر مهدی قلیچ خانی متخصص جراحی جنرال حضور دارند، که دارای سابقه زیادی در انجام این عمل هستند. میتوانید برای دریافت مشاوره با این پزشک در واتساپ در ارتباط باشید یا فرم مشاوره را تکمیل کنید.

ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی بهتر است یا لیپوماتیک؟

این دو روش کاملا متفاوت از یکدیگر هستند و انتخاب تکنیک مناسب برای حذف چربی‌های بدن شما به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. در واقع اگر دارای شکم شل و افتاده‌ ای هستید و قصد دارید تا چربی‌های اضافه در این ناحیه را از بین ببرید بهتر است از جراحی ابدومینوپلاستی کمک بگیرید.
در جراحی ابدومینوپلاستی نتایج به دست آمده از عمل سریع‌تر می‌تواند قابل مشاهده باشد اما در عمل جراحی لیپوماتیک تا زمان کاهش التهاب و تورم ناشی از عمل که معمولا در حدود ۴ هفته به طول می‌ انجامد بایستی صبر کنید.

یکی از مهم ترین تفاوت‌های این دو جراحی این است که، عمل ابدومینوپلاستی تنها برای رفع چربی و پوست اضافه در ناحیه شکم و پهلو مورد استفاده قرار می‌گیرد اما جراحی لیپوماتیک را می‌توان برای حذف چربی اضافه از تمامی بخش‌های بدن مورد استفاده قرار داد.

مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

رعایت و توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی شکم برای رسیدن به نتیجه ایده آل از اهمیت بالایی برخوردار است. این موارد به شرح زیر می‌باشند:

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

در هفته‌های ابتدایی بعد از عمل بایستی از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید اما می‌توانید در طی این مدت به کارهای روزانه و ساده خود بپردازید. برای اینکه بتوانید به روند عادی زندگی خود بازگردید بایستی چند هفته صبر داشته باشید و در این مدت زمان مراقبت‌های بعد از عمل را کاملا جدی بگیرید. در طول دوران نقاهت از انجام ورزش و یا برداشتن اجسام سنگین به شدت خودداری کنید و برای انجام امور شخصی خود از فرد دیگری کمک بگیرید.

رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

معمولا محدودیت خاصی در رژیم غذایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی وجود ندارد مگر اینکه فرد بخواهد رژیم غذایی خاصی را دنبال کند. به صورت کلی بعد از عمل جراحی بهتر است از خوردن غذاهای سنگین پرهیز کنید و بیشتر از مایعات و نوشیدنی‌های مقوی استفاده نمایید. پس از طی دوران نقاهت فرد برای حفظ تعادل فرم و  اندام خود بایستی از یک رژیم غذایی سالم و مقوی پیروی کند که شامل مواد غذایی همچون پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، میوه و سبزیجات و غلات باشد.

خوراکی‌هایی که بعد از جراحی بایستی از مصرف آن پرهیز نمایید شامل غذاهای شور، غذاهای شیرین، انواع نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های الکلی می‌باشد.

نزدیکی بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از توصیه‌های مهم بعد از عمل ابدومینوپلاستی محدودیت در مراقبت و نزدیکی بعد از جراحی است. فرد بایستی به مدت حداقل دو الی سه هفته بعد از عمل خود از انجام نزدیکی خودداری کند، چرا که این مسئله می‌تواند باعث ایجاد هماتوم شود.

استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

استفاده از گن بعد از جراحی زیبایی شکم امری ضروری است که به کاهش سریع‌ تر تورم و التهاب و همچنین کوتاه‌ تر شدن طول دوران نقاهت بسیار کمک می‌کند. معمولا با مشورت پزشک می‌توان از گن تنها در طول روز استفاده کرد و در هنگام شب و خوابیدن آن را خارج کرد. مدت زمان مورد نیاز برای استفاده از گن بعد از جراحی به شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

حاملگی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی نیز امکان پذیر است و این فرایند با حاملگی قبل از جراحی هیچ تفاوتی ندارد چرا که پوست شکم از انعطاف کافی برای کشیدگی در زمان بارداری برخوردار است.
مدت زمان مورد نیاز برای حاملگی بعد از جراحی ابدو در پزشکان مختلف متفاوت است به این صورت که برخی از آن‌ها بر این عقیده هستند که بعد از گذشت ۵ الی ۶ ماه می‌توان برای بارداری اقدام نمود اما برخی دیگر عقیده دارند که فرد بایستی به مدت ۵ الی ۶ سال بعد از جراحی خود برای اقدام به بارداری صبر داشته باشد.بهتر است قبل از اقدام به بارداری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت نمایید.

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی برای رسیدن به تیجه ایده آل و مطلوب از عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 • وجود التهاب و تورم بعد از عمل کاملا طبیعی است که معمولا با گذشت یک الی دو هفته از شدت آن کاسته می‌شود.
 • بهتر است در هفته‌های اول بعد از جراحی و تا زمان بهبودی کامل از انجام فعالیت سنگین و یا ورزش خودداری کنید.
 • در طول دوران نقاهت خود از مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و داروهای ضد التهاب مانند آسپرین‌ها جدا خودداری کنید.
 • در صورت توصیه پزشک به استفاده از گن و شکم بند بعد از جراحی، حتما از آن‌ها تا زمان تعیین شده استفاده نمایید.
 • بخیه‌های غیر جذبی ناحیه شکم بایستی بعد از گذشت یک الی دو هفته از جراحی توسط پزشک کشیده شوند.

 

علت ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

معمولا ورم بعد از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی مرتبط با رگ‌های لنفاوی و رگ‌های خونی است، چرا که در زمان جراحی هم خونرسانی و هم سیستم لنفاوی بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرند. از آنجایی که ممکن است بعد از جراحی خون به درستی به نواحی شکم و پهلوها نرسد این مسئله باعث ایجاد ورم و التهاب بعد از جراحی ابدو می‌شود. علاوه بر این با ایجاد تغییراتی در سیستم لنفاوی ممکن است تجمع مایعات در این ناحیه افزایش پیدا کتد و در نهایت باعث ایجاد تورم در ناحیه شکم گردد.

معمولا ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و نیازی به نگرانی در این خصوص نمی‌باشد. البته باید در نظر داشته باشید که مدت زمان کاهش ورم بعد از جراحی در افراد مختلف و با توجه به شرایط فیزیکی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 

عوارض عمل ابدومینوپلاستی شکم

جراحی ابدومینوپلاستی پهلو و شکم نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی می‌تواند با عوارض و یا خطراتی به همراه باشد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • احتمال بروز خونریزی در طی جراحی و یا بعد از عمل ابدومینو
 • احتمال بروز عفونت بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی
 • باقی ماندن جای زخم و یا اسکار بعد از جراحی
 • تجمع مایعات و خونآبه در زیر پوست
 • کبودی و ورم بعد از عمل

 

برخی از عوارض بعد از جراحی کوتاه مدت بوده و با گذشت زمان علائم ناشی از این عوارض کاملا بهبود پیدا می‌کند، اما برخی دیگر ممکن است در طولانی مدت باقی بمانند و برای رفع آن نیاز به مراجعه به پزشک و انجام درمان‌های بیشتر باشد. برای کاهش عوارض ناشی از جراحی ابدو، باید حتما به بهترین دکتر جراح ابدومینوپلاستی در شهر خود مراجعه کنید تا از نتیجه نهایی رضایت داشته باشید.

 

سخن نهایی

در این مقاله به طور کامل با مراحل جراحی ابدومینوپلاستی، انواع ابدو، مزایا و مراقبت های بعد از آن آشنا شدید. اگر سوالی در این زمینه دارید یا تجربه جراحی ابدومینوپلاستی شکم و پهلو داشتید، نظر خود را برای ما کامنت بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.

 

 

آیا شما کاندید مناسبعمل ابدومینوپلاستی هستید یا خیر ؟

عکس خود را در واتس آپ برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.